SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tecrübe Temelli Öğrenme Ve Bilimsel Merakı Geliştirme Meraklı Sınıfımız Projesi

Tecrübe Temelli Öğrenme Ve Bilimsel Merakı Geliştirme Meraklı Sınıfımız Projesi

               Tecrübe Temelli Öğrenme ve Bilimsel Merakı Geliştirme MERAKLI SINIFIMIZ Projesi, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bilkent Üniversitesi işbirliği ile Prof. Dr. Şule Alan tarafından ilimizde belirlenen ilkokullarda 4. Sınıf düzeyine yönelik olarak( en az iki tane 4. sınıf şubesi olan) Bilkent Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecektir.

             Proje'nin amacı akademik ve sosyal başarıyı büyük ölçüde yönlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış bazı yetilerin ve karakter özelliklerinin sınıf ortamında geliştirilmesidir. Bu projenin konusu ilkokul çocuklarında sınıf içi aktivite ve uygulamalarla bilim merakı, yaratıcılık, azim/sebat ve empati gibi önemli yetilerin ölçülmesi ve öğretmen eğitimleri yoluyla geliştirilmesidir. Önerilen proje çocuklarda bilim merakını ve yaratıcılığı (inovasyon dürtüsünü) sınıf içinde geliştirmeyi amaçlamaktadır.

             Öğrencilerde doğuştan var olan merak dürtüsünü bastırıcı sınıf pratiklerini azaltıp, merak dürtüsünü sınıf içinde arzu edilen ve ödüllendirilen bir özellik haline getirmek, merak dürtüsünün davranışsal dışa vurumunu destekleyerek öğrencileri bilim ve teknoloji odaklı konulara heveslendirmek, öğrencilerin kendi üretken hobilerini sosyal ortamda dile getirip, bu hobilerle ilgili bilgilerde derinleşmelerine destek vermek konularında  öğrencilere Prof. Dr Şule Alan tarafından geliştirilip disiplinler üstü metotlarla konsolide edilmiş davranış bilimleri envanterleri uygulanacaktır. Bu envanterler çeşitli testleri, deneysel ölçümleri ve sosyometrik/psikometrik ölçütleri içermektedir. Proje kapsamında, Sakarya'da (ilçeler dâhil) 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi Aralık ayı içerisinde başlayacak olan çalışmalarda yaklaşık 5.000 öğrenciye ve bu öğrencilerin sınıf öğretmenlerine ulaşılması hedeflemektedir.

 

04-12-2019

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.