SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Enerji Tasarrufu Haftası Programı

Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından AFA Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Sakarya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programda Enerji Tasarrufunun önemine vurgu yapıldı.
Enerji Tasarrufu Haftası Programı

Programı; Vali Yardımcımız Erdoğan Ülker, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Ahmet Altın, Engin Kahraman, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürvekili Vedat Tezbiten, Şube Müdürü Sedat Aydın, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler izledi.

Sakarya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Çetin Turhan’ın açılış konuşmasıyla başlayan Enerji Tasarrufu Haftası kutlama programında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu, sınırlı yaşam kaynaklarına sahip olduğumuz günümüzde enerji kaynaklarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirterek; “Enerjiyi verimli kullanmak ve sarfiyatında titizlik göstermek artık her dünya vatandaşının en asli görevi olmalıdır. Başta kullanılabilir temiz su kaynakları olmak üzere, bütün doğal kaynakların kullanımı büyük bir bilinç ve farkındalık gerektirmektedir. Doğal kaynakların hızla tükenmeye başladığı bir dünyadayız. Bilinçsiz bir tüketim toplumu olma yolunda çevreyi hızla ve alabildiğine kirletmekteyiz. Yüksek maliyetlere sahip enerjiye büyük bütçeler ayırmaktayız. İşte sadece bu üç sebepten dolayı bile enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmak durumundayız.” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Günümüzde enerji üretiminde öncelikli kaynakların petrol, doğalgaz ve kömür gibi yenilenemeyen enerji kaynakları olduğunu bilmekteyiz. Konunun uzmanlarından edindiğimiz bilgilere göre özellikle doğalgazın çevreyi daha az kirletmesinden dolayı enerji üretimindeki payı gün geçtikçe artmaktadır. Yine biliyoruz ki dünyanın en çok kullanılan enerji kaynağı petroldür. İkinci sırada kullanımı gittikçe azalan maden kömürü ve üçüncü sırada üretim ve tüketimi hızla artan doğalgaz bulunmaktadır.

Dönemin özelliklerine ve insanların taleplerine göre her dönem belirli bir enerji kaynağı önem kazanmıştır. Kömürün yerini zamanla petrol almış ve sonraki yıllarda doğalgaz kullanımı diğerlerinin önüne geçmiştir. Orta ve uzun vadeli bir projeksiyon yapıldığında ise önümüzdeki yıllarda alternatif enerji kaynaklarının değer kazanacağı öngörülmektedir.

Bugün artık; nükleer enerjiden, güneş enerjisine, biyoenerjiden hidrojen ve jeotermal enerjiye ve hatta rüzgar enerjisine kadar bir çok alternatif enerji kaynağı gündelik hayatımızı kolaylaştırmak üzere hayatımıza girmiş bulunmaktadır.

Büyüleyici bir güzelliğe sahip dünyamızın belki de en yumuşak karnı ne yazık ki onun sınırlı yaşam kaynaklarına sahip olmasıdır. Enerji kaynaklarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan şu çağda, enerjiyi verimli kullanmak ve sarfiyatında titizlik göstermek artık her dünya vatandaşının en asli görevi olmalıdır. Başta kullanılabilir temiz su kaynakları olmak üzere, bütün doğal kaynakların kullanımı büyük bir bilinç ve farkındalık gerektirmektedir.

Doğal kaynakların hızla tükenmeye başladığı bir dünyadayız. Bilinçsiz bir tüketim toplumu olma yolunda çevreyi hızla ve alabildiğine kirletmekteyiz. Yüksek maliyetlere sahip enerjiye büyük bütçeler ayırmaktayız. İşte sadece bu üç sebepten dolayı bile enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmak durumundayız.

Enerji tasarrufu dediğimiz şey;  üretimde, tüketimde, evde, işyerinde, günlük yaşam konforumuzdan ve iş gücümüzden herhangi bir kayıp olmadan enerjinin akıllıca ve doğru kullanılışı anlamına gelmektedir. Çok basit önlemlerle büyük miktarlarda enerjinin tasarruf edilebileceği gerçeği artık herkesçe bilinmektedir.

Günümüz dünyasında enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmak artık trafik kurallarına uymak ve hatta belki de vergi vermek kadar yüksek bir öneme sahiptir.  Bu yüksek bilinç ve duyarlılığa sahip vatandaşları yetiştirmek, eğitmek de bizim asli vazifelerimiz arasındadır.

Yanıbaşından gürül gürül ırmaklar akıyorken bile kullanılan suyu israf etmemeyi öğütleyen böylesine güzel ve duyarlı bir dinin mensupları olarak tasarruf eylemi; bizi sadece erdemli kılmakla kalmaz, maddi ve manevi sorumluluğunu yerine getirmiş olmanın huzurunu da yaşatır.”


Evde ve işyerimizde enerji tasarrufunun nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgilerin verildiği programda tiyatro kulübü öğrencileri “Renkli Banklar Apartmanı” adlı bir oyun sergilediler. Enerji tasarrufunun aile bütçemize ve ülke ekonomisine sağlayacağı faydaların anlatıldığı oyun büyük beğeni topladı.

Enerji Tasarrufu Haftası kutlama programına katılan Vali Yardımcımız Erdoğan Ülker, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu ve davetliler, program sonunda sahneye çıkarak Sakarya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yöneticilerini, öğretmenlerini ve öğrencilerini başarılı program dolayısıyla tebrik ettiler.

15-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-201615-01-2016

 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.