SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenmede Sakarya İli Halk Eğitimi Merkezleri Hedeflerin Üstüne Çıktı

Hayat Boyu Öğrenmede Sakarya İli Halk Eğitimi Merkezleri Hedeflerin Üstüne Çıktı

1-7 Haziran tarihleri arasında kutlanacak Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Sakarya'da açılış programı Serdivan Halk Eğitimi Merkezinde yapıldı.

 

Açılış programına; Serdivan İlçe Kaymakamı Ali Candan, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Serdivan Belediye Başkan Yardımcısı Selvet Karaoğlu, Serdivan İlçe Emniyet Müdürü Sibel Özkan, Eğitim Müfettişleri Başkanı İbrahim Demirbaş, Sakarya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Çiydem, Serdivan İlçe Millî Eğitim Müdürü Ali Dere, Hayat Boyu Öğrenme Hizmetlerinden Sorumlu İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Yakup Kalaycı, il ve ilçelerin millî eğitim yöneticileri, halk eğitimi merkezleri öğretmen, usta öğretici ve kursiyerleri ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

 

Açılışta bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, 2022 yılı mayıs ayı sonu itibariyle ilimizde 5 bin 95 kurs açıldığını ve bu kurslara 101 bin 931 kursiyerin katıldığı belirtirken bu sayıların 2021 yılının tamamında elde edilen verilerden daha fazla olduğunu söyledi.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, konuşmasının başında yakın zamanda kaybettiğimiz gayretli çalışmalarıyla tanınan Adapazarı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdulvahit Uygar'a Allah'tan rahmet, eğitim camiamıza baş sağlığı dileğinde bulundu. Müdürümüz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

"Hayat Boyu Öğrenme Haftasının kutlanacağı 1-7 Haziran tarihleri arasında tüm kurumlarımızda yürütülecek etkinliklerin şehrimize güzellikler katmasını, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

 

Bilginin her geçen gün yeni bir değer ve anlam kazandığı, öğrenme alanlarının değişerek çoğaldığı günümüzde, istihdamdaki gelişmeler, yeni öğrenme ve öğretme yaklaşımlarını beraberinde getirmiştir. Baş döndürücü bir hızla değişen, gelişen dünyamızda çağın ve yeni zamanların ihtiyaç duyduğu alanlarda iş gücü potansiyeli ancak ve ancak eğitimle karşılanabilir. Toplumun bu hıza ayak uydurabilmesi ancak eğitimle sağlanabilir. Hayat boyu öğrenme, bu yönüyle çok önemli ve değerlidir.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle  "İnancımız bize beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi, ilim tahsil etmeyi emrediyor. İlim yolculuğu sadece okulla sınırlı olmayan, son nefesimize kadar süren uzun bir yolculuktur. Modern dünyada buna hayat boyu öğrenme diyorlar."

 

Öğrenme, hayatımızın bütün alanlarında, talep edenlerin talep ettikleri her yerde ve her yaşta vardır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün "Hayata mutlu bireyler hazırlamak için her zaman, her yerde, herkes için eğitim" vizyonunu tüm belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, diğer kurum ve kuruluşlarımız, muhtarlarımız ile iş birliği içerisinde gerçekleştiriyor, tüm vatandaşlarımızın eğitime erişimini kolaylaştırmaya, eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya, hayat boyu öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

 

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze bağlı halk eğitimi merkezlerimizde toplumun ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda yürütülen kurslar 73 farklı alanda 3.812 farklı kurs programı olarak çok büyük bir çeşitlilikle karşımıza çıkmaktadır. Kişisel gelişim alanlarından el sanatlarına, çevre duyarlılığı kazandırmaktan geri dönüşüm uygulamalarına, yabancı dillerden geleneksel sanatlarımıza kadar tüm alanlarda hayat boyu öğreniyoruz. Öğrenirken aynı zamanda millî birlik ve bütünlük içinde iktisadî, sosyal ve kültürel kalkınmayı destekliyor, hızlandırıyor, bizi biz yapan tüm değerleri, kültürümüzü yaşıyor ve yaşatıyoruz.

 

Sayın Valimizin himayelerinde, eğitimin tüm alanlarında olduğu gibi vatandaşlarımızın hayat boyu öğrenme anlayışını içselleştirmesi,  bir yaşam tarzı haline getirmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.  Bunun somut bir göstergesi olarak il genelinde faaliyet gösteren 17 halk eğitimi merkezimizde 2022 yılında mayıs sonu itibarıyla 5.095 kurs açılmış olup bu kurslara toplam 101.931 kursiyer katılmıştır ki 2021 yılının tamamında ulaşılan kursiyer sayısının 10.000 fazlasına ilk 5 ayın sonunda ulaşılmıştır. Bakanlığımızın 2022 yılı kursiyer hedefi 10 milyon iken ilimizin 2022 yılı kursiyer hedefi 150.000 olarak belirlenmişti. Bu kursiyer sayısı ile 5 ayda il nüfusumuzun %9,60'ına ulaşmanın; ülke çapında da nüfusa ulaşma bakımından çok iyi bir yerde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu noktada yıllık kursiyer hedeflerimizin çok daha üstüne çıkacağımıza, niceliğin yanında nitelik açısından da kurumlarımızda çok daha güzel işler yapılacağına dair inancım sonsuzdur. Valiliğimiz himayesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile hayat boyu öğrenme çalışmaları için yaptığımız protokol ile de alandaki çalışmalarımızı güçlendirmiş olduk. Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım'a ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce'ye şükranlarımı sunuyorum.

 

Bu vesileyle ilimizde yürütülen hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin vatandaşlarımıza ulaştırılmasında,  bu anlayışın yaygınlaştırılmasında emek veren, çaba gösteren yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi, usta öğreticilerimizi, kursiyerlerimizi tebrik ediyorum.

 

Hafta boyunca hatta bu faaliyetler takvim mefhumu olmaksızın yürütüldüğünden yıl boyunca il çapında gerçekleştirilecek etkinliklerde hayat boyu öğrenme camiasına muvaffakiyetler diliyorum. Tüm öğrencilerimizi, velilerimizi, halkımızı ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda bu faaliyetlerin içerisinde yer almaya davet ediyorum. Tüm katılımcılara, hassaten bu programın ve serginin vücuda gelmesinde emek veren herkese teşekkür ediyorum".

 

Serdivan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Sevinç ve kurum yöneticilerinin ev sahipliğinde düzenlenen programda Müdürlüğümüzün #SanatSakarya projesi kapsamında 'Reng-i Ahenk Kültürler Buluşuyor' sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

 

Müzik dinletisi ve halk oyunları gösterisinin renk kattığı programda protokol üyeleri tarafından vatandaşlara keşkek ikram edildi. Hayat Boyu Öğrenme Haftası açılış programına katılan davetliler çeşitli kültürlere ait merasim kıyafetleri, el sanatları ürünleri ve yiyeceklerinin yer aldığı sergiyi beğeniyle gezdiler.

01-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-202201-06-2022

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.