SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimiz Sözlerini Yazarak Seslendirdikleri 'Çevre Dostu Okulum' Şarkısıyla Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi Kapanış Programında Yer Aldılar

Öğrencilerimiz Sözlerini Yazarak Seslendirdikleri 'Çevre Dostu Okulum' Şarkısıyla Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi Kapanış Programında Yer Aldılar

Millî Eğitim Bakanlığımızca yürütülen Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi kapanış töreni, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum'un katılımıyla gerçekleşti.

 

Zübeyde Hanım Ortaokulumuzun öğrencileri, müzik öğretmenleri Nuriye Pınar Demirağ ile birlikte sözlerini yazarak seslendirdikleri "Çevre Dostu Okulum" şarkısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen Çevre Dostu 1000 Okul projesinin kapanış töreninde yer aldılar.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Çevre Dostu 1000 Okul projesinin kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Millî Eğitim Bakanlığının ilham dolu bir projesinin daha hayata geçmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Çocukları geleceğe yön veren liderler olarak yetiştirmeyi hedefleyen tüm bu projeleri takdirle karşıladığını ifade eden Sayın Emine Erdoğan, Bakanlığa ve emeği geçenlere şükranlarını sundu.

 

Çevre Dostu 1000 Okul projesinin "Ağaç yaşken eğilir" sözünün vücut bulmuş hali olduğunu vurgulayan Sayın Emine Erdoğan, "Bildiğiniz gibi, öğrenmeyi ezberden ayıran, bilgiyi içselleştirmek ve hayata geçirmektir. Bu da ne kadar erken olursa, o kadar kalıcı olur. Evlatlarımız, doğaya karşı ilgili ve duyarlı bireyler olarak yetişsin istiyoruz. Yüksek bir çevre bilincine sahip olmalarını arzu ediyoruz. Çocuklar, vakitlerinin çoğunu okulda geçiriyor. Dolayısıyla okulların fiziksel yapısının, onların doğa dostu yaşam pratikleri kazanacakları bir ortama dönüşmesi çok önemli" dedi.

 

Millî Eğitim Bakanlığının son derece yenilikçi bir yaklaşımla, her ilçeden en az bir okulu proje kapsamına aldığını belirten Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi toplamda bin okulun çevre dostu bir kimlik kazandığı büyük bir dönüşüm yaşadığını ifade etti.

 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer de konuşmasında, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın himayesinde başlattıkları her projeyi iki ay gibi kısa süre içinde tamamladıklarını hatırlatarak "Öncelikle 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' kampanyasıyla başlamış olduğumuz proje kapsamında 16 bin 361 kütüphaneyi iki ay gibi kısa sürede yaptık. 2021 yılı itibarıyla gönül rahatlığıyla tüm Türkiye'ye şunu dedik: "Artık kütüphanesiz okulumuz yok". Sadece bununla yetinmedik, aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi 28 milyon olan kitap sayısını 60 milyona çıkardık ve yıl sonuna kadar da inşallah, 100 milyona çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

 

Çevre Dostu 1.000 Okul projesinin lansmanını da yine Sayın Emine Erdoğan'ın himayesinde 28 Mart tarihinde Bakan Kurum ile birlikte yaptıklarını hatırlatan Bakanımız Sayın Mahmut Özer şunları söyledi: "İki ay bitti ve Çevre Haftasında bu çevre dostu 1.000 okulun kapanış lansman törenini yapıyoruz. Bu proje kapsamında 1.000 okulumuzda tüm ilçelerimizde, 922 ilçemiz ve tüm şehirlerimizde seçmiş olduğumuz özellikle ilkokullarda... Çünkü eğitimin başladığı, çevre bilincinin aslında kökleşmesi gereken yerler temel eğitim okullarımız. İlkokullarımızda güneş enerji santrallerinden yağmur suyunu toplayan ünitelere, kompost makinayla organik atıkların dönüştürülüp bahçelerde kullanılmasına kadar. Aynı zamanda sıfır atık kütüphanelere kadar kısa sürede seferberlik hâlinde 1.000 okulumuzda tüm okullarımız, bu altyapıları hızlı bir şekilde tamamladılar ve 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılına artık 1.000 tane çevre dostu okulumuza girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kapsamda Bakanlık olarak 300 milyonluk bir bütçe kullandık. Tüm okullarımızda 300 bin liralık yatırım yaptık. Hızlı bir şekilde bu yatırımlar realize edilerek uygulamaya geçti".

 

Bu projeyi bin okulla sınırlı tutmak istemediklerini vurgulayan Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "1.000 okul sembolik okuldu. Yani her ilçede en az bir tane çevre dostu okul olması, örnek okulun olması ve diğer okulların o okulları ziyaret ederek o güzel uygulamaların diğer okullara yaygınlaştırılmasıydı. Onun için bu proje sembolik. Ama bizim her projemizin sonunda yeni bir projeyle yeni bir açılım yapıyoruz. Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde bir yıllık bir projeyle inşallah bugün başlatacağız. Eğitim sistemimizdeki tüm okulları çevre dostu okullar yapacağız ve o okullarımız çevre dostu okullar olduğunda ilçelerindeki bu okulları ziyaret ederek görmüş olacaklar. İnşallah diğer projelerimizde olduğu gibi bu projeyi de hızlı bir şekilde yapacağız. Çünkü biz inanıyoruz ki bu dünyaya söz söyleyecek bir millet varsa o aziz millet Türk milletidir" değerlendirmesinde bulundu.

 

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılını çok bereketli geçirdiklerine işaret eden Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Müfredat değişikliklerinden seçmeli derslere, diğer taraftan öğretmenlerimizin çevre farkındalığını artıracak sıfır atık kültürünü içselleştirecek eğitimlere kadar çok kapsamlı projeleri birlikte iki Bakanlık olarak Saygıdeğer Hanımefendi'nin himayelerinde gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah, bu projelerle nihayetlendirmeden yeni projelere dönüştürerek çok daha yaşanır bir ülke ve dünyaya da insan merkezli bir medeniyetin inşasının nasıl olabileceğini gösteren bir ülke olma umuduyla Çevre Dostu 1000 Okul projesinin kapanışının hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

 

Bakanımız Sayın Özer, iş birliğinden dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çalışanlarını ve Bakan Sayın Murat Kurum'a da teşekkür etti.

 

Öte yandan Bakanımız Sayın Mahmut Özer,  törenin başında mini konser veren TRT Çocuk Korosu ile Zübeyde Hanım Ortaokulumuz öğretmen ve öğrencilerinin sözlerini yazarak seslendirdikleri Çevre Dostu Okulum şarkı çalışmalarıyla programda yer alan öğrencilerimizi tebrik ederek "Gerçekten bu projenin kapanış törenine özel bir müzik yaptılar, öğrencilerimizi bu performanslarındaki katkılarından dolayı öğretmenlerimizi kutluyorum" ifadelerini kullandı.

 

Programa Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in eşi Sayın Nebahat Özer, Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Sayın Emrullah İşler, Ankara Valisi Sayın Vasip Şahin ile Bakan Yardımcımız Sayın Sadri Şensoy da katıldı.

 

Öğrencilerimizle birlikte programa katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, çocuklarımızın çevre dostu bir yaklaşım göstererek öğretmenleriyle birlikte hazırladıkları Çevre Dostu Okulum şarkısının önemli bir farkındalık oluşturduğunu söyledi. Öğrencilerimizin sözlerini yazarak seslendirdikleri şarkıyla Bakanlığımızın Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi Kapanış Programında yer almalarından gurur duyduğunu ifade ederek öğretmenimiz ve öğrencilerini tebrik etti.

06-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-2022

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.