SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Lisesi Müdürlerine, SGK ve İŞKUR Bilgilendirme Toplantısı

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından planlanan, sosyal güvenlik kurumu iş ve işlemlerine yönelik karşılaşılan sorunların giderilmesi, uygulamaların kolaylaştırılması amacıyla ilimizdeki meslek lisesi müdürlerine, SGK ve İŞKUR uzmanlarının katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Meslek Lisesi Müdürlerine, SGK ve İŞKUR Bilgilendirme Toplantısı

Adapazarı Tansu Çiller Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda yapılan toplantı, İl Mili Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Hizmetleri Şubesinden Sorumlu Şube Müdürü Mehmet Salih Güvendi’nin açılış konuşmasıyla başladı.

Toplantının ilk bölümünde SGK İl Müdürlüğünde görevli Şef Serkan Orhan tarafından; SGK iş ve işlemleri ile ilgili genel bilgilendirme,İşyeri SGK sicil numarasının alınması, işyeri SGK kullanıcısının belirlenmesi ve şifre alınması işlemleri, Tehlike sınıfı belirleme ve NACE kodları Kısa vadeli sigorta primleri ile ilgili mevzuatın uygulamalı anlatılması, E-vizite ve e-bildirge sistemi sitelerinin kullanılmasının uygulamalı anlatılması, Sağlık raporu alan öğrencilerin durumlarının e-vizite üzerinden takibi, İşe giriş ve işten çıkış bildirgeleri ile ilgili iş ve işlemlerin yapılması, Sağlık Raporu, devamsızlık ve izin puantajlarının sisteme işlenmesi ve Sosyal Güvenlik bildirgesine aktarılması, Sigorta prim listelerinin hazırlanmasında dikkat edilecek hususlar ve bu süreçte hazırlanması gereken evraklar ve ödemeleri, İşletmelerde Mesleki Eğitim, zorunlu staj ve alan eğitimine başlayan öğrencilerinin SGK iş ve işlemleri, belge türleri, Nakil gelen- giden ve mezun olan öğrencilerle ilgili yapılması gereken iş ve işlemler, Okul veya işletme değişikliğinde sözleşmenin yenilenmesine yönelik iş ve işlemler, Öğrencilerin yarıyıl ve yaz tatilinde SGK ile ilgili yapılması gereken iş ve işlemler, İş kazası bildirimlerinin yapılması, SGK iş ve işlemlerine ait bilgi, belge ve dokümanların saklanma süreleri ve arşivleme”konularında sunum yapıldı.

SGK Müdür Yardımcısı Bülent Turan, Şef Ali Maksut Yıldız ve Servis yetkilisi Ensar Saltabaş tarafından soruların cevaplanmasıyla devam eden toplantının ikinci bölümünde İşkur’la ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

Sakarya İşkur görevlisi Şef Mustafa Erdoğan’ın ön bilgilendirme yaptığı toplantıda, İş Kurumu Meslek Uzmanı Erdal Kızılkaya tarafından; “Öğrencilerin yarıyıl ve yaz tatilinde mevsimlik işçi, part time/yarı zamanlı çalışma, İşkur’un işbaşı eğitimi vb. statülerde sigortalı olarak çalışmaları halinde beceri eğitimi/staj çalışmalarındaki sigortalılık işlemleri” konusunda kapsamlı sunu yapıldı. İşkur’un hazırlamış olduğu “İstihdam’da 3i” dergisinin tüm katılımcılara dağıtıldığı bilgilendirme toplantısında, İşkur tarafından Okulların tek tek ziyaret edilerek, iş başı eğitim programı hakkında öğretmen ve öğrencilerinin bilgilendirilmesi kararı alındı.

İlimiz genelindeki meslek liselerinin müdür ve koordinatör müdür yardımcılarının katıldığı bilgilendirme toplantısı iyi dilek ve temenniler ile sonlandırıldı.

18-08-201718-08-201718-08-201718-08-201718-08-201718-08-201718-08-201718-08-201718-08-201718-08-201718-08-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.