SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Kültürden İrfana Cemil Meriç” Sempozyumu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Sakarya Üniversitesi, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen “Kültürden İrfana Cemil Meriç Sempozyumu” yapıldı.
“Kültürden İrfana Cemil Meriç” Sempozyumu

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda düzenlenen sempozyumun açılış törenine Milli Eğitim ve Kültür ve Turizm Eski Bakanı Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Vekili Bekir Dınkırcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Eken, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Cemil Meriç’in kızı yazar Prof. Dr. Ümit Meriç, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencileri ile SAÜ’lü öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Yazar ve Edebiyat Öğretmeni Ercan Yılmaz’ın sunuculuğunu üstlendiği dört oturumundan oluşan sempozyumun açılış bölümünde sırasıyla; Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Başyardımcısı Savaş Kambur, Okul Müdürü Mehmet Topaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Vali Vekili Bekir Dınkırcı, Yazar Ümit Meriç ve son olarak Milli Eğitim Eski Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı birer konuşma yaptılar.

Eski Bakan Prof. Dr. Nabi Avcı açılış konuşmasında bu tür toplantıların öğrencilere ve katılımcılara çok faydalı olduğunu dile getirdi. Sempozyumda Cemil Meriç´in külliyatlarının ve açılımlarının enine boyuna tartışılacağını ifade eden Avcı, toplantının Meriç’i anlamak ve yaşatmak adına çok değerli olduğunu söyledi. Avcı, “Ben biraz dolaylı şekilde Cemil Meriç´ten söz edeceğim. O da bir kitaba dayalı. Bu kitapların öğrencilere çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Cemil Meriç’in kızı Yazar Prof. Dr. Ümit Meriç de babası hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sempozyumun başlığını kendisinin teklif ettiğini söyleyen Prof. Dr. Meriç, “Evvela Cemil Meriç´in son eseri bu başlığı taşıdığı ve dolayısıyla bir manada Cemil Meriç´in ülkesine vasiyeti bu formülde toplandığı için bu formülün sempozyumda bir başlık olarak kullanılmasını şahsen münasip gördüm. Cemil Meriç, ‘Kültürden irfana’ diyor. Ama ondan önce ‘Ümrandan uygarlığa’ diyor” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de konuşmasında Cemil Meriç’in çok kıymetli bir düşünce üstadı olduğunu belirterek, gelecek nesillere O’nun mümtaz fikirlerini taşımanın ulvi bir görev olduğunu ifade etti. Sempozyumu düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Pervin Töre, “Cemil Meriç’i anlayan, onun düşünceleri istikametinde yaşayan nesillerin yetişeceğine yürekten inanıyorum. Bu ümit ve inançla, düşünce üstadımızı rahmetle, şükranla anıyor, tüm katılımcılara saygılarımı arz ediyorum.” dedi.

Sempozyum, açılış konuşmalarının ardından oturum başkanlığını Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu’nun yaptığı, Prof. Dr. Ahmet Sarı, Prof. Dr. Ali Utku ve Yıldız Ramazanoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı birinci oturum ile devam etti. Katılımcılar oturumda sırasıyla “Cemil Meriç’in Türk Edebiyatına Dair Dikkatleri”, “Cemil Meriç ve Tanpınar’la Başbaşa: Jurnallerin ve Günlüklerin Karşılaştırılması”, “Cemil Meriç ve Türkiye’de Çağdaş Düşüncenin Sorunları” ve “Jurnal’de Hür Düşüncenin Ortaya Çıkışı” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Gün boyu süren sempozyumda üç farklı oturum daha düzenlendi.

27-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-201727-10-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.