SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’ye Örnek Projeler

İlimizde ki resmi, özel anaokulu, ilkokul, ortaokul, liseler ile yaygın öğretim kurumlarında eğitim görmekte olan 180 bin öğrenci velisini kapsayan ´Sakarya Velisiyle Görüşüyor´ projesi ile ‘Aile Akademisi’, ‘Eğitimde Hamilik’ ve ‘Kulluğunda Özgürleşen Nesiller’ projeleri gerçekleştirilen toplantıda kamuoyuna tanıtıldı. 
Türkiye’ye Örnek Projeler

İlimizde görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcilerinin yoğun katılım gösterdiği toplantıda tanıtımı yapılan projelerde; okulların eğitim-öğretim hizmetlerine etkinlik ve verimlilik kazandırmak, öğrencileri iyi bir vatandaş ve örnek insan olarak hayata hazır hale getirebilmek hedefleniyor. Projeler Sakarya Valiliği öncülüğünde; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi, SAÜ ve Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü´nce ortaklaşa uygulanacak.

Sorun Tespiti

Sakarya Velisiyle Görüşüyor projesi ve diğer tanıtımı yapılan projeler ile okullarda olan veya oluşabilecek sorunları zamanında tespit ederek hızla çözüm üreterek; öğrenci, veli memnuniyet oranlarını artırmak ve öğretmen ile yöneticilerin yaptığı örnek çalışmaları ödüllendirerek başarılı ve mutlu okul ortamları oluşturulacak. Projeler kapsamında akademik, sosyal, kültürel ve psikolojik danışmanlık sağlanması ve gerekli görülen öğrencilere maddi destek verilmesi de amaçlanıyor.

Bizlere Emanet

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre toplantıda yaptığı konuşmada, “Birinci önceliklerimiz arasına velilerimizi yani; anne ve babalarımızı koyduk. Çünkü anne, babalar kendi canlarından daha kıymetli saydıkları, hayatlarının anlamları olan öğrencilerimizi öncelikle okul müdürü ve öğretmenlerimize emanet ediyorlar. Bizlerde onları kendi çocuklarımız gibi onlar için ne yapılması gerekiyorsa aynılarını öğrencilerimiz için düşünüyoruz. Çünkü öğrencilerimiz gelecek Türkiye´sini yönetecek liderler, siyasiler. Her şeyden öncelikli olarak öğrencilerimizi iyi bir insan olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

180 bin Veli
İl Milli Eğitim Müdürü Töre, konuşmasının devamında şunları söyledi; “Birçok hizmet ve yeniliği başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğretmenlerimiz ve velilerimize sunmak üzere çalışmaya başladık. Bunlardan bir tanesi ve çok anlamlı olanı bugün size tanıtacağımız olan bu projenin gerçekten çok büyük anlam taşıdığını size anlatacağız. ´Sakarya Velisiyle Görüşüyor´ projesinde 180 bin velimize tek tek, 3-4 ay içerisinde ulaşmayı hedefliyoruz. Ekip arkadaşlarım günde en az 2 en çok 10 veliyle bizzat sistem üzerinden çekerek görüşüyorlar” dedi.

Geleneğe Uygun

Eğitim Hamiliği projesi hakkında da konuşan Töre, “Hamilik bizim geleneğimizde çok büyük anlam ifade eder. Sadece öğretmenlerimizden gönüllü olarak seçip bunun eğitimini veriyoruz. Eğitim koçu, eğitim danışmanı dedikleri şeye biz kültürümüzde çok samimiyetimize inandığımız hamilik adını vererek bu projeyi başlattık. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimize kendi evlatları gibi teslim ediliyor. Eğitim hayatları boyunca gerek akademik başarıları, gerek sosyal ve kültürel gelişimleri bire bir takip ediliyor. Ve bu öğrencilerin birer gelişim karnesi çıkartılıyor. Biz bu gelişim karnesi ile öğrencilerimizi nereden alıp nereye getirdiğimizin takibini yaparak eğitim yaşamlarında iz bırakmak istiyoruz. Çocuklarımız dokunmak istiyoruz, gelecek Türkiye´sini, Cumhuriyet´in 100. yıl dönümü olarak kutlayacağımız 2023 Türkiye´sini, 2050 Türkiye´sini buradan yönetecek, dünyada ki gelişimleri takip edecek, insani değerler ile kuşatılmış gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Topyekün Seferberlik

Yapılan projelerin Türkiye genelinde örnek teşkil edeceğine inandığını söyleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu ise, "Sakarya birçok açıdan avantajlı bir il. Sanayi, turizm, ticaret, tarım var. Türkiye´de ihracat sıralamasında ilk 6-7 ilin arasındayız. Eğitimdeki sıramızın bize yakışmadığını gördük ve bunu nasıl ileri taşıyabiliriz dedik. Eğitimde sadece öğrenci yok. Okul var, öğretmen var, okul idarecileri var. Birde veliler var. Herkesin topyekun bir seferberlik halinde buna omuz vermesi lazım başarıyı sağlamak için” dedi.

 


Örnek Proje

Eğitimde seviyeyi artırmak ve başarıyı yakalamak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Vali Balkanlıoğlu; “Bu proje beni gerçekten etkiledi. 180 bin veliyi kayıt altına almışlar öğrenciler ile beraber. Bu sistem üzerinden Söğütlü´nün bir mahallesinde oturan öğrencimizi aradım. Kendimi tanıttım ve proje için aradığımı söyledim, sıkıntılarını dinledim ve herhangi bir ihtiyaçları var mı diye sordum. Okuldan herhangi bir şikayetleri sorduğumda her şeyin iyi olduğunu söyledi. Ama biz bununla yetinmedik, aileyi bularak destek olduk, ailenin her türlü ihtiyacını giderdik. Sadece okul ihtiyacı değil, ailenin kendi ihtiyacı veya sorunları da varsa onlara da müdahale ediyoruz. Bu proje iller bazında bir kaç basamak yukarı çıkmamıza vesile oldu. Bu projenin Türkiye genelinde örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Aynı zamanda sosyal devlet anlayışı açısından da önemli bir proje” ifadelerini kullandı.

Farklı Sorunlar

180 bin öğrencinin ev ve sosyal hayatının birbirinden farklı olduğunu vurgulayan Vali Balkanlıoğlu; “Aile yapıları birbirinden farklı ve farklı sorunlarla yaşamaya devam ediyorlar. Bu çocuklar evden de zarar görüyorsa nereye sığınır. Bunların tespiti, moral ve motivasyon ile o çocuklara hamilik, velilik yapacak eğitimcilerimizi bularak o çocukları kendi evladı gibi benimseyecek ikinci projemiz var. Sevgiye muhtaç çocukların tespit edilip onlara hamilik ve velilik yapacak bu proje de oldukça önemli. Bu da başarımızı çok yukarılara taşıyacaktır" şeklinde konuştu.

Bilgi Verdiler

Gerçekleşen konuşmalar sonrasında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ergüven Aslan ve Necmi Sağıroğlu,  ´Sakarya Velisiyle Görüşüyor´ ve ´Eğitimde Hamilik´ projeleri ile ilgili bilgiler verdiler. Toplantı sonunda ise Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, ´Sakarya Velisiyle Görüşüyor´ projesi kapsamında cep telefonu ile sistem üzerinden Ferizli ilçesinden bir öğrenci velisi ile görüşme gerçekleştirdi.

28-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.