SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Sakarya Okul Dışı Öğrenme Ortamları Kılavuzu' yayınlandı

MEB'in 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde yer alan "yenilikçi uygulamalara imkân sağlanması" ve "akademik bilginin beceriye dönüştürülmesi" hedefleri doğrultusunda geçtiğimiz yıl her branştan öğretmenin katıldığı bir ekiple yürütülen çalışmalar neticesinde "Okul Dışı Öğrenme Ortamları Klavuzu" yayınlandı.
'Sakarya Okul Dışı Öğrenme Ortamları Kılavuzu' yayınlandı

MEB'in 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde yer alan "yenilikçi uygulamalara imkân sağlanması" ve "akademik bilginin beceriye dönüştürülmesi" hedefleri doğrultusunda geçtiğimiz yıl her branştan öğretmenin katıldığı bir ekiple yürütülen çalışmalar neticesinde "Okul Dışı Öğrenme Ortamları Klavuzu" yayınlandı.

 

2023 Vizyonu'nun Her Adımına Eşlik Ediyoruz

İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş; "Toplumların var oluş öykülerinde önemli bir yer tutan eğitim kavramını canlı, derin ve birçok dinamik göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir paradigmayla biçimlendirmek çok önemlidir. Bu bağlamda 2023 Eğitim Vizyonu, çok yönlü bir ihya sürecini hedef edinen geniş perspektifli bir inşa hareketidir. Biz de Sakarya ili olarak bu hareketin her adımına samimiyetle, şevkle ve azimle eşlik etmekteyiz. Sakarya Okul Dışı Öğrenme Ortamları Kılavuzu, öğrencilerimizin bir yandan şehrimizi tanımasına imkân sağlarken diğer taraftan da şehrimizde bulunan tarihî, kültürel, sanatsal, doğal ya da endüstriyel mekânlara dair farklı bilimsel/sanatsal disiplinler ekseninde yaklaşacakları bir bakış açısı geliştirmelerinin yolunu açacaktır. Disiplinler üstü eğitim anlayışı doğrultusunda, bir unsurun ne kadar çok alanla ilişkili olabileceğini fark etmelerini ve bu anlamda üst düzey bilişsel beceriler edinmelerini sağlayacaktır. İnanıyorum ki eğitim öğretim faaliyetlerimize hareket getirecek olan bu uygulama, öğrencilerimizi geleceğe daha donanımlı hazırlamamıza vasıta olacak eğitim öğretim materyallerinin hazırlanmasına ve müfredatımızın zenginleşmesine ciddi katkılar sunacaktır. Bu değerli çalışmada bizlerden desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem Yüce'ye, bize kapılarını açan kurum-kuruşlara ve süreci titizlikle yürüten Sakarya Okul Dışı Öğrenme Ortamları Ekibine yürekten teşekkür ediyorum." dedi.

 

Şehrimiz Okul Oluyor

"Okul Dışı Öğrenme Ortamları" 2023 Eğitim Vizyonu'nun "yenilikçi uygulamalara imkân sağlanması" ve "akademik bilginin beceriye dönüştürülmesi" gibi hedeflerine binaen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan önemli bir çalışmadır. Her ilde olduğu gibi ilimizde de kazanım-mekân ilişkisi kurmak suretiyle okul dışı öğrenme ortamlarını temel eğitim ve ortaöğretime ait eğitim/öğretim programlarıyla ilişkilendirmek, bu yolla üretilecek öğretmen kılavuz kitapları sayesinde bu ortamların yakından tanınmasına olanak sunarak daha etkin kullanılmasını sağlamak ve öğrencilerin eğitim/öğretim programlarındaki kazanımları yaparak yaşayarak öğrenmelerine katkıda bulunmak amacıyla Okul Dışı Öğrenme Ortamları Ekibi oluşturulmuştur. Sakarya Okul Dışı Öğrenme Ortamları Ekibi'nde görev alan her branştan öğretmenlerimiz tarafından Bakanlığımızın belirttiği takvim dâhilinde ilimizde yer alan müzeler, bilim merkezleri, sanat merkezleri, tarihî ve kültürel mekânlar, doğal sit alanları ve ören yerleri, teknoparklar, ziyarete açık endüstriyel kuruluşlar ile üniversiteler gibi okul dışı öğrenme ortamları gezilmiş; bu ortamların her tür ve kademeye ait eğitim/öğretim programlarıyla ilişkilendirilmesi yapılarak Sakarya Okul Dışı Öğrenme Ortamları Kılavuzu hazırlanmıştır. Sakarya Okul Dışı Öğrenme Ortamları Kılavuzu'nda yer alan tespitler ekseninde öğrencilerimiz; bir yandan şehrimizin birçok tarihî, kültürel, turistik, endüstriyel vb. mekânını başka bir gözle bakarak tanırken diğer taraftan da bilgilerini pekiştirecek ve fikir yürütme, ilişkilendirme, analitik düşünme, bilgiyi başka alanlara transfer etme ve beceri hâline getirme gibi yeterliklerini geliştirecektir. 

30-09-201930-09-2019

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.