SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesinin tanıtım toplantısı geniş katılımla gerçekleşti.
Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var

İHH İnsani Yardım Vakfı´nın 2013 yılında başlatmış olduğu ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi bu eğitim yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir Sen ortaklığında devam ediyor. Gerçekleşen tanıtım toplantısına; İHH Sakarya İl Temsilcisi Sebahattin Aydın, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu, İl Milli Eğitim müdür Yardımcısı Oğuzhan Özkan, İHH Sakarya Yetim Birimi Sorumlusu Abdurrahman Şafak, İl Müftü Yardımcısı Yunus Acar, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Murat Mengen, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve STK Temsilcileri katıldı.


Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program İHH Sakarya İl Temsilcisi Sebahattin Aydın´ın konuşmasıyla devam etti. Aydın, ´´Bütün mazlum coğrafyaların bel bağladığını, ümitlerinin Türkiye olduğunu, Türkiye´den yapılacak olan çalışmaların dünyanın birçok bölgesinde hızla filizlenerek çevrelerine yayılacağını görüyorlar. Buna birçok bölgede şahit olduk. Yetim projesi Türkiye´den bir ailenin hiç tanımadığı mazlum bir aileye yardım etmeyi amaçlıyor. Bu sistem yaptığınız yardımın alenileştirilmemesi ilkesiyle de uygun. Bu çalışmamızın 3. Yılı 2013 yılından itibaren İHH, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir Sen arasında yapılan protokollerle birlikte 4 paydaşa birden bürünüyor. Sakarya ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesinde Türkiye´mizde güzide illerden bir tanesidir. Sakarya´da yapılan çalışmanın milli eğitim ayağında en son sayı 301 okul, 640 yetime ulaşıldığını görüyoruz. Bu Sakarya´yı İstanbul ve Ankara´dan sonra Türkiye´nin vilayetleri arasında 3. sıraya yerleşiyor. Mevcut durum sponsorluklarla yürümüyor. Bunun dışında Sakarya´mızdan bin 601 yetime adeta nefes olup, o yetimlere can verildiğini görüyoruz. Bu sayı bizi ilk 5´e koyuyor. Nüfusla orantılı olduğu zaman bu veriler gerçekten çok önemli´´ ifadelerini kullandı.

 “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinin tanıtım toplantısına katılan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu da yaptığı konuşmada, bu projeyi çok önemsediklerine vurgu yaparak; “Milli Eğitime bağlı tüm kurum ve kuruluşları projeye destek vermesi noktasında bilgilendirdik. Hatta projenin geniş katılımlı uygulanabilmesine yönelik olarak müdürlüğümüz bünyesinde bir de koordinatör görevlendirdik. Eğitim camiası olarak “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine desteğimiz tamdır ve bu desteğimizi en verimli şekilde devam ettireceğiz.” dedi.

 

Proje tanıtım toplantısı, diğer konuşmalar ve proje hakkında detaylı bilgi verilmesiyle sona erdi.


Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.