SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü İmza Töreni Yapıldı

Sakarya Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA arasında "Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü" için imza töreni düzenlendi. Valilik toplantı Salonunda yapılan törende protokole; Vali Ahmet Nayir, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş imza attılar.
Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü İmza Töreni Yapıldı

Sakarya Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA arasında "Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü" için imza töreni düzenlendi.


Valilik toplantı Salonunda yapılan törende protokole; Vali Ahmet Nayir, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş imza attılar.

 

"Mesleki Eğitime İlgiyi Artırmak Amacındayız"

İmza töreninde protokole dair bilgiler veren MARKA Genel Sekreteri Çöpoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 'Geleceğin Mesleği' mottosuyla bir çalışma başlatıldığını, oluşturulan protokolde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği ile Bakanlığın sahadan topladığı verilere göre hareket edildiğini, 2023 Eğitim Vizyonu ile 2019 yılı Kalkınma Ajansları için belirlenen Mesleki ve Teknik Eğitim Temasının Uygulanması çerçevesinde belirtilen Mesleki Eğitim verilen okullara talebin artırılması, yaygınlaştırılması, müfredatının ve kalitesinin geliştirilmesi hedeflerine katkı yapmak amacıyla Sakarya sınırları içerisindeki tüm mesleki ve teknik eğitim paydaşları arasında farkındalık oluşturulmasının amaçlandığını, imalat sanayinde nitelikli işgücü eksikliğini gidermek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüklerine her türlü desteği vereceklerini, Protokol Yürütme Kurulu'nun yönetim ve denetiminde yapılacak faaliyetler ile yıllık planın bu eğitim ve öğretim yılı içerisinde gerçekleştirileceğini, okullardaki standartların geliştirilip buralara ilginin artırılması amacıyla da, öğrencilere, velilere ve tüm mesleki eğitim paydaşlarına mesleki eğitimin sağlayacağı olanakların ve fırsatların diğer etkinliklerle birlikte bir Kamu Spotu ile de tanıtılacağını söyledi.


"Hem Öğrenciler Hem de Veliler Hemfikir Olmalı"
İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Protokol Yürütme Kurulu denetiminde gerçekleştirilecek olan farkındalığın öğrenciler için ayrı, veliler için ayrı bir ayağı olacağını, hem öğrencinin hem de velisinin mesleki eğitimle ilgili düşüncelerde hemfikir olması için çalışmalar yürütüleceğini, başta Sayın Valimiz olmak üzere kendilerine her konuda destek verecek olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile MARKA'ya da teşekkür ettiklerini ifade etti.


"Nitelikli İşgücüne Önem Verilmelidir"
İmza töreninde her iki Bakanlığımızın da çocuklarımızın mesleki eğitime yönlendirilmesi, okullarımızın standartlarının artırılması ve bu konuda farkındalık oluşturulması açısından yaptıkları işbirliğinin ülkemizin, bölgemizin ve İlimizin nitelikli işgücüne dolayısıyla üretime ve kalkınmaya büyük katkısı olacak bir işbirliği protokolü oluşturduğuna değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Üretmek için mutlaka sanayi lazım, yatırım lazım, üretmek için mutlaka ona uygun kalifiye personel lazım. Piyasaya baktığımızda bir taraftan sanayisini oluşturmuş, işyerini kurmuş firmaların istedikleri ölçüde yeterli donanıma sahip eleman bulmakta zorlandığını görüyoruz, diğer taraftan da bir işsizler ordumuzun olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu iki piyasayı bir araya getirecek, yani talepte bulunanlarla iş arayanları bir araya getirecek bir çalışmaya ihtiyaç duyuluyor. Bu işbirliği iki tarafın da taleplerini ortaya koyup bu piyasayı geliştirecekse, daha fazla mesleki eğitimle gençlerimizin hayatta kendilerine yer bulacakları, yönlendirilecekleri ve işverenlerin de talebinin dikkate alınarak hangi konularda daha fazla eğitim verilmesine olanak sağlayıp eğitimde eksik olan hususların da tamamlanmasına yardımcı olacaksa, işte o zaman önemli bir çalışma demektir.


"Aileleri Teşvik Etmemiz Gerek"
Bizim bir yandan çocuklarını mesleki eğitime yönlendirerek üretimde pay sahibi olmaları ve geleceklerini bu yolla kazanmaları yönünde karar alabilmeleri için aileleri teşvik etmemiz gerekiyor, diğer taraftan işçi talebinde bulunan kesimi de dinleyerek hangi konularda yetersiz kalındığı ve iş başvurusunda bulunan personelin yeterliliği hususunda görülen eksiklikleri öğrenip bu eksiklikleri eğitim süreci içerisinde tamamlamamıza yardımcı olacak bir protokol olmalıdır.


"Tarafları Aynı Ortamda Buluşturacak"
1400'ün üzerinde tesisi olan İlimiz sanayi yönünden canlı ve yoğun bir iş gücü piyasasını barındırıyor. Bunun için bu piyasada tarafları uygun ortamda olabildiğince doğru yönlendirmeyle buluşturmak ve teşvik etmek gerekiyor. Hem iş talebinde bulunanları teşvik edip daha iyi bir eğitim almalarını sağlamamız lazım hem de işverenleri devreye alıp onların da taleplerini dikkate almamız gerekiyor" dedi.

 


Protokolde emeği geçenleri kutladığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkese başarılar diledikten sonra İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu ile birlikte protokole imza attı.

14-11-201914-11-201914-11-201914-11-2019

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.