SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde TEOG’a 14 bin 235 öğrenci girecek

İlimizde TEOG’a 14 bin 235 öğrenci girecek

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) ikinci dönem sınavları 27 Nisan Çarşamba, 28 Nisan Perşembe günleri yapılacak. İlimizde 250 Ortaokulda gerçekleştirilecek sınavlara 8.sınıfta eğitim gören 14 bin 235 öğrenci katılacak.

Öğrenciler, ilk günkü oturumda Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, perşembe günkü ikinci oturumda ise Fen ve Teknoloji, İnkîlap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.

Sınavlar nedeniyle ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler çarşamba ve perşembe gününü dinlenerek geçirecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, 2.TEOG sınavlarına girecek öğrencilere ve velilere yönelik bir mesaj yayınladı.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt KUNTOĞLU´nun TEOG Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

27-28 Nisan tarihlerinde TEOG 2. Dönem Ortak Sınavları yapılacaktır. Tıpkı kendi okulunuzda, kendi sınıfınızda, sınıf arkadaşlarınızla birlikte zaten dönem içinde girmiş olduğunuz sınavlardan çok da farkı olmayan ortak sınavlara gireceksiniz. Bu sınavlardan alacağınız notlar, ağırlıklı olarak okul başarınızın da eklenmesiyle hesaplanacak ve ortaya çıkan toplam puanınız ile bir üst öğretim kurumuna yani liseye yerleşmiş olacaksınız.

Bu vesileyle birkaç hususa değinmek istiyorum.

Kendinizi sınavla ilgili olumsuz düşüncelerden uzak tutun. Kendi kendinize olumsuz telkinlerden kaçının. Sınava girmenize engel olabilecek, hastalık ya da sakatlanmalara sebebiyet verecek eylem ve aktivitelerden, ağır sportif faaliyetlerden uzak durun. Vaktinizin çoğunu televizyon, telefon ya da bilgisayar başında harcamayın. Günlük aktivitelerinizi değiştirmeyin.

Sınav sabahında ise; diğer günlerdeki gibi okula gitmek için hazırlanın, kahvaltınızı yapın. Okullarınızda sizlere yardımcı olacak olan öğretmenlerinizin tavsiye ve uyarılarını mutlaka dikkate alın. Sınav sırasında soruları dikkatlice ve anlayarak okumaya gayret gösterin. Süreyi sonuna kadar değerlendirin.

Değerli Veliler;

Çocuklarınızın başarısı için büyük emek ve gayret sarf ettiğinize, maddi ve manevi fedakarlıklarda bulunduğunuza yürekten inanıyorum. Pek tabiidir ki bütün bunların karşılığında çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsunuz. Çocuğunuz ve siz elinizden gelenin en iyisini yaptığınız halde eğer sonuç istediğiniz gibi çıkmazsa, asla karamsar olmayınız.

Sınav günü çocuğunuzu her gün sabah nasıl okula uğurluyorsanız öyle uğurlayın. Eğer önceki günlerden farklı davranışlarda bulunursanız bu durum öğrencilerimizde kaygı ve strese yol açabilir.

Mutlaka bilgi sahibisinizdir ancak bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum ki; bu sınavın tek farkı; soruların bütün öğrenciler için tek merkezde hazırlanıp gönderilmesi ve sınavın da kendi öğretmenlerinin değil başka okullarda görev yapan öğretmenlerin gözetiminde yapılmasıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta öğrencilerimizi yetiştiren, emek ve destek veren tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyorum. Emek ve gayretlerinin karşılıklarını alacaklarını ümit ve temenni ediyorum.

27-28 Nisan tarihlerinde yapılacak olan TEOG 2.Dönem sınavlarında sınava girecek 8. Sınıf öğrencilerimize başarılar diliyor, sınav sonuçlarının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerken, sınavlarda görev alacak yönetici ve öğretmenlerimize de kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.