SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Durmuş, "Öğretmenlik Mesleğini Her Çocuğa Tavsiye Ederim"

Üniversite sınavına girecek gençlerle çevrim içi buluşmalarına devam eden İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş sorulara verdiği samimi ve doğal cevaplarıyla gençlerin bir kez daha gönlünü kazandı.
Durmuş,

Üniversite sınavına girecek gençlerle çevrim içi buluşmalarına devam eden İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş sorulara verdiği samimi ve doğal cevaplarıyla gençlerin bir kez daha gönlünü kazandı.

 

Pazartesi akşamı planlanan ancak Zoom yayınının yapıldığı bölgede yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle bir gün sonraya ertelenen sohbette gençlerin sorularını yanıtlayan Durmuş, üniversitede en fazla tercih edilen öğretmenlik mesleğiyle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

 

Kendisinin de kimya öğretmeni olduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, "Her öğretmenin hayatında püf noktaları vardır. Bu mesleği başarıyla yerine getirebilmek için mesleği çok ama çok sevmek gerekir. İyi bir öğretmen çocuk için gerektiğinde anne, baba, arkadaş hatta iyi bir sırdaştır. İçindeki çocuğu her zaman yaşatır öğretmen. Yeri geldiğinde çocukla çocuk olmaktan çekinmez. Şefkat, özgüven, sevgi, zamanın ihtiyaçlarına cevap verme, teknolojiyi kullanma ve en önemlisi sabır iyi bir öğretmenin olmazsa olmazlarındandır. İyi bir öğretmenin önemli özellikleri arasında hayat deneyimi çok önemli bir yere sahiptir. Seyahat eden, başka alanlarda çalışma tecrübesi olan, spor yapan eğitimciler sınıf içi aktivitelerde diğer meslektaşlarına oranla daha yaratıcı olur. Bu sayede konulara farklı bir bakış açısıyla yaklaşabilir." dedi.

 

Gençlerin "Meslek seçimi konusunda kararsızlık yaşayan bizlere neler tavsiye edersiniz?" sorusunu da yanıtlayan Durmuş, "İlk bakışta meslek seçimi zor bir karar olarak görünse de kendinizi ve sürekli gelişip değişen dünyayı göz ardı etmeden ilgi duyduğunuz mesleki alanlar, becerilerinize uygun olarak gördüğünüz çalışma dalları, hayalinizi süsleyen kariyerler olduğunu göreceksiniz. Seçim konusunda ihtiyaç duyduğunuz karar verme iradesinin aslında çok uzakta değil, bizzat sizin içinizde olduğunu bilmelisiniz. "Ben hangi konuda iyiyim ve daha iyi olabilirim?' sorusunu sorun kendinize. İlgi duyduğunuz alanlarla ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret ederek yerinde tespitlerde bulunun. Vereceğiniz kararlarda öğrenim gördüğünüz okulların ve büyüklerinizin de tavsiyelerini dinlemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın." dedi,

 

Üniversite sınavına kadar çeşitli zaman aralıklarında devam edecek buluşmalardan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, gençlerin "Üniversite sınavına girecek öğrencilere ne tavsiye edersiniz?" sorusunu ise "Belki size çok basit gibi gelecek ama öncelikle sınava gireceğiniz binayı önceden görmek ve doğru zamanda binanın önünde hazır olmanın ne denli önemli olduğunu psikolojik olarak sınava hazır olmanın yararını, dinlenmiş bir bedenin gerekliliğini, heyecana yer olmadığını, zamanı iyi kullanmanın önemini, sadece sınav sorularına odaklanmak gerektiğini sınavdan hemen sonra sizler de gayet net olarak göreceksiniz. Sınava hayatınızın dönüm noktası olarak bakmamanız gerektiğini, bu yıl olmasa bir sonraki yılın belki de hayatınız için daha olumlu olabileceğini, stresin değil, sakinliğin her zaman kazanacağını, öğretmenlerinizin tavsiyelerini dinlemeniz gerektiğini unutmayınız." şeklinde cevapladı.

 

Gençlerle zaman zaman anne-evlat, abla-kardeş sıcaklığı ve samimiyetinde sohbet eden Durmuş, 26-27 Haziran'da YKS'ye girecek tüm gençlere zihin açıklığı ve başarılar diledi.


17-06-202117-06-2021

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.