SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullar 19 Eylül Pazartesi Günü Açılıyor

Yaz tatilinin ardından yeni eğitim öğretim yılı 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlıyor. İlimizde 730 okulda 180 bin öğrenci dersbaşı yapacak. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla ilk hafta çeşitli etkinlikler yapılacak.
Okullar 19 Eylül Pazartesi Günü Açılıyor

Atatürk Anıtı’nda Çelenk Sunma

Okulların açıldığı ilk gün (19 Eylül Pazartesi) Saat 10.30’da Kent Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda Çelenk Sunma Töreni düzenlenecek. 21 Eylül Çarşamba Günü Saat 11.00’de Serdivan Mehmet Zorlu İlkokulu’nda İlköğretim Haftası Açılış Programı gerçekleştirilecek. İl Protokolünün katılacağı programda; Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, “Okula Hoş Geldiniz” çiçeğinin sunulması, Protokol Konuşmaları, Şiirlerin Okunması ve Gösteriler yer alacak. Ayrıca hafta içinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” programı düzenlenecek.

İlk Ders “15 Temmuz”

Okullarda ilk dersin konusu “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim yılının ilk haftasında tüm resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” temasıyla öğrencilerin seviyelerine uygun şekilde etkinlikler yapılacağını belirtti. 15 Temmuz’un öneminin anlatılacağı etkinlikler eğitim yılı boyunca devam edecek.

Yarıyıl 20 Ocak’ta

19 Eylül Pazartesi günü başlayacak 2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk yarısı 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek. 23 Ocak-3 Şubat 2017 tarihleri arasındaki yarıyıl tatilinin ardından İkinci Kanaat Dönemi 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek.

Kuntoğlu’ndan Mesaj

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla öğretmenlere, velilere, öğrencilere ve tüm Sakaryalılara yönelik bir mesaj yayınladı.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt KUNTOĞLU’nun

2016/2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Değerli Sakaryalılar;

Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlarken birçok öğrencimiz bir üst sınıfa geçmenin, bir kısım öğrencimiz de artık kalem tutmanın, ortaokullu, liseli ya da üniversiteli olmanın mutluluğunu yaşıyor. Bizler de çocuklarımızın heyecanlarını yüreğimizde hissediyoruz. En uzun yolculuklar bile ilk adımın atılmasıyla başlar. Ve unutmamalıdır ki iyi başlamak, bitirmenin yarısıdır. Eğitim alanındaki her uğraşımız, bir gelecek inşasıdır. Geleceği inşa etmek, en az geçmişte verdiğimiz bağımsızlık savaşı kadar, 15 Temmuzda verilen demokrasi mücadelesi kadar önemlidir. Bu yönüyle ülkemizi, aydınlık ve güzel yarınlara, her yönüyle güçlü, imanlı gençler taşıyacaktır… Bu necip millet, aydınlık geleceğini karartmak isteyen hainlere asla fırsat vermeyecek, hiçbir güç ülkemizi müreffeh yarınlara giden yoldan döndüremeyecektir. 2016/2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nın, beraberinde ülkemiz, ilimiz için artan başarılar, güzellikler, iyilikler ve hayırlar getirmesini temenni ederim.

Değerli Öğretmenler;

Eğitim, bireyin ve toplumun gelişmesini sağlayan, kalkınmayı destekleyen, milli, manevi, kültürel değerleri koruyup geliştirerek gelecek kuşaklara aktaran, vazgeçilemez ve ertelenemez bir süreçtir. Eğitim, gelişmenin ve değişmenin anahtarıdır. Gelişmiş, güçlü, yeni Türkiye’nin kapısı bu anahtarla açılacaktır. Bu bağlamda, çocuklarımızı, milli eğitimimizin amaç ve ilkeleri doğrultusunda; milli, manevi, kültürel değerlerimizi benimseyip davranış haline getiren, herkese, saygı sevgi ve hoşgörüyle yaklaşan; ailesini, yurdunu ve milletini gönülden seven, demokrasiden yana, “bilgiden bilgeliğe varmak isteyen” gençler olarak yetiştirme azmindeyiz. Bu kutsal çaba okullarımızda, sınıflarımızda sizlerle hayat bulacaktır. Bilgiye sahip olmak ayrı, bildiğini uygulayabilmek ayrı, bilgeliğe sahip olmak ayrı şeylerdir. Bilgelik, uygulamaya konulmuş bilgi olup akıl teri ile alın terini buluşturmak için hareket eder. Bilgiye ulaşmanın oldukça kolaylaştığı günümüzde öğrencilerimizi, arif, bilge, bireyler olarak görmek arzusundayız. Davamız, maarif davasıdır. Maarif davasına sahip çıkacak, edep ve ahlakla yüceltilmiş, heyecanını inancından alan, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş nesiller yetiştireceğiz.

Saygıdeğer Anneler, Babalar;

Öğrencilerimiz, okul ortamında nasıl ki öğretmenlerin ilgi ve sevgisine ihtiyaç duyuyorsa, sizlerin de ilgi ve sevgisine muhtaçtır. Evdeki ilginizin yanında okul ve sınıfta göstereceğiniz ilgi de çocuklarınızı iyiye, doğruya, başarıya teşvik edecektir. Eğitim-öğretim sürecinde aktif olarak yer alan anne babalar, öğrencinin başarısına büyük katkılar sağlayacaktır. 15 Temmuz gecesinin hain karanlığını unutmadan, unutturmadan, birlik ve beraberlik ruhuyla, çocuklarımızı, Yeni Türkiye’ye birlikte taşıyacağız.

Sevgili Öğrenciler,

Başarı bir tercihtir. Önce başarıyı arzu etmek sonra da başarıya ulaşmak için çok çalışmak gerekir. Unutmamalısınız ki hiçbir başarı tesadüf değildir. Zengin, kalkınmış, müreffeh bir ülke de kendiliğinden var olmaz. Hayatınız boyunca hayallerinize giden bütün yolların çalışmaktan geçtiğini göreceksiniz. Başarılar, sorumlulukları da beraberinde getirir. Elde edilen sınav sonuçları, okullaşma oranı, okullarımızın fiziksel durumları ve daha birçok açıdan Sakarya’nın eğitimde geldiği nokta sizlere çok daha büyük sorumluluklar yüklemektedir. Büyük bir sorumluluğunuz da 15 Temmuzda yapılmak isteneni unutmamak, vatan hainlerine fırsat vermemektir. Sizlerle çok daha büyük başarıları yakalayacağımıza yürekten inanıyorum. Zihinleriniz, yürekleriniz, bahtınız açık olsun.

2016/2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda tüm mesai arkadaşlarıma, tüm öğrencilerime ve tüm velilerime sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

19-09-201619-09-201619-09-2016

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.