SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitimden Basın Toplantısı

Milli Eğitimden Basın Toplantısı

MİLLİ EĞİTİMDEN BASIN TOPLANTISI

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Alaettin Dişli, Oğuzhan Özkan, Maarif Müfettişleri Başkanı Fuat Kara, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli, Şube Müdürü Koray Keskin, Adapazarı HEM Müdürü Eba Müslüm Çat, Yenikent HEM Müdürü Fevzi Gökcan’ın katıldığı basın toplantısı Serdivan İlçesindeki Opera Garden’da yapıldı.

 

Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen kahvaltılı basın toplantısında 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılında yapılacak faaliyetler ile okullarımızda ve halk eğitim merkezlerinde uygulanacak Destekleme ve Yetiştirme Kursları hakkında bilgiler verildi.

 

İlimizdeki yerel gazete, televizyon, radyo ve internet haber sitelerinin yönetici ve muhabirleri ile ulusal medya temsilcilerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli, kayıtları 1 Eylül’de başlayan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının uygulanmasına yönelik bilgiler aktardı.  Ziya Cevherli konuşmasında; “Hepimiz biliyoruz ki geleceğimizin teminatı yarının büyükleri çocuklarımız bizim için çok önemli. Çocuklarımızın en iyi şekilde yetiştirilmesi bizim için çok önemli. Eğitimciler olarak çocukları nasıl en iyi şekilde yetiştiririz onun peşindeyiz. Aynı hassasiyeti anne ve babalardan da bekliyoruz. Hepimiz üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yerine getirirsek çocuklarımızın gelişimi de bir o kadar sağlıklı olur. Biz bu toplantıyı bu düşünceden hareket ederek düzenledik. Bugün itibari ile ücretsiz destekleme ve hazırlama kurslarına kayıtlarımız başlamış bulunmaktadır. En güzel şekilde bu çocuklarımızı nasıl yetiştiririz biz onun peşindeyiz” dedi.

 

2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

Düzenlenen toplantıda basın mensuplarına yeni eğitim öğretim yılıyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Mili Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Sakarya’da eğitim alanında yapılan yatırımlar, yeni düzenlemeler ve değişiklikler hakkında bilgiler verdi.

 

DERS ZİLİ 28 EYLÜL’DE ÇALIYOR

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının 1.Kanaat Dönemi 28 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayıp 22 Ocak 2015 Cuma günü tamamlanacaktır. 2.Kanat Dönemi ise 8 Şubat 2015 Pazartesi günü başlayıp, 17 Haziran 2015 Cuma günü sona erecektir” dedi.

 

16 BİN YENİ ÖĞRENCİ

Sakarya ilinde eğitim öğretim faaliyetlerinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 16 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, 690 Resmi 66 Özel okulda olmak üzere toplam 756 okulda yürütüldüğü bilgisini veren Kuntoğlu; “İlimizde okul öncesinde 13 bin 391 öğrenci, ilkokullarda 58 bin 982 öğrenci, ortaokullarda 57 bin 406 öğrenci, ortaöğretim kurumlarında 50 bin 325 öğrenci olmak üzere toplam 180.104 öğrenci ders başı yapacak. 2015-2016 eğitim öğretim yılında ilimizde ilkokul 1.sınıfa 15.926 öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor” dedi

 

ÖZEL EĞİTİM FAALİYETLERİ

Doğuştan veya sonradan engelli bireylerin eğitimi noktasında özel eğitim faaliyetlerine büyük önem verdiklerini belirten Kuntoğlu, “Özel eğitim anaokulları, özel eğitim sınıfları ve destek odaları sayısı sürekli arttırıldı. Bu kapsamda ilimizde 3 Özel Eğitim Anaokulu (Türkiye’de toplam 21 adet bulunmakta), 5 Özel Eğitim İlkokulu, 4 Özel Eğitim Ortaokulu, 3 Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi olmak üzere toplam 15 okul bulunmaktadır.  Ayrıca 3 Adet Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) ve 1 Adet Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) bulunmaktadır” dedi.

 

OKULLARIN ALT YAPILARI YENİLENDİ 

Fatih Projesi kapsamında Sakarya genelinde 43 okulun alt yapısının da tamamlandığını açıklayan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “86 okula 2110 adet etkileşimli tahta takıldı. 45 çok fonksiyonlu yazıcı ve doküman kamera sağlandı. 41 okulda öğretmenlere 1.291 tablet, öğrencilere ise 6780 tablet dağıtıldı. 1 uzaktan eğitim merkezi yapıldı. 236 okulun alt yapı ihale çalışmaları devam ediyor. 2.125 öğretmene etkileşimli tahta kullanma eğitimi verildi.” dedi.

 

DESTEKLEME KURSLARI

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, 2014-2015 Öğretim yılı Örgün ve Yaygın Eğitimi destekleme kursları hakkında da bilgiler verdi. Ortaokullarda açılan kurslara 36 bin 302 öğrencinin katıldığını belirten Kuntoğlu, “27 bin 600 Öğrenci kurslara devam sağlamıştır. 174 Kurs Merkezinde öğretim faaliyetleri yapılmıştır. Bu Merkezlerde; Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Arapça ve Kuran-ı Kerim kursları açılmıştır” dedi.

 

YENİ DÖNEM KURSLARI

Yeni dönemde verilecek destekleme kursları hakkında da bilgiler veren Kuntoğlu, “2015-2016 Eğitim-öğretim yılında Örgün ve Yaygın Eğitim kurumlarında 1955 derslikte Destekleme ve Yetiştirme Kursu hizmeti verilecektir. Bunların 867’si Ortaöğretim, 786’sı Ortaokullarda olmak üzere 1653 Dersliği Örgün Eğitim Kurumlarında ve 302 Derslik ise Yaygın Eğitim Kurumlarında, Destekleme ve Yetiştirme Kursu hizmeti verecektir” dedi.

 

DERSHANELERE DÜZENLEME

Dershanelerin yeni dönemde Özel Eğitim Kursları olarak faaliyet göstereceğini belirten Kuntoğlu, yeni düzenlemeler hakkında da bilgiler verdi. İl Mili Eğitim Müdürü Kuntoğlu, “Daha önce faaliyette bulunan dershanelerden farklı olarak, Mezun öğrenciler ile öğrenimine devam eden öğrenciler aynı mekan ve zamanda eğitim yapamayacaklardır.  Sınıf kontenjanları 24 ten 16 ya indirilmiştir. Bir özel öğretim kursu en fazla 3 bilim grubundan kurs verebilecektir” dedi.

 

DEĞİŞİKLİKLERİN AMACI

Söz konusu değişikliklerle mezun öğrenciler ile öğrenimine devam eden öğrencilerin birbirini olumsuz etkilemesinin engellenmesinin hedeflendiğini belirten Kuntoğlu, “Sınıf kontenjanları azaltılarak daha verimli öğrenim ortamlarının sağlanması ve en fazla üç bilim grubu imkanı tanınarak veliye maddi olarak rahatlama imkanı sağlanmıştır” dedi.

 

VELİLERE UYARI

Sakarya’da faaliyette bulunan 26 dershaneden 8 tanesinin Temel Lise, 1 tanesinin ortaokul olmak üzere toplam 9 tanesinin özel okula dönüştürüldüğünü belirten İl Mili Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu; “1 Eylül 2015 tarihi itibarı ile özel okul veya özel öğretim kursu başta olmak üzere özel öğretim kurumları yönetmeliğinde tanımı bulunan kurumlara dönüşmeyen yerler hiçbir şekilde eğitim öğretim faaliyeti gösteremeyecektir. Velilerimizin ve öğrencilerimizin bu konuda dikkatli olmaları ve bu tür yerlere hiçbir şekilde kayıt yaptırmamaları gerekmektedir” uyarısında bulundu.

 

 

 

EĞİTİME 41 MİLYONLUK YATIRIM

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Sakarya’da yaklaşık 41 Milyon TL’lik yatırım yaptıklarını anlatan Kuntoğlu, “Bu yıl 276 Adet Yeni derslik eğitim-öğretime dahil oldu. 487 adet dersliğin yapımı ise devam etmektedir.  TOBB ile imzalanan protokol kapsamında Serdivan İlçemizde yaklaşık 11.000 metrekare yüzölçümlü alana 24 derslikli Kız Meslek Lisesi yapılacaktır. Yapılacak olan bu lisede toplam 816 öğrenci öğrenim görecektir” şeklinde konuştu.

 

TEOG SONUÇLARI

TEOG’da 3 bin 209 öğrencinin 1. tercihine yerleştiği bilgisini veren Mevlüt Kuntoğlu, “İlimizde ortaokul 8.sınıfta öğrenim gören 15 bin 401 öğrencinin katıldığı TEOG sınavları sonuçlarına göre öğrencilerimiz Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ile Açık Öğretim Liselerine yerleştirildi. TEOG Yerleştirme sonuçlarına göre 556 öğrenci Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine, 4862 öğrenci Anadolu Liselerine, 5626 öğrenci Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine, 2266 öğrenci Anadolu İmam Hatip Liselerine, 1371 öğrenci de Açık Öğretim Lisesine yerleşti. TEOG yerleştirme sonuçlarında, geçtiğimiz yıla göre ilimizdeki okulların taban puanlarında önemli oranda yükselme görülürken, 3209 öğrencimiz 1. tercihlerine, 7556 öğrencimiz ilk 3 tercihinden birine, 10237 öğrencimiz ise ilk 5 tercihinden birine yerleşti” ifadelerini kulandı.

 

KAYIT PARASI

Okullarda kayıtların devam ettiğini de söyleyen Kuntoğlu, “Kayıt döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’nın net genelgesi var, hiçbir eğitim kurumumuz kayıt parası altında bağış talep edemez.  Müfettişlerimiz sürekli geziyorlar. Okul aile birliğine herhangi bir bağışta bulunulursa biz bunu da kayıt parası olarak kabul ediyoruz. Ama okullar açıldıktan sonra tabi ki okul aile birlikleri gönüllü velilerden destek alabilirler. Ancak kayıt zamanında hiçbir gerekçe ile okula bağış alınamaz. Şikâyetler geldiğinde hemen işlem başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

 

OKULLARIN GÜVENLİĞİ

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu basın mensuplarının okul çevrelerinde uyuşturucu satıcılarına karşı önlem alınıp alınmayacağına yönelik soruları üzerine, “Emniyet Müdürlüğümüz ile sürekli irtibat halindeyiz. Geçen yıl ilk sorduğum soru bu yöndeydi. Emniyet Müdürlüğünden ilimizde hayatı etkileyecek şekilde ne bir çocuk istismarı ne de uyuşturucu konusunda bir olay yaşanmadığı söylendi. Ancak biz okul çıkışlarında kontrollerimizi devam ettirdik. Bu yıl yine okullar başlamadan Çocuk Şube Müdürlüğü ve Eğitim birimlerine bakan Müdür Yardımcısı /Şube Müdürü ile koordinasyon toplantısı yapılacak.” dedi.

 

 
  

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.