SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı Sapanca’da Dil Çalıştayına Katıldı

Millî Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı, Sapanca ilçesindeki bir otelde düzenlenen “Dünya Uygarlığı İçinde Türk Uygarlığı Dil/Tarih Meseleleri Kurultay Dil Çalıştayı’na katıldı. 
Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı Sapanca’da Dil Çalıştayına Katıldı

Bakan Avcı’nın kapanış konuşmasını yaptığı çalıştayı; Vali Vekili Zeki Koçberber, Sakarya Milletvekili Prof.Dr. Mustafa İsen, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu, milli eğitim yöneticileri, belediye başkanları, daire müdürleri, akademisyenler ve kalabalık davetli topluluğu izledi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kültür Konseyi Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği çalıştayda Türk dünyasının müşterek atasözleri, deyimler, bilmeceler ve terimleri hakkında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verildi.

11-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı programı düzenleyenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, bu tür konuların kurumsal iddialarla değil daha çok bireysel fedakarlık ve gayretlerle yürüdüğünü belirterek; “Genel olarak Türk dünyasında herhangi bir alanda herhangi bir başarı gördüğünüz zaman şu soruyu sormak çok meşru hale geliyor, ´Arkasında kim var? Kim yapıyor bu işi?´ Mutlaka bu işin bir veya bir kaç fedaisi çıkıyor, öyle oluyor.” dedi. 

Bakan Avcı, henüz kurumsal akışlar içerisinde işlerin anonimleştirilemediğini söyleyerek, “Bireysel gayretlerle yürüyen işler mi bereketli olur yoksa durmuş oturmuş ama aynı zamanda rutinleşmiş kurumsal gayretler mi daha verimli olur? Her ikisinin de güzel örnekleri var ama bu faaliyet bu işlere gönül vermiş fedailerin gayretleriyle bir yere gelebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen çalışmaların atasözlerin daha sonra deyim, bulmaca ile bilmecelerin yeni kuşaklara, nesillere ve yazarlara aktarılabilmesi için popülerleştirici yan faaliyetlere ihtiyacın olabileceğini vurgulayan Bakan Avcı, şöyle konuştu:

“Bazı önerilerim var. Birincisi bizim sosyal bilimler liselerimiz var. Bu liselerimizde bu konularla ilgili kulüpler kurmalarını ve atasözlerine yer vermelerini sağlamaya çalışmak... Yapacağımız çalışmaların ilk basılı örneklerini hemen mümkünse köşe yazarlarına iletmek, çünkü medyada ciddi bir dil fukaralığı söz konusu. Sadece gazetelerimizde değil, radyo ve televizyonlarımızda pek çok kelime ve deyimin hatta atasözünün yanlış kullanıldığı veya tam orada kullanılması gerekirken bilinmediği için kullanılmadığını görüyoruz. Onun dışında bulmacalar hazırlanabilir gazetelerde. Bilmece ve bulmacalarında bu deyim ve atasözlerini teşvik edecek bazı bilgiler aktarabiliriz. Televizyon yarışmaları düşünülebilir. Kitlesel ve popülerleşme konusunda bunların halka daha fazla yansıtılması konusunda aklımıza gelebilecek yöntemler olabilir.”

Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı, çalıştay için geldiği program vesilesiyle İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu ve milli eğitim yöneticileriyle kısa süreli bir görüşme yaparak, Sakarya’lı öğrencilerin akademik başarılarının yanında, ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen proje yarışmalarında, spor müsabakalarında, sosyal ve kültürel faaliyetlerde kazandığı başarılardan büyük memnunluk duyduğunu belirtti. 

19-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-201619-04-2016

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.