SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Sığınmacı Kadınlara Yönelik Toplumsal Uyum Projesi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve KADEM işbirliğinde Suriyeli Sığınmacı Kadınlara Yönelik Toplumsal Uyum Projesi’nin protokolü düzenlenen törenle imzalandı.
Suriyeli Sığınmacı Kadınlara Yönelik Toplumsal Uyum Projesi

Proje gereği ilk etapta Suriyeli bayanlara mesleki eğitim verilecek, ikinci etapta iş imkanı sağlanacak. Projenin uygulanmaya başlaması ve tanıtımı için Karaman Geçici Eğitim Merkezi’nde basın toplantısı yapıldı.

Programa; Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, KADEM İl Temsilcisi Fatma Zehra Toçoğlu, İHH Sakarya Şube Başkanı Sebahattin Aydın, İŞKUR temsilcileri ve davetliler katıldı.

KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz projeyle ilgili yaptığı açıklamada; “Sakarya KADEM’de güzel işler yapacağımızdan emindik. Sakarya’da tüm kurumların KADEM’le işbirliğine çok açık bir şekilde olmaları bizi her zaman umutlandırdı. Bugün yaptığımız faaliyetlerden biri olan Suriyeli Sığınmacı Kadınlara Mesleki Eğitim Kursu’nu çok kıymetli buluyorum.” ifadelerini kullandı.

KADEM İl Temsilcisi Fatma Zehra Toçoğlu; “KADEM Genel Merkezi’nden aldığımız destek ve ilhamla Sakarya’da sahaya indik. Çalıştay düzenledik. Çalıştay sonucunda sığınmacıların istihdamının önündeki en büyük iki sorunun dil ve istihdam olduğunu gördük” dedi. Zehra Toçoğlu, yaptığı açıklamanın devamında İŞKUR’la yaptıkları görüşmeler sonucu 3 aylık meslek eğitim kursları ardından, tekstil dalında Suriye’li bayanlara yönelik istihdamın açılacağını vurguladı.

Projenin en önemli paydaşlarından İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de konuşmasında; “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak böylesine anlamlı bir törene katılmaktan dolayı onur duyuyorum. Emeğini geçenlere teşekkür ederken protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum. Suriyeli kadınlarımızın mesleki anlamda kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayacak projeye desteğimiz her aşamada devam edecektir.” dedi.

Programın son konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu; “Ülkemizin birçok bölgesinde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimize Sakarya’da da kucak açmanın, ev sahipliği yapmanın mutluluğunu beraberce yaşıyoruz. Temennimiz bu coğrafyadaki akan kanın bir an evvel durması ve ülkelerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalan kardeşlerimizin bir an evvel eski hayatlarına daha iyi şartlarda kavuşmalarıdır. Onları ve onların çocuklarının eğitimleri için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz” dedi.

02-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-201702-11-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.