SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fazilet Durmuş'tan Öğretmenlerin Yüreğine Dokunan Bir Sohbet

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün YouTube kanalından yeni başlattığı "Sen Anlat Öğretmenim" isimli programın ilk konuğu, Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş oldu.
Fazilet Durmuş'tan Öğretmenlerin Yüreğine Dokunan Bir Sohbet

 Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün YouTube kanalından yeni başlattığı "Sen Anlat Öğretmenim" isimli programın ilk konuğu, Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş oldu.

 

Ekran başındaki öğretmenlerle bir kahve içimlik sohbet eden Durmuş, bir öğretmenin öğrencisi üzerindeki etkisini, kendi çocukluğundan  bir anıyla aktardı.

 

Sohbetine "İçinde bulunduğumuz süreçte öğretmenler odasında sizlerle sohbet etmeyi çok özledim." diyerek başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, "Sizlere bir kız çocuğundan bahsetmek istiyorum." dedi. "Sessiz sakin ve bir o kadar da başarılı kendini ifade etmekten geri duran bir öğrenci... Bir gün matematik öğretmeni, başarılı ve sessiz olan bu kız çocuğunu fark eder. Karşısına alıp 'Kızım, sahip olduğun yeteneklerinin hakkını vermelisin, ancak o zaman hayatı anlamlandırabilirsin. Hayat yolculuğunda başarıya o zaman imza atabilirsin.' der. O gün için öğretmeninin ne söylediğini anlamlandıramaz kız çocuğu. Aradan yıllar geçer, öğretmeninin söylediği her bir cümle zihninden geçer, yüreğine dokunur ve kararını verir: 'Ben öğretmen olmalıyım.'

Yıllar geçer, öğretmen olur ve kendini bekleyen bir sürü çocukları vardır. Onların yüreklerine dokunmak için yolculuğa başlamıştır. Her gün bir çocuk daha, her gün bir çocuk daha... O çocukların yüzündeki tebessüm mesleğindeki şevkiyatını artırır. Gurur ve onur duyar yapmış olduğu işten ama kabuğuna sığmaz; daha fazla çocuğa ulaşabilmenin derdi ile dertlenir ve bir gün eğitimin daha nitelikli hâle gelebilmesi, daha çok çocuğa dokuna bilmesi için 13 bin yönetici ve öğretmenin, 190 bin öğrencinin işte Sakarya'daki eğitim camiasının bir neferi olarak sizlerle beraber çalışan kişi şu anda karşınızda olan o kız çocuğu. Ben Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş. Öğretmenimin kurmuş olduğu cümleler o gün kulaklarımdan yüreğime dokunmuştu. Bugün ise o yüreklerden çıkarak sözlerimde kelam oldu, düşüncelerimde güzellikler oluşturdu ve daha nice çocuklara ulaşabilmek için çaba sarf ediyorum, sizlerin benimle birlikte yürüdüğünüz, yan yana olduğumuz bu yolculuk sürecinde. 

 

Evet, zorlu ve meşakkatli bir süreçteyiz şu anda. Sınıflarımızda değiliz, çocuklarımız yanlarımızda değil ama bunlar bize engel teşkil etmemeli. Biz öğretmeniz, istersek arada uzaklıklar da olsa çocuklarımıza ulaşabiliriz çünkü biliyoruz  ki öğretmen olarak bizim kurduğumuz her bir cümle çocuğumuza ulaşıyor, ona dokunuyor, onun mutluluğu evlere; evlerin mutluluğu topluma sirayet ediyor.

 

İşte değerli öğretmenlerim, içinde bulunduğumuz süreç içerisinde biz çocuklarımızla buluşmaya devam edeceğiz, gayret edeceğiz çünkü onlar sizin yüzünüzdeki tebessümü sizden çıkacak güzel kelamları duymaya o kadar hasretler ki... Motivasyonumuz, umudumuz ve hayallerimiz olsun, çocuklarımıza da bu hayallerimizi ulaştırmaya çalışalım. Sınıfın duvarlarını aşalım, birlikte ve beraber hareket edelim. Göreceksiniz her şey kendiliğinden hâllolacak. Biz birlikte kocaman bir aileyiz, sizlerle beraber bu yolculuğu yapmaktan şehrimizin çocuklarına ulaşabiliyor olmaktan mutluyuz, mutluyuz, mutluyuz.

 

Ve sizlerle daha güzel yolculuklar yapacağıma inancım sonsuzdur. İyi ki varsınız, iyi ki sizlerle birlikte yol arkadaşlığı ediyorum. Evinizde kalın, sağlıkla kalın. Çocuklarımızın yüreklerine dokunmaya çalışın, gerisi kendiliğinden hâllolacaktır Allah'a emanet olun."

 

'Sen Anlat Öğretmenim' programı her hafta pazar günleri saat 21.30 da yayınlanacak. Programda önümüzdeki haftadan itibaren konuk olacak emekli öğretmenler, meslek yaşamları boyunca biriktirdikleri birbirinden özel anılarını ve deneyimlerini paylaşacaklar.

 

Programı izlemek için tıklayınız.

 

27-04-202027-04-202027-04-202027-04-202027-04-2020

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.