SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YEMEK YARIŞMASINDA SAKARYALI MESLEK LiSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ve Tuzla Belediyesi iş birliği ile bu yıl 19'uncusu düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali İstanbul Mutfak Günleri Yemek Yarışmasında, Sakarya/Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Sakarya/Adapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri iki altın, bir gümüş madalya kazandılar.
YEMEK YARIŞMASINDA SAKARYALI MESLEK LiSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

ÖĞRENCİLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ 

 

22 ülkeden 1056 katılımcının yarıştığı üç gün süren etkinlikte, 92 kişilik jüri 78 kategoride değerlendirme yaptı. Etkinlik alanında her 30 dakikada bir deniz mahsulleri ve tatlı çeşitlerine kadar birbirinden farklı kategorilerde yarışan yarışmacılar için 21 mutfak kuruldu. Türkiye Aşçılık Millî Takımı üyelerinden oluşan jüri, değerlendirme masalarında puanlama yaparken, ziyaretçiler için de tadım masaları hazırlandı. Birbirinden farklı hünerlerin sergilendiği "Mutfakta Artistik Sanat" çalışmaları için de ayrı bir bölümün yer aldığı, 23.12.2022 tarihinde İstanbul Tuzla' da gerçekleştirilen yarışmaya Sakarya'dan iki okul katılım sağladı.

 

İKİ ALTIN BİR GÜMÜŞ MADALYA

 

"19. Uluslararası Gastronomi Festivali Mutfak Günleri Yemek Yarışması"na  katılan Sakarya/Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Sakarya/Adapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  iki altın bir gümüş madalya kazandı. 

Sakarya/Adapazarı Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencisi Ecemnur Güngör; Ana Yemek Kategorisinde, Balık Tabağı ile "Dünya İkincisi" olarak gümüş madalya ve  12.sınıf öğrencisi Sıla Şahin; Tatlı Kategorisinde, Tatlı Tabağı ile "Dünya Şampiyonu" olarak altın madalya, Sakarya/Adapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Metehan Kocukoğlu; Balık Tabağı kategorisinde "Dünya Şampiyonu" olarak altın madalya kazanarak Sakarya'ya büyük gurur yaşattı.

 

ŞAMPİYONLARIMIZI TEBRİK EDERİZ

 

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı: Uluslararası alanda üç temel etkinlikten biri olan yarışmanın yemek yapmak, yaptığı yemeği sunmak, mutfakta yetişmek ve işinin ehli olmak noktasında çok önemli olduğunu ve okullarımızın bu alandaki çalışmalarının çok kıymetli olduğunu, belirtti.

Türkiye Aşçılık Milî Takımı üyelerinden oluşan jürinin karşında yarışan ve iki şampiyonluk ve bir ikincilikle dönen okullarımızı tebrik ederek başarılarının devamını dileyen Savaşçı: "Öğrencilerimizin becerilerini geliştirerek mutfak sanatını ve mesleki çalışmaları ileri taşımak nitelikli istihdam için önceliğimizdir." dedi.

26-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-2022

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.