SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt KUNTOĞLU’nun Yıl Sonu Karne Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt KUNTOĞLU’nun Yıl Sonu Karne Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt KUNTOĞLU’nun Yıl Sonu Karne Mesajı

Saygıdeğer Öğretmenler, Değerli Veliler ve Sevgili Öğrenciler; 2014-2015 Eğitim-öğretim yılını hep birlikte büyük bir özveriyle tamamladık. 12 Haziran 2015 Cuma günü; Okul öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Ortaöğretim okullarımızda eğitim gören toplam 180.104 öğrencimiz karnelerini alarak yaz tatiline girecekler.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı vatanına milletine faydalı bireyler olarak yetiştirmek için eğitim camiamızın temel taşları olan okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve tüm milli eğitim personelimizle birlikte çaba gösteriyoruz. Sağlıklı, mutlu, özgüven duygusu gelişmiş, sorumluluk sahibi, büyüklerine saygılı, küçüklerine sevgi ve şefkat gösteren, çevresine duyarlı insanların yetişmesi için hep birlikte büyük emekler harcıyoruz. 2. yarıyıl karne törenimizi Arifiye İlçemizin güzide okullarından Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu’nda düzenliyoruz.

2014 yılının eylül ayında başlayan ve 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek zorlu ve uzun sürecin sonunda çocuklarımız, gençlerimiz emek ve çabalarının karşılığı olan karnelerini alacaklar. Bu süreç içerisinde göstermiş oldukları performans ve başarıya göre kiminin notları pekiyi, kiminin iyi, kiminin orta ve kiminin de zayıf olacak. Bütün öğrencilerimizi başarılı görmek en büyük arzumuzdur.

Değerli öğretmenler; Ders yılı içersinde her zaman birlikte olduğunuz öğrencilerinizle bağınızı koparmayın. Tatil döneminde fırsat buldukça, telefonla da olsa iletişime geçerek, sevgi bağını koparmayın. İnanın bu onları çok mutlu edecek, okul ve sizinle olan bağları daha da güçlenecektir.

Kıymetli Anne ve Babalar; karne heyecanınızı içtenlikle paylaşıyoruz. Sizlerin en değerli varlığınız olan çocuklarınızın karnelerindeki başarı ve başarısızlığı değerlendirirken; karnenin, çocuğunuzun bir yıl boyunca derslerinde gösterdiği performans ve çalışmanın notlarla gösterilen bir belge olduğunu unutmayınız. Karnelerde çocuğun olduğu kadar siz velilerin ve öğretmenlerimizin de katkısı bulunmaktadır. Başarısız karnelerin sorumluluğunu sadece çocuğa yüklemek sorumluluktan kaçmaktır. Çocuklarımızı kesinlikle diğer çocuklarla kıyaslamayalım. Çocuğunuzun bir başkasıyla kıyaslanma durumu, ona anne ve babası tarafından yeterince güvenilmediği mesajını verir. Karne notlarını cezalandırma aracı olarak değil,içeriği ve sunumu ile olumlu bir geri bildirime dönüştürmeliyiz. İyi karneleri de mutlaka ödüllendirelim. Ancak bu ödüllendirmede maddi ödüllerinden çok manevi ve sosyal ödülleri seçmeye özen göstermeliyiz. Karne sonucu ne olursa olsun, çocuklarımıza onları çok sevdiğimizi ve her durumda yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Çocuklarımıza daha güzel bir gelecek hazırlamak hepimizin asli görevidir.

Her anne ve baba, çocuğunun iyi bir eğitim alarak toplumun saygın, başarılı ve yararlı bir ferdi olması için her türlü özveride bulunarak büyük çabalar harcamaktadır.

Çocuklarımız eğitim-öğretim süreci sonunda gösterdiği başarı sonucu takdir, teşekkür vb. başarı belgeler aldığında ne kadar mutlu oluyorsak, başarısızlık durumunda da ortak sorumluluğumuz gereği sevgimizi ve desteğimizi göstermeliyiz.

Yaz tatilini verimli ve güzel geçirmek için öğrencilerimizin kendilerine bir tatil programı hazırlaması faydalı olacaktır. Çocuklarımızın bir yılın yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmaları için sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere katılmalarını desteklemeliyiz.Hoşlandığı, başarılı olabileceğine inandığı, yetenekli ve ilgili olduğu tiyatro, sinema, resim, müzik vb. sanatsal alanlarda bir hobi edinmesi, çocuğun sosyalleşmesi ve özgüveninin gelişmesi açısından önemlidir. Öğrenciler için tatil yalnızca dinlenmek ve eğlenmek olmamalıdır. Verimli bir yaz tatili; iyi vakit geçirirken bir yandan da çeşitli kitaplar okuyarak bir yıl boyunca öğretilen bilgilerin pekiştirilmesi ve eksik bilgilerin tamamlanmasını sağlamaktır. Yaz döneminde ailelerimizin imkânları ölçüsünde çocuklarıyla birlikte tatil yapması, milli, manevi ve tarihi değeri olan mekânlara geziler düzenlemesi çok faydalı olacaktır.

 

Sevgili Öğrenciler; elbette karne geçmişin değerlendirilmesi demektir. Bu değerlendirme sırasında, geçmişteki hatalardan, harcanan çabanın ne ölçüde yeterli olduğundan, sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinden ve tüm bunların nedenlerinden söz etmek doğaldır. Aynı zamanda ailenin ve çocuğun, geleceğe yönelik kararları birlikte oluşturma, planlar yapma, yeni hedefler belirleme gibi çaba içinde olmaları da son derece önemlidir. Yaz tatili, kendinizi geliştirmek adına çok iyi bir fırsattır. Bunu gerçekleştirmenin en güzel yolu da kitap okumaktır. Kitap okumayı sevmeyen öğrencilerin kalıcı başarıları yakalaması çok zordur. Tatilde bol kitap okuyarak bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

Bu vesile ile yöneticilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize mutlu, sağlıklı bir yaz tatili diliyorum.

 

 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.