SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet Durmuş’un 18 Mart Şehitler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet Durmuş’un 18 Mart Şehitler Günü Mesajı

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor! 

Bir hilal uğruna yâ Rab, ne güneşler batıyor! 

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker, 

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı, değer, 

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhîdi, 

Bedr’in aslanları ancak bu kadar şanlı idi, 

Ey şehit oğlu şehit! İsteme benden makber, 

Sana ağuşunu açmış, duruyor Peygamber.

 

      Çelikten bir saldırıya etten bir siperdir Çanakkale. Kendi cenaze namazlarını kılarak şehadete yürüyenlerin, sadece 15 bahar görebilmiş tazecik fidanların kefensiz toprağa düştüğü, Koca Seyit’in yalnız bir top mermisini değil bir milletin kaderini sırtlandığı yerdir Çanakkale. Öyle bir yer ki, yokluk varlığı yenmiştir, maneviyat maddiyatı yenmiştir; sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en önemli ilham kaynaklarından birisidir.

 

     Eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüzbinlerce kahramanın eseridir. Çanakkale  "Biz aslında kimiz?" sorusunun cevabıdır. ‘Çanakkale geçilmez’  sözleriyle miras aldığımız vatan sevgisi, bizlere emanet edilmiş olan bu aziz vatana, günümüzde ve gelecekte, aynı şuur ve sadakatle sahip çıkılacağının da güvencesidir.

 

       Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. 

 

    Çanakkale Zaferi’nin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır. 

 

      Geçmişimizden aldığımız her dersin, geleceğimizi aydınlatan bir ışık olduğunu unutmamalıyız. Çanakkale bizim için, 104 yıl sonra da çok güçlü bir şekilde yolumuzu aydınlatan ışıktır.

 

       Bir kez daha Çanakkale Zaferi´nin 104. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bu zaferde payı olan tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyoruz.

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.