SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS Tercih Sürecinde Mesleki Eğitim Tanıtımlarımız Devam Ediyor

İlimizde mesleki eğitime verilen önem ile meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerine yapılan kayıtlar her geçen gün artıyor.
LGS Tercih Sürecinde Mesleki Eğitim Tanıtımlarımız Devam Ediyor

 

Mesleki eğitimin öneminin her geçen gün arttığı, bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak hızla gelişen endüstrimizin ihtiyaç duyduğu teknik insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla Müdürlüğümüz mesleki eğitim altyapımız sürekli iyileştiriliyor.

 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in talimatlarıyla ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin eşleştirilmesiyle Organize Sanayi Bölgelerine kurulan irtibat büroları sayesinde okul sektör iş birliğinin geliştirilmesi yönünde önemli çalışmalar yürütülüyor. LGS tercih döneminde de mesleki eğitim kurumlarının tanıtılması ve öğrencilerin yönlendirilmesi için hem irtibat bürolarında hem de okul ve kurumlarda okul yöneticileri ve rehberlik birimleri yoğun çalışmalar yürütüyor.

 

Veliler ile yapılan bire bir görüşmelerde meslek okullarımızın tanıtımı yapılarak şu an ilimizde yüksek kayıt oranına ulaşan mesleki eğitim merkezleri hakkında bilgilendirmeler gerçekleştiriliyor.

 

Rehberlik ve tanıtım çalışmaları sırasında Mesleki Eğitim Merkezi programı ile öğrencilerin haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün işletme eğitimi alarak ustalık belgesi ve meslek lisesi diploması alabilecekleri, yine öğrencilerin ilk günden itibaren sigortalanıp 9,10 ve 11. sınıfta asgari ücretin net %30'unu (2022 Temmuz ayı itibariyle 1.650 TL), 12. sınıflarda ise asgari ücretin net %50'si (2022 Temmuz ayı itibariyle 2.750 TL) oranında maaş alabilecekleri aktarılıyor. Ayrıca öğrencilerimizin Mesleki Eğitim Merkezi programı kapsamında 34 alan 184 dalda eğitim alabildikleri bilgisi veriliyor.

 

Çeşitli alan ve dallarda mesleki eğitim veren Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizin de tanıtımının yapılarak öğrenci ve velilere okullar hakkında bilgi verildiği faaliyetlerde okullarımız bünyesinde açılan döner sermaye sistemi, bu sistemle öğrencilerin üretime nasıl katkı sundukları hakkında da bilgiler aktarılıyor.

 

Mesleki eğitim tanıtım çalışmaları, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından LGS tercih döneminin son gününe kadar sürdürülecek.
07-07-202207-07-202207-07-202207-07-202207-07-202207-07-202207-07-2022 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.