SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde Yenilenme Hareketi “İŞ’TE ERBAP PROJESİ” tanıtıldı

İlimizde mesleki eğitimi daha da geliştirmek, verimli kılmak amacıyla Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’nun himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “İş’te Erbap Projesi” düzenlenen programla tanıtıldı.
Mesleki Eğitimde Yenilenme Hareketi “İŞ’TE ERBAP PROJESİ” tanıtıldı

Projenin tanıtım toplantısına; İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Projeden Sorumlu Şube Müdürü Mehmet Salih Güvendi, ilçe milli eğitim müdürleri, mesleki eğitimden sorumlu ilçe şube müdürleri ile ilimiz genelindeki mesleki eğitim okullarının müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih Güvendi’nin açılış konuşmasıyla başlayan tanıtım programında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, bugün itibariyle start verdikleri İş’te Erbap Projesi’ni çok önemsediklerini söyledi. Türkiye’de Mesleki Eğitimin Erbabı Sakarya İli olmalıdır diyen Pervin Töre şunları söyledi:

“Ülkemizde sanayi ve iş alanları dendiğinde ilk akla gelen şehirlerden birinde yaşıyoruz. Bu müstesna şehirde mesleki eğitimi daha da geliştirme ve verimli kılma amacıyla altı aylık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya koyduğumuz “İş’te Erbap Projesi” nin tanıtılacağı toplantıda bulunmaktan mutluluk ve heyecan duyduğumu ifade etmek istiyorum. Mesleki eğitimi Sakarya’da marka yapmak için geliştirdiğimiz bu projeyi siz okul yöneticilerimizin fedakarlığı ve özverisiyle başarıyla uygulayacağımızı ümit ediyorum.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün belirlediği temel hedefler doğrultusunda; mesleki ve teknik eğitim en genel anlamda, bireysel ve toplumsal yaşam için zorunlu olan bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, tavır ve meslek alışkanlıklarını kazandırarak bireyi zihinsel, duygusal, sosyal, ekonomik ve kişisel yönleriyle dengeli biçimde geliştirme sürecini nitelikli hale getirmektir.

Bilginin sürekli artması ve bilimin gelişmesi doğrultusunda teknolojinin her geçen gün kendini yenilemesi ülkelerin eğitim süreçlerini etkilemektedir. Bu nedenle eğitim programlarının güncel olması ve yapılan eğitim-öğretim ortamlarının çağın koşullarına uygun olması gerekmektedir.

Bu anlamda mesleki eğitimi Sakarya’da ayağa kaldıracak, ülke ekonomisine nitelikli insan gücü yetiştirecek ‘İş’te Erbap Projesi’ni elbirliğiyle başarıya ulaştırmamız gerekiyor. Mesleki eğitim Sakarya’nın en güçlü yönüdür. Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri Gülay’ın, Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu’nun çok önemsediği mesleki eğitimde Türkiye’nin erbabı olmalıyız.

Bu hedef doğrultusunda meslek liselerimizde girişimci nesiller yetiştirerek, kendi işini kuran, ahilik kültürüne sahip, ülke ekonomisine katkı sağlayan başarılı işadamlarını meslek liselerimizden çıkarmalıyız. Göreve başladığım ilk günden itibaren her çalışmamızda ‘Biz Bir Aileyiz’ felsefesiyle hareket ediyor, bulunduğumuz görevlerde farkındalık oluşturmayı önemsiyorum. Bugünden itibaren mesleki eğitim alanında seferberlik ilan ediyoruz.

Ekonomisi güçlü ülkeleri incelediğimizde en önemli özelliklerinin eğitimde nitelikli insan gücü yetiştirmeye ve mesleki eğitime önem verdiklerini görüyoruz. Gelişmiş ülkeler, bireylerin teknolojiyi anlayıp kullanabilecek temel becerilere, iletişim ve problem çözme becerilerine ve işbirliği içinde çalışabilecek disipline sahip olmasına önem vermektedirler. Ekonomimizin güçlenmesi ancak mesleki eğitimin güçlenmesiyle gerçekleşecektir. Okul ve Sanayi işbirliğini çok sağlam bir zemine oturtarak bu projeyi mesleki eğitimin hizmetine sunacağız.

İş’te Erbap Projemizin hayırlara vesile olmasını, ilimizin ve ülkemizin geleceğine, iş yaşamına mesleki eğitimin niteliğine katkılar sunmasını temenni ediyorum. Projenin oluşum sürecine katkı veren Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’na şükranlarımızı arzederken, projenin içinde yer alan tüm yöneticilere, öğretmenlere ve paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Mesleki eğitimle ilgili okul ve kurum müdürlerinin büyük heyecanla takip ettiği toplantıda, Hendek Yenimahalle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sevda Aslan proje hakkında ayrıntılı sunum yaptı. Projeyi il ve ilçe yöneticileri de sistem üzerinden takip ederek, çalışmalara katkı sağlayacaklardır. 

19-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-201719-12-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.