SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EBA Canlı Sınıf Uygulaması Yaygınlaştırıldı

EBA Canlı Sınıf derslerine 27 Nisan Pazartesi gününden itibaren ilkokul 3 ve 4.sınıflar, ortaokul 5, 6, 7. Sınıflar ile lise 9, 10 ve 11. sınıflar da eklendi.
EBA Canlı Sınıf Uygulaması Yaygınlaştırıldı

EBA Canlı Sınıf derslerine 27 Nisan Pazartesi gününden itibaren ilkokul 3 ve 4.sınıflar, ortaokul 5, 6, 7. Sınıflar ile lise 9, 10 ve 11. sınıflar da eklendi.

 

EBA Canlı sınıf derslerinden daha önce 8. sınıflar, hazırlık ve 12. sınıflar faydalanıyordu.

 

27 Nisan Pazartesi gününden itibaren okul öncesi, ilkokul 1 ve 2. sınıflar dışında tüm sınıf ve şubeler EBA Canlı Sınıfta ders görebilecekler.

 

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, EBA Canlı Sınıf derslerinde önümüzdeki pazartesi günü başlayacak yeni dönemle ilgili ilimiz genelindeki tüm okullara bilgi verildiğini ve derslerin verimli bir şekilde işlenebilmesiyle ilgili altyapı çalışmalarının tamamlandığını bildirdiler.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, EBA Canlı sınıf derslerinin işlenmesi noktasında muhtemel sorularla ilgili ayrıntılı bilgilendirme hazırladı.

 

SAKARYA EBA CANLI DERS ÇİZELGESİ

 

13 Nisan 2020 tarihi itibarıyla uzaktan eğitim aracılığıyla yapılan "canlı dersler" ülke genelinde 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 12. sınıf düzeylerinde başlamış; haftalık ders saatleri her il için ayrı ayrı planlanmış ve bu çizelgeler EBA'nın ana sayfasında yayınlanmıştı.

 

Ancak canlı dersler, ilkokul 3. sınıftan itibaren 12. sınıf dâhil olmak üzere tüm sınıflara yaygınlaştırıldığından Canlı Ders Çizelgesi, Bakanlığımız tarafından değiştirilmiş ve canlı dersler için Türkiye genelinde sınıf bazlı saatler oluşturulmuştur. Bu kapsamda örgün eğitim devam eden ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki (Okul öncesi, 1.sınıf ve 2.sınıflar hariç) bütün sınıflarda EBA Canlı Dersler 27 Nisan 2020 gününden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

 

 

 

GENEL BİLGİLER

Tabloda her sınıf için planlanmış saat dilimlerinde -sistem tarafından- okuldaki şube sayısına göre her okula özel canlı ders saati ve sayısı, planlamayı yapacak yöneticinin ekranına otomatik olarak yansıyacaktır.

 

Her okul, sistem tarafından okula tanımlanan saat aralığı için canlı ders planlaması yapabilecektir.

 

Her sınıfın haftalık çizelgede bulunan bu canlı dersleri, okul idarecileri tarafından planlanıp öğretmenler tarafından işlenecektir.

 

Hazırlık Sınıfları için istenilen saatte canlı ders planlanabilecektir.

 

Planlama süreci, ders saatinin 1 hafta öncesinde başlamakta olup ders başlangıcının 15 dakika öncesine kadar devam etmektedir.

 

Her şube için başlama saatinde en fazla 1 adet canlı ders planlanabilmektedir.

                                                                                                         

Kaliteli ve verimli bir deneyim yaşanması için her sınıfın canlı ders yapabileceği saatler farklıdır.

Her canlı derse okul idaresi ancak 3 şube ekleyebilmektedir.

 

Bir canlı ders 60 dakika sürmektedir.

 

Bir canlı derse sadece 1 öğretmen atanabilmektedir.

 

Öğretmen ve öğrenciler; kendilerine ait canlı ders bilgilerini, EBA ana sayfalarının sağ üst kısmında bulunan bildirimler alanından veya EBA ana sayfasının alt tarafında bulunan butona basarak gerekli yönlendirmelerle öğrenebilmektedir.

 

Okul müdür ve müdür yardımcıları tarafından atanan canlı derslerin zamanı geldiğinde canlı dersin atandığı öğretmenin dersi başlatmasıyla birlikte ekrana gelen sayacın geri sayımı tamamlanınca canlı ders başlamakta ve öğrenciler derse katılabilmektedir. Öğretmen ve öğrenciler, kullandıkları bilgisayarlarına veya mobil cihazlarına -derse katılmadan önce- ekranda yer alan "Canlı Ders Uygulaması"nı indirip kurduktan sonra canlı dersi başlatıp katılabilmektedirler.

 

Not: Canlı dersi başlatmadan önce dersin sağlıklı işleyebilmek için bilgisayarın Antivirüs programının kapalı olması gerekmektedir.

 

Sık sık yayından kopma yaşayan öğretmen ve öğrencilerimizin canlı ders uygulamasını silip, antivirüs programını kapatıp tekrar programı indirip kurması gerekmektedir.

 

Mobil cihazlardan bağlanmak isteyenler EBA'nın güncel apk uygulamasını indirip bütün izinleri onaylaması gerekmektedir.

 

Canlı Sınıf özelliği ile ilgili sık sorulan soruların cevapları http://www.eba.gov.tr/yardim-sss/ sayfasında yayınlanmıştır.

 

EBA Canlı Ders özelliğinin kullanılabilmesi için;

·      Windows yüklü cihazlarda Windows 8.0 veya üzeri bir sürüm kullanılıyor olmalıdır.

·      Mobil cihazlarda; Ios ve Ipad'te 11.0 veya üzeri, Android'lerde ise 5.0 veya üzeri bir sürüm kullanılıyor olmalıdır.

·      Mac bilgisayarlarla canlı ders şuan için yapılamamaktadır. Çalışmalar devam etmekte olup en kısa kısa sürede Mac bilgisayarlarda da canlı dersler işlenebilecektir. 

·      Mobil uygulamalar güncellenmiş olmalıdır.

 

Ders başladığında öğrencilerin kameraları otomatik olarak kapalı gelmektedir. Öğrencilerin kameralarını açmaları için öğretmen tarafından yetki verilebilir fakat öğrenci kameralarının açılması tavsiye edilmemektedir.

 

Tüm öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dileriz.

25-04-202025-04-202025-04-202025-04-202025-04-202025-04-202025-04-202025-04-2020
25-04-202025-04-202025-04-2020

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.