SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sakarya'da Mesleki Eğitim ve Sektör İş Birliği Sağlam Adımlarla Devam Ediyor

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında; Sakarya'da nitelikli iş gücü ihtiyacını da karşılamak amacıyla öğrencilerin ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak; başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri adına meslekler hakkında bilgilendirilmeleri, eğitim sistemi ve çalışma hayatı arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik insan kaynağının geliştirilmesini sağlayacak çalışmalara Sakarya Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım'ın katılımıyla bir yenisi daha eklendi.
Sakarya'da Mesleki Eğitim ve Sektör İş Birliği Sağlam Adımlarla Devam Ediyor

Mesleki Eğitime Tam Destek

 

Toplu taşımacılık ve savunma sanayii için tekerlekli zırhlı ve paletli zırhlı araçlar üreten OTOKAR A.Ş. ile Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi arasında Metal Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Lojistik ve Motorlu  Araçlar Teknolojisi alanlarında çalışanların mesleki eğitimlerine katkı sağlamak ve belgelendirilmesi amacıyla yürütülen çalışmaların sonucunda, Sakarya Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım ve OTOKAR A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Serdar Görgüç arasında MESEM İş Birliği Protokolü  imzalandı. 

 

Yerli Üretimde Öğrenciler

 

Sakarya Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde başlatılan 1.000.000 çırak öğrencimizi mesleki eğitime ve istihdama kazandırma çalışmaları kapsamında önemli bir gün yaşandığını, otomotiv ve savunma sanayiinde fikri mülkiyet hakları kendisine ait, yüzde yüz Türk sermayeli global bir şirket olarak üretim gerçekleştiren OTOKAR ile yapılan iş birliğinin mesleki eğitime katkısı yönünden çok değerli olduğunu ifade etti.

 

Nitelikli İş Gücünde İş Birliği

 

OTOKAR A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Serdar Görgüç; 1963'ten bu yana kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunan Koç Topluluğu şirketlerinden OTOKAR A.Ş.'nin  Sakarya'daki 552.000 m²'lik alana kurulu fabrikasında 3.400'den fazla çalışanıyla faaliyet gösterdiğini, Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi arasında  Metal Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Lojistik ve Motorlu  Araçlar Teknolojisi alanlarında yapılan iş birliğinin şirketlerinin misyonu olan yerel üretim ve mesleki eğitim faaliyetlerine büyük  ivme kazandıracağını belirterek bu tarihi güne şahitlik eden ve sınırsız katkı sağlayan Sakarya Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım'a teşekkürlerini iletti.

 

Teşekkür Ederiz

 

Toplantı sürecinde işletme yetkilileriyle görüşen Sakarya İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı; Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in öncülüğünde gerçekleştirilen son uygulamalar ile mesleki ve teknik eğitimin önündeki engellerin giderek kaldırıldığını, ön yargıların azaldığını ve mesleki eğitime kayıt olan öğrenci sayılarının hızla arttığını belirterek mesleki eğitimde nitelikli istihdamın da önemli gelişmeler kaydetmekte olduğunu vurguladı.

Önümüzdeki süreçte protokol kapsamının genişletilerek eğitime sunulacak desteğin artırılması yönündeki  çalışmaların devam edeceğini belirtti. Müdürümüz Savaşçı, eğitime verdikleri destek adına Sakarya Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım'a şükranlarını sunduğunu ifade ederken OTOKAR  A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Serdar Görgüç'e de teşekkürlerini iletti.

15-11-202215-11-202215-11-2022

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.