SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde Ortak Yönetim Modeli Protokolü" Basın Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Mesleki ve Teknik Eğitimde Ortak Yönetim Modeli Protokolü

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında Tarım Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Ortak Yönetim Modeli Protokolü 1 Haziran 2022 tarihinde imzalandı.    

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ve İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ulvi Özerdem; bünyesinde Gıda Tarım ve Hayvan Sağlığı dalı bulunan Erenler Şenpiliç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde saat 16.00'da düzenledikleri basın toplantısında imzalanan işbirliği protokolü hakkında bilgiler verdiler. 

 

Müdürümüz Savaşçı; Bakanlığımızın ihtiyaç duyulan nitelikli iş  

gücünü yetiştirmek ve nihai olarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sunmak amacıyla ilgili  

sektör temsilcileri, bakanlıklar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolleri tesis ettiğini belirterek Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığının güçlerini birleştirerek tarım, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği ve laboratuvar hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren tüm okullarda öğrenci ve öğretmenlerimizin yeterliliklerini artırarak tarım ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla 01.06.2022 tarihinde iş birliği protokolü imzaladığını söyledi.

 

İmzalanan bu protokol ile okul yöneticisi ve öğretmenlerimizin teknik ve mesleki yönden her iki bakanlığın mevzuatı çerçevesinde belirleneceğini; alan derslerinde öğretmenlerimizin yanında Tarım ve Orman Bakanlığı eğiticilerinin görev almalarının sağlanacağını; alan öğretmenlerimize Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortaklaşa belirlenecek takvim ve programa göre belirlenen atölye/laboratuvarlar, eğitim merkezleri, araştırma enstitüleri ve arazilerde işbaşı eğitimlerin düzenleneceğini; alandan mezun öğrencilerimizin tarım sektöründe istihdamı için ortak proje ve çalışmaların yapılacağını; alan öğrencilerimizin işletmelerde mesleki eğitimi/staj uygulamalarını bütçe olanakları doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurum veya kuruluşlarda yapmalarına imkân sağlanacağını; Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Dijital Tarım Kütüphanesi ve Tarım Orman Akademisine erişim izni sağlanacağını; alan öğrencilerimize başarı bursu verilmesine yönelik çalışma ve girişimlerde bulunulacağını ifade eden Müdürümüz Savaşçı ilimiz özelinde bu zamana kadar yürütülen ortak çalışmalara katkısından dolayı İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ulvi Özerdem'e ve Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür etti.

 

Toplantının devamında Şenpiliç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Laboratuvar Hizmetleri Alanı öğretmeni Ayşegül Sezer, sürdürülen eğitim faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Okulun ilgili alan ve dallarına yönelik tanıtım faaliyetlerinden bahsetti. 

 

Toplantı sonunda  Müdürümüz Savaşçı  ve İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ulvi Özerdem , İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teşkilatları olarak bu iş birliğine ilişkin görev ve sorumlulukların en üst düzeyde yerine getirileceğini ve iş birliğine ilişkin çalışmaların eş güdümle yürütüleceğini beyan ettiler. 

 

İlimizde Tarım alan ve dallarında eğitimlerin gerçekleştirileceği çok donanımlı bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Valiliğimiz öncülüğünde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol çerçevesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesinin UTÇEM projesi kapsamında hayata geçirileceğini ifade eden Müdürümüz Savaşçı, eğitim liderliği için Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım'a ve her konuda olduğu gibi söz konusu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kazandırılması konusundaki büyük desteklerinden dolayı da Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem Yüce'ye şükranlarını sunduğunu belirtti.

 

05-07-202205-07-202205-07-202205-07-2022

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.