SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ders Kitabı İnceleme Semineri Başladı

İl Milli Eğitim müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanımız Sayın Yusuf Çidem'in katılımlarıyla, Eğitim yöneticisi Gülay Yenihayat, eğitim görevlileri Ahmet Öztürk ve Caner Çatak tarafından Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesinde düzenlenen "Ders Kitabı İnceleme Semineri"nin açılışı gerçekleştirildi.   
Ders Kitabı İnceleme Semineri Başladı

Müdürümüz Savaşçı, "Bakanlığımız tarafından her yıl olduğu gibi öğrencilere ücretsiz dağıtımı gerçekleştirilen ders kitaplarının yanında bu eğitim-öğretim yılının başında yardımcı kaynak kitaplar da öğrencilerin sıralarında yerlerini aldı. Sakarya'da temel eğitimde 963 bin, ortaöğretimde ise 759 bin olmak üzere 1 milyon 737 bin  ders kitabı ile; temel eğitimde 591 bin, ortaöğretimde ise 480 bin  olmak üzere 1milyon 72 bin yardımcı kaynak kitap öğrencilere teslim edildi. Öğretmenlerimizin mesleki yeterliliklerini artırmaları, her alanda kendilerini geliştirmeleri ve bu görevde yer almaları özellikle bizlere emanet edilen çocuklarımız için en doğru ve güncel bilgilerle, amacına en uygun ders kitaplarının ortaya çıkmasını sağlaması açısından çok kıymetli.

 

Bu vesileyle öncelikle 21-22 Eylül tarihlerinde toplam 305 öğretmenimizle yapılacak olan bu semineri ilimizde gerçekleştiren Bakanlığımıza, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımıza, değerli eğitim yöneticimize ve eğitim görevlilerimize, seminere katılan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyor, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum". Dedi.

 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının görevleri kapsamında yürürlüğe giren 14.10.2021 tarihli ve 31628 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği doğrultusunda ders kitaplarının nitelikleri, inceleme ve değerlendirme süreçleriyle birlikte bu süreçte görev alan panelistlerde aranan niteliklerde düzenlemeler ve inceleme ücretlerinde iyileştirmeler yapılmıştır. 

 

Bununla birlikte ilgili Yönetmeliğin 17. maddesinin birinci fıkrasında "Başkanlıkça, inceleme işleminde görevlendirilecek alan eğitimcileri/uzmanları, dil inceleme uzmanları, tasarım inceleme uzmanları ve çoklu tasarım inceleme uzmanlarının kayıt, seçme ve görevlendirilme işlemlerinin yapılmasını sağlayacak bir panelist veri tabanı oluşturulur. Başkanlık, veri tabanı sistemine panelist adaylarının kayıt yaptırmaları için duyuru yapar. Başkanlıkça yapılacak duyurular doğrultusunda panelist adayları veri tabanına kayıt yapabilir." hükmüne yer verilmektedir. Bu doğrultuda taslak ders kitaplarının inceleme ve değerlendirme işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak kitap inceleme sistemi Türkiye'deki tüm akademisyen ve öğretmenlere açılarak hayata geçirilmiştir. 

 

İlgili Yönetmelik doğrultusunda belirtilen şartları ve nitelikleri taşıyan kişiler başvurularını "http://kitapinceleme.meb.gov.tr" internet adresi üzerinden yapmışlardır. 

 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına ait kitap inceleme veri tabanı sistemine kayıt yaptıran panelist adaylarının taslak ders kitabı inceleme/değerlendirme eğitimlerini gerçekleştirmek amacıyla görev yaptığı illerde yüz yüze "Taslak Ders Kitabı ve Eğitim Aracı İnceleme Semineri" düzenlenecektir. Belirlenen illerde eğitime alınması uygun bulunan panelist adayları eğitime katılacaklardır. 

 

Toplam 37 ilde yapılacak olan bu yüz yüze eğitimler devam etmekte olup 21-22 Eylül tarihlerinde Sakarya ilimizde yapılmaktadır. 

 

Sakarya ve Bilecik illerinden katılan toplam 305 öğretmenimize eğitim verilmesi planlanmaktadır.

21-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-2022

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.