SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Demokrasi Kuşağı Projesi Sakarya´da

Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Konseyi tarafından yürütülmekte olan Demokrasi Kuşağı projesi kapsamında Avrupa Konseyi temsilcileri 11-12 Aralık 2014 tarihlerinde projenin pilot illerinden biri olan Sakarya´yı ziyaret etti.  
Demokrasi Kuşağı Projesi Sakarya´da

Avrupa Konseyi proje ekibi 11 Aralık Perşembe günü Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesin’de projenin uygulamasında yer alan 10 okulun temsilcileri ile bir araya gelerek bir koordinasyon toplantısı düzenledi. Ziyaret programı çerçevesinde okullar ziyaret edilerek yapılan çalışmalar yerinde görüldü. Programın devamında ise Avrupa Konseyi temsilcileri Seda ARICAN, Evrim KAHRAMANOĞLU Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Yavuz Selim Sandıkçı ile bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

 

Demokrasi Kuşağı projesi kapsamında okullarda demokratik kültürün yaygınlaştırılmasına destek olacak çalışmalar “Kılavuz Okul Sistemi” aracılığı ile yürütülmektedir. Ekim ayından itibaren bu çalışmalar projenin 10 pilot ilinde 22 okuldan toplam 100 okula çıkartılarak uygulanmaya başlanmıştır. Sakarya ilinde projenin pilot okullarından Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi ve Mehmet Gölhan Ortaokulunun koordinasyon desteği ile projeye dahil olan 8 yeni okul bu kapsamda yapılacak etkinlikleri etkili bir biçimde yürütmektedir.

Projeye yeni dâhil olan okullarımız; Cevat Ayhan Fen Lisesi, Sabiha Hanım Ortaokulu, Mehmet Nuri İlkokulu, Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu, 21 Haziran Ortaokulu, Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi, Bahçelievler İlköğretim Okulu, Yücel Ballık Ortaokulu´dur. Tüm okullarda etkinliklerin 2014 - 2015 öğretim yılı boyunca uygulanması ve projenin pilot okullarının bu süreç boyunca, çalışmalara yeni dâhil olan gönüllü okullarla tecrübelerini paylaşarak rehberlik etmesi planlanmıştır.

Demokrasi Kuşağı adıyla anılan Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından birlikte finanse edilmekte ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı sahipliğinde Avrupa Konseyi tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında demokratik okul kültürünün güçlendirilmesi, alan ile ilgili eğitim ve öğretim materyallerinin hazırlanması ve Milli Eğitim Bakanlığı personelinin kapasitesinin arttırılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Pilot okullardaki uygulamanın önemli bir bölümünü teşkil eden demokratik okul kültürü uygulamalarının temel amacı okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler, okul çalışanları ve hatta okulun bulunduğu mahalledeki esnaf ve sivil toplum örgütleri de dâhil olmak üzere okulun işleyişine katkıda bulunabilecek tüm tarafların sürece aktif katılımını sağlayıp, aralarındaki iletişimi güçlendirerek okul ortamını herkes için çok daha işbirliğine açık, şeffaf ve kucaklayıcı hale getirmek.

 

 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.