SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Yaşam İçin Okullara Bisiklet Dağıtımı Yapıldı

Sağlıklı Yaşam İçin Okullara Bisiklet Dağıtımı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı” kapsamında Zübeyde Hanım Ortaokulu’nda bisiklet dağıtım töreni düzenlendi.

 

 

Bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve ‘Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen tören ile 5 okula 10’ar adet bisiklet verildi. Proje kapsamında geçen yıl Sakarya ilindeki okullara180 adet dağıtılan bisikletlerden bu yıl 750 adet dağıtılması planlanıyor.

 

Zübeyde Hanım Ortaokulu’nun spor salonunda gerçekleştirilen törene; Vali Hüseyin Avni Coş, Milletvekilleri Recep Uncuoğlu ve Zihni Açba, Vali Yardımcıları Şakir Özdikici ve Bekir Dınkırcı, Serdivan Kaymakamı Ramazan Şahin, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Sağlık Müdürü Bilge Kağan Kaya, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Sağlam, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nurten Canbasoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  

 

Tören başlamadan önce dağıtılacak olan bisikletlerin yanına giden Vali Hüseyin Avni Coş önce iki öğrencinin salonda tur atmasını istedi. Vali Coş, daha sonra da kendisi bisiklete binerek salonda tur attı. Öğrenciler bisiklete binen Vali Coş’u yoğun şekilde alkışladı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Bilge Kağan Kaya, “Yapılan araştırmalar ışığında ülkemizde gelecek nesillerin sağlıklı büyüyebilmeleri için bakanlığımız böyle bir çalışma başlattı. Bu çalışma ile toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazanması sağlanacak” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ise, “2014- 2015 Eğitim ve Öğretim yılında 13 ilçemizde 45 okulumuzda 180 adet bisiklet dağıtımı gerçekleştirildi. Geçen yıl seçmeli ders olarak belirlenen spor etkinlikleri dersinde bu bisikletler öğrenciler tarafından kullanıldı” dedi.


Kuntoğlu, “Bu yıl 14 ilçemizde yaklaşık 75 okulumuzda 750 bisikletin dağıtımı planlanmaktadır. 9 bin öğrencimiz seçmeli ders olarak spor dersini seçti. Bisiklet dağıtımı, bahçesi bisiklet kullanımına uygun ve zemini elverişli okullarda yapılmaktadır. Dağıtılan bisikletler okullarımızda muhafaza edilip beden eğitimi öğretmenleri tarafından öğrencilerimize spor derslerinde kullandırılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Törenin son konuşmasını yapan Vali Hüseyin Avni Coş; “Bir bisiklet dağıtımı töreni ile bir araya geldik. Bisikletlerimizin sayısı artacak. İhaleleri yapılıyor, bu şekilde sporun yaygınlaşması sağlanacak. Geçlerimizin daha güçlü ve manevi anlamda huzurlu yetişmeleri için çabalıyoruz. Bisikletlerin okullarımıza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Vali Coş daha sonra öğrenciler arasından konu ile alakalı konuşma yapması için iki öğrenci çağırdı. Mehmet Zumra Kuş Ortaokulu’ndan Kaan Yüzüak ve Kazımpaşa Ortaokulu’ndan Beyza Ak isimli öğrenciler kürsüye çıkarak sağlıklı beslenmenin öneminden bahsettiler. Vali Coş iki öğrenciyi de medeni cesaretlerinden dolayı tebrik etti.

 

Konuşmaların ardından Vali Coş ve protokol üyeleri; Kazımpaşa Ortaokulu, Mehmet Demir İmam Hatip Ortaokulu, Zübeyde Hanım Ortaokulu, Aralık Neyyir Hanım Ortaokulu ve Yazlık Mehmet Zumra Kuş Ortaokulu’ndan gelen öğrencilere 10’ar adet bisikletlerini teslim ettiler. Törenin ardından okulu gezen Vali Coş öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

 

 

 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.