SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Nayir Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

Vali Nayir Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

 Çarşamba günlerini okul ziyaretlerine ayıran Vali Ahmet Hamdi Nayir, Adapazarı Karaman Mahallesinde bulunan Aykut Yiğit Ortaokulunda eğitimcilerle bir araya gelerek Öğretmenler Gününü kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş ve Karaman Mahalle Muhtarı Mustafa Çalık'ın da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, Okul Müdürü Muhterem Altın ile öğretmenler tarafından karşılandı.

Öğretmenler Odasında Öğretmenler Günü vesilesiyle eğitimciler tarafından hazırlanan bir video gösteriminin izletildiği ziyarette Sayın Valimizin teşriflerinden onur duyduklarını ifade eden Müdür Muhterem Altın, bu özel günlerinde kendilerini yalnız bırakmadıkları için de tüm öğretmenler adına teşekkür ettiklerini belirtti.

"İlk Öğretmenlerimiz Anne, Babalarımızdır"
Dünyadaki en güzel kelamlardan bir tanesinin öğretmen olmak ve aslında öğretmenim diyebilmek olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, ilk öğretmenlerimizin anne-babalarımız ve sonrasında korkuyla, heyecanla gittiğimiz okullarda elini tuttuğumuz sınıf öğretmenlerimiz olduğunu, Peygamber Efendimizin bir Hadisinde; Yüce Allah'ın kendisine ihsan ettiği malı hak için harcayabilenler ile öğrendikleri ilmi yerli yerince hükmedebilmede ve başkalarına öğretebilmede kullanan kişilere gıpta ettiğini söylediğini, öğretmenler olarak Peygamberimizin gıpta ettiği insanlardan biri olabilmenin, bu yönüyle de mesleklerini icra edebilmenin kendileri için çok kıymetli ve değerli olduğunu, ülkenin geleceğini şekillendirmede rol oynayan Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ahirete intikal eden tüm eğitimcileri rahmetle ve saygıyla andıklarını, tüm eğitim camiasının da Öğretmenler Gününü kutladıklarını belirtti.

"Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun"
Eğitim camiasının bu anlamlı ve özel gününün hafta sonuna denk geldiğini, her hafta Çarşamba günleri düzenledikleri okul ziyaretlerini öğrenciler olmasa bile devam ettirip öğretmenlerimizi ziyaret ederek onların günlerini kutlamak istediklerini söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Yaklaşan Öğretmenler Gününüzü şimdiden kutluyor ve sizleri gösterdiğiniz fedakârlıklardan dolayı tebrik ediyorum.

Okul ziyaretlerinde biz hem sınıflarda öğrencilerimizi hem de öğretmenler odasında öğretmenlerimizi ziyaret ederek onlarla birebir irtibat sağlamış oluyoruz, devletin de dokunabilir olduğunu göstermeye çalışıyoruz.

"Özel Haftalar Farkındalık Oluşturur"
Özel haftalar ve günlerde genelde kurum-kuruluş yetkilileri ile personeller gelip bizi makamımızda ziyaret ederler. Ancak özellikle görev sürem içerisinde 24 Kasım Öğretmenler Günü kabullerini makamda değil de bir okulda yapmayı uygun gördüm. Bizim 12 bin civarında öğretmenimiz var, hepsiyle aynı salonda, aynı ortamda buluşmamız mümkün görünmüyor. Bu özel gün vesilesiyle burada bulunan sayıdan daha az kişinin Valilik Makamına gelmiş olacağını düşünürsek, daha fazla öğretmenimizle bir araya gelmek açısından bizim ziyaretimizin daha yararlı olacağı kanaatindeyiz.  Bu gibi özel haftalar hatırlanmak ve bir farkındalık oluşturmak açısından kıymetli günlerdir. Kanserle ilgili özel bir gün ya da otistik çocuklarla ilgili özel bir haftada düzenlenen etkinlikler sayesinde, herkes bu konudan haberdar olabiliyor ve ona yoğunlaşabiliyor, bununla birlikte toplumun nasıl bir reaksiyon vermesi gerektiği de konuşuluyor. Bu hafta da öğretmenlerimize hasredilmiş, tanzim edilmiş olduğundan, onların dertleriyle dertlenmeye ve onların kıymetini bilmemize vesile olması açısından sonuç verecek faaliyetlerin ortaya konulması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim ziyaretimizin en büyük gayesinin özeti de budur.

"Eğitimin Tüm Paydaşları Verimli ve Canlı Olabilmeli"
Yürütmüş olduğumuz çalışmalar içerisinde eğitimin her zaman çok özel bir yeri vardır. İlin Valisinden ilde yaşayan herkese kadar, yerel yöneticisine kadar, sivil toplum örgütlerine kadar herkes eğitimdeki kalitenin yüksek olmasını istemeli ve o konuda gayret göstermelidir. Eğitimden istifade eden; öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz, devletin yerel ve merkezi temsilcileri, hepsi eğitimin birer paydaşı pozisyondadır. Eğitimde güzel bir başarı elde etmek için bu paydaşların gayretine, çalışmasına da ihtiyacımız vardır. Hepsi birden canlı olmalı, hepsi birden verimli olmalı ki, biz daha fazla başarıyı elde etmiş olalım. Bununla birlikte eğitimdeki başarının ve kalitenin öğretmenin donanımıyla doğru orantılı olduğunu çok iyi biliyoruz. Eğer biz öğretmen kalitesini artıramazsak, öğretmenlerdeki verimi artıramazsak, onlardaki heyecanı artıramazsak, onlardan yeterince istifade edemezsek, eğitimdeki kaliteyi tam anlamıyla yakalayamayız. Bizler de üzerimize düşen görevleri yerine getirme gayesi güderek, öğretmenlerimizle bir araya gelip onların daima yanında olduğumuzu göstermek ve alanlarında en iyisini yapabilecekleri konusunda destek vermek için bu tür ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.

"Öğretmenler Odası Ülkenin Geleceğine Etki Eder"
Gittiğimiz bütün okullarda bu odaların bir sırrı olduğunu ve göreve yeni başlayanlarla duayenleri bir araya getiren bu ortamın kendilerine ve öğrencilerine mutlaka bir şeyler katması gerektiğini dile getiriyoruz. 40 yıllık öğretmenin tecrübesini, mesleğe yeni başlayanın da enerjisini, heyecanını burada paylaşabilmeliyiz. Belirli bir kademeye ulaşmış öğretmenlerimizin bilgisi, tecrübesi ile göreve yeni başlayanların heyecanı, enerjisini birleştirdiğimizde eğitimin kalitesi de kendisini bir anda gösterecektir. 

"Meslekte Yön Verenler de Birer Öğretmendir"
Bizler öğretmenlerimizi sınıflarında, toplumda bir lider, önder olarak görüyoruz, biz ayrıca her bir büyüğümüzü de öğretmen olarak görüyoruz. Yalnızca okuldakiler değil, mesleğimizde de öğretmen olarak gördüğümüz, devlet büyüğü olarak gördüğümüz kişiler var, din büyüğü olarak gördüğümüz öğretmenlerimiz var. Onlar da bizlere bir şeyler öğretme gayreti içerisinde oldukları zaman, aynı ünvanı hak ettiklerini biliyoruz. Öğretmen olmak için illa ki bir kadrosunun olmasına gerek olmadığı kanaatindeyim, bildiklerini, tecrübelerini aktarıp daha iyisini gerçekleştirmek üzere sizi motive edebilen herkes birer öğretmendir. Dolayısıyla bizler onlara da aynı saygıyı duyup, aynı heyecanı onlarla da paylaşmak istiyoruz.

"Her Başarı Bir Öğretmenin Eseridir"
Her mükemmel işin, her başarının arkasında mutlaka ona yön veren, onu şekillendiren bir öğretmen vardır. Her başarılı devlet adamının, her başarılı iş adamının geçmişine baktığınızda ona dokunmuş, ona şevk vermiş, belki ufuk vermiş bir öğretmeni bulmak mümkündür. Sizler de meslek hayatınızda bunların onlarcasını, yüzlercesini yaşayacaksınız. Belki ileriki yaşlarda yetiştirdiğiniz ve belirli mevkilere gelmiş öğrencilerinizin sizi arayıp hatırınızı sormasının tadına, hazzına da varacaksınız.

Eğitimciler olarak sizler, kolayı elinizin tersiyle itip emek gerektiren zor bir yolu isteyerek, bilerek bu yola çıkmışsınız, ona talip olmuşsunuz. Bazı sıkıntılar yaşadığınızı biliyoruz, belki emeklerinizin karşılığını tam olarak alamıyorsunuz, ancak iç dünyanızda insanlara verdikleriniz sizi mutlaka tatmin ediyordur. Bir insan eğer, 'İnsana hizmet etmek istiyorum' diyorsa, öğretmenlikten daha iyi bir meslek bulacağını zannetmiyorum. 'Ülkeme, vatanıma hizmet edeceğim' diyorsa yine öğretmenlikten daha iyi bir görev olacağını tahmin etmiyorum. 'Ben geleceğe yön vereceğim, bugünü yaşamayacağım, geleceği ben planlayacağım' diyorsa yine öğretmenlikten daha iyi bir görev bulunamayacağını biliyorum. Mesleğini seven hiçbir öğretmenin yorulduğunu ve pes ettiğini düşünemiyoruz, bunu sizlerden de bekliyoruz.

"Tüm Öğretmenler Aynı Hassasiyeti Göstermeli"
Sizler buralarda birilerinin çocuklarına emek verirken başka bir okulda farklı bir öğretmen de sizin çocuğunuz için gayret gösteriyordur. O öğretmenlerden beklentileriniz neler ise, bu çocukların anne ve babalarının sizlerden beklentileri de aynı şekildedir. Kendi çocuğunuzla ilgili nelerin yapılmasını bekliyorsanız, hangi hassasiyetin gösterilmesini, hangi ufkun verilmesini istiyorsanız, sizin de aynı hassasiyeti göstermeniz gerekiyor.

"İli Yaşanabilir Kılan Eğitim Kalitesidir"
İllerin kalitesi eğitimdeki başarıyı da ortaya çıkıyor ve illerin tercih edilme durumu da bu şekilde kendisini gösteriyor. İlin eğitim seviyesi, ildeki başarı seviyesi ne kadar yüksek olursa, orası mutlaka daha da yaşanabilir bir yer olarak görülür. İlin ekonomik seviyesi iş bulma kabiliyetini ortaya çıkarırken, eğitim ve sağlık gibi imkânlar da oranın tercih sebebi oluyor. Eğer biz Sakarya'yı daha kıymetli hale getirmeyi planlıyorsak, eğitimini de o derecede yükseltmemiz lazım, sağlık hizmetlerini de yükseltmemiz lazım. Bunla birlikte ekonomik faaliyetlerimizi daha uygun hale getirebilmeliyiz ki, Sakarya'mız diğer İllere göre kendi durumunu geliştirip daha yaşanabilir bir yer olsun.

"Başöğretmen ile Tüm Eğitimcilerimizi Anıyoruz"
Bu özel gününüzü bir kez daha kutlarken, bugün aramızdan ayrılmış olan başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün öğretmenlerimizi, bize hizmet etmiş olan, öğretmen kimliği olmadan bizlere mesleğimizi öğretenler de dâhil olmak üzere, öğretmenlik yapmış bütün eğitimcilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 

"Bu Okulda Güzel Bir Bütünleşme Örneğini Gördüm"
Sizlere de başarılar diliyorum, sağlık, sıhhat içerisinde ülkemize, İlimize en güzel hizmeti yapacağınızı düşünüyorum. Burada bir aile havası ortamı oluşturmanız takdir edilecek bir durumdur. Okul Aile Birliği üyeleri ve muhtarımızın burada bulunup sizlerle aynı ortamı paylaşması da, bütünleşmenin ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden birisini ortaya çıkarmış. Burada yakalanmış bu önemli seviyenin devamı bile bir gayret istiyor, sizlerin bu seviyeyi devam ettirmenizi ve daha iyisine de talip olarak örnek bir eğitim yuvası haline gelmenizi istiyoruz.

Her Çarşamba günü gerçekleştirdiğimiz okul ziyaretlerinden ve her Cuma günü yaptığımız sanayi kuruluşu ziyaretlerinden, kendim de büyük şevk duyuyorum, heyecanlanıyorum ve bu geziler bana da bir ufuk veriyor. İnşallah gittiğim yerlere de aynı ufku, aynı heyecanı yansıtıyorumdur. Daha güzelini başarmak için biz bir ekip olarak, bir aile olarak hep birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız" dedi.

Ziyaretin sonunda öğretmenlerle bir süre sohbet edip Öğretmenler Günü vesilesiyle her birine gül veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, okulun Müzik Tasarım Beceri Atölyesine de uğradı.
 

 21-11-201921-11-201921-11-201921-11-201921-11-201921-11-201921-11-201921-11-201921-11-2019

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.