SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu´nun 1.Yarıyıl Sonu Mesajı

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının Birinci Kanaat Dönemi 22 Ocak Cuma Günü tamamlanacak.  730 okulda 10 bin öğretmenin rehberliğinde eğitim gören 180 bin öğrenci karnelerini alarak 15 günlük yarıyıl tatiline çıkacak. İlimizde resmi karne törenleri Valimiz Hüseyin Avni Coş’un katılımıyla; Saat 11.00’de Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda, Saat 14.00’de Atatürk İlkokulu’nda yapılacak.İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu, ikinci dönem eğitimin 8 Şubat Pazartesi günü başlayacağını ve 17 Haziran’da tamamlanacağını belirterek, yarıyıl tatiline çıkacak öğrenciler, öğretmenler ve velilere önemli tavsiyelerde bulundu.  
İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu´nun 1.Yarıyıl Sonu Mesajı

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 1.YARIYIL MESAJI

2015/2016 eğitim öğretim yılının birinci yarıyılını tamamlıyoruz. Yoğun bir tempo içinde, yorucu bir okul döneminin ardından öğrencilerimiz karnelerini alarak tatile girecekler. 

Öncelikle bu eğitim öğretim döneminde başarı gösteren bütün öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Yeterli başarı düzeyini yakalayamayan öğrencilerimizin de ikinci dönemde daha çok çalışarak, daha fazla inanarak, derslerine daha fazla zaman ayırarak yeterli başarıyı yakalamalarını ve arzu edilen hedeflere ulaşmalarını diliyorum.

Bütün çocuklarımızın yeteneklerini ortaya çıkaracak ve yeteneklerini en üst düzeyde geliştirmelerine fırsat verecek,  buna teşvik edecek eğitim imkanı ve ortamını hazırlamak ve onların bundan yararlanabilmelerinin şartlarını yerine getirmek biz eğitim yöneticilerinin asli görevlerindendir.

Bu şuur ve sorumluluk içerisinde, geleceğe hazırlayacağımız çocuklarımızı; faydasız, güncelliğini ve geçerliliğini yitirmiş, ezbere dayalı, hayal gücünü zayıflatan, ölü bilgilerle doldurmak yerine; öğrencilerde öğrenme arzusunu, tecessüs duygusunu arttıran ve objektif gözlemlere dayalı bir öğretme ve öğrenme faaliyetini gerçekleştirmek durumundayız.

 

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

1. yarıyılda göstermiş olduğunuz özverili çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutluyorum. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2. yarıyılda da aynı inanç, şuur ve heyecanla çalışacağınıza inancım tamdır.

İlimizdeki akademik ve sosyal başarının artması ve öğrenci odaklı eğitim anlayışı ancak sizlerin sayesinde yerleşik bir kültür haline gelecektir. İçinde yaşadığımız bu yeni çağ ile birlikte eğitimin değişen ihtiyaçlarına ayak uydurmak ve öğrencilerinizi de bu doğrultuda yetiştirmek zorlu bir süreç ve fakat mukaddes bir görevdir.

Şüphesiz ki; geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişmesinde en büyük pay size aittir. Öğrencilerinizin çağın gerektirdiği bilgilerle donanmış, akademik başarılarının yanısıra sosyal başarıları yüksek, kendini ifade edebilen, sosyal ve kültürel faaliyetlerde etkin rol alabilen, hayatın her alanında başarılı fertler olabilmeleri için bir dönem boyunca yoğun bir şekilde emek verdiniz. Bu yükümlülüğün farkında olarak görev yapan öğretmenlerimize teşekkür ediyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

 

Değerli Velilerimiz,

Karnelerde yer alan notlar yalnız öğrencilerin durumunu değil, genel olarak hepimizin eğitimdeki çabalarımızı ve payımızı gösterir. Bundan dolayıdır ki düşük notlardan sadece öğrencilerimizi mesul tutmak, çözüme ulaşmak yerine problemin devamına yol açar. Kaldı ki karnelerdeki rakamsal değerler öğrencinin akademik başarısı hakkında bilgi verebilir belki ama bütüncül olarak öğrencinin başarısı ya da başarısızlığı anlamına gelmez. Çocuklarımızın sosyal, zihinsel, duygusal ve fiziksel potansiyellerinin karnelere sığmayacak kadar zenginliğe sahip olduğunu unutmamalıyız. Çocuklarımızı anlayışla, sevgi ve sabırla değerlendirdiğinizde notlarının zamanla yükseldiğini göreceksiniz. Çocuklarımızla yakından ilgilenerek onlara gereken desteği ve güveni verdiğimiz ölçüde hayatta çok daha başarılı olacaklardır.

En başarısız görünen çocukta bile takdir edilecek yönlerin bulunacağını unutmayın.  Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın, çünkü her çocuğun kişiliği, yetenekleri ve özellikleri birbirinden farklıdır. Kıyaslayarak veya yoksun bırakarak başarıyı artırmamız mümkün değildir. Asıl önemli olan onların bireysel farklılıklarının farkına vararak desteğimizi devam ettirmemizdir. Bu nedenle onları çalışmaya teşvik etmek, dersteki başarı durumu çok iyi olmayanları cesaretlendirmek, başarılı olanları ise bu şekilde devam etmeleri hususunda motive etmek gerekir. Sizlerin bu kutsal görevinizde hep yanınızda olduğumuzu bilmenizi ve tatil döneminde çocuklarınızla birlikte sağlıklı, mutlu, huzurlu günler geçirmenizi diliyorum.

 

Sevgili Öğrenciler,

Sabırsızlıkla beklediğiniz karnelerinizi alıyorsunuz. Elinizden geleni yapmak için bir dönem boyunca büyük gayret sarf ettiniz. Her birinizi gayretinizden ve başarılarınızdan dolayı içtenlikle kutluyorum. Karnenizdeki notlarınız size dair bilgiler verebilir fakat tamamen sizi tanımlamaya yetmez. Yapabileceklerinizi, yeteneklerinizi en iyi bilen sizlersiniz. Derslerden yüksek ya da düşük not almış olabilirsiniz. Sonuç ne olursa olsun, hayata dair umudunuzu, cesaretinizi; başarıya olan inancınızı, başarabileceğinize dair güveninizi hiç kaybetmeyin. Sizi başarıya ulaştıracak olan sihirli güç burada gizlidir. Bu yolda başta öğretmenleriniz ve aileniz olmak üzere hepimiz yanınızda olacağız.

Sizlerin başarıları bizleri her zaman gururlandırıyor. Dinlenmek, oyunlar oynamak, daha fazla kitap okumak için tatili iyi bir fırsat olarak görmek gerekir. Ve tabii ki sağlıklı yaşamaya çalışmalısınız. Unutmayalım ki sağlık en önemli sermayedir. Başarı ise ancak sağlıklı bireylerin elde edebilecekleri bir olgudur. Bizim size olan inancımız çok büyüktür. Tatilde dinlenmenizin yanısıra; kitap okuyarak, çeşitli sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlere katılarak kendinizi geliştirecek aktivitelerde bulunmanızı ve böylelikle 2. yarıyıla enerji ve umut dolu bir başlangıç yapmanızı ümit ediyorum. Tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle il genelinde bir eğitim öğretim döneminin daha sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamlanmasında emek ve gayretleri olan;  İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine, okul müdür ve müdür yardımcılarımıza, öğretmenlerimize ve diğer eğitim personelimize teşekkür ediyorum.

Tüm eğitim camiamızın sağlık, mutluluk ve huzur içinde bir tatil geçirmesini diliyor, saygılar sunuyorum.

21-01-2016

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.