SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlere İşaret Dili Eğitimi Başlıyor

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelindeki ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenler için İşaret Dili Kursu açılıyor.
Öğretmenlere İşaret Dili Eğitimi Başlıyor

 Bu kursların amacı, okullardaki işitme engelli öğrenciler ile öğretmenler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve bu öğrencilerin eğitim imkanından sınıfındaki diğer arkadaşlarıyla eşit şekilde yararlanmasını sağlamak. Kursların açılmasıyla ilgili görüşlerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu günümüzde işitme engelli öğrenciler için kaynaştırma eğitiminin öneminin arttığına dikkat çekerek; “Kaynaştırma eğitiminin başarıya ulaşmasında öğretmenin önemi çok büyüktür. Öğretmen eğitim amaçlarını gerçekleştirme yönünde çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Bu nedenle sınıfına ilk kez işitme engelli öğrenci gelecek olan sınıf öğretmenlerinin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Günümüzde işitme engellilerin eğitiminde kaynaştırma eğitiminin önemi artmış ve gerekli koşullar sağlandığında işitme kaybı olan çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitim almalarının yararlı olduğu sonucuna varılmıştır. Böylece sınıfına ilk kez işitme engelli çocuk gelecek olan sınıf öğretmenlerinin en çok merak ettiği “Bu çocuklarla nasıl iletişim kurarım?” soruları da cevabını bulacaktır.” dedi.

Toplam 40 saat üzerinden açılacak kurslar hafta içi saat 17.30’dan sonra yapılacak. Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan bu kurslar sayesinde işaret dilini öğrenen öğretmenler, okullarda öğrenim gören işitme engelli öğrenciler için büyük fayda sağlayacağı gibi önümüzdeki yıllarda öğrenim görecek işitme engelli öğrenciler için de önemli bir kazanım olacak. Bu kursu alacak öğretmenler işitme engelli öğrencilerle daha kolay ileşim kurabileceği gibi sosyal hayat içerisindeki işitme engelli bireylerle de daha rahat iletişim kurma imkanına kavuşacaklar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kalabalık bir öğretmen topluluğuna verilmesi planlanan işaret dili kurslarına Adapazarı ilçesindeki okullarda görev yapan öğretmenlerden başlanacağı belirtildi.

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.