SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Danışman Öğretmenlere Eğitim Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 10 Şubat’ta ataması yapılan aday öğretmenlere 6 aylık süreçte rehberlik yapacak danışman öğretmenler için eğitim semineri uygulanıyor.
Danışman Öğretmenlere Eğitim Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği devrim niteliğindeki Danışman Öğretmen uygulaması, bundan sonraki öğretmen atamalarında da aynı şekilde devam edecek.

Yeni uygulama kapsamında Sakarya’da stajını yapacak 338 aday öğretmen için belirlenen 450 danışman öğretmenin katıldığı eğitim seminerleri programı, İMKB Sakarya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen açılış semineriyle başladı.

Danışman öğretmenlerin eğitim semineri açılış programına; MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile danışman öğretmenler katıldı.

Eğitim seminerlerinin açılışında bir konuşma yapan MEB Daire Başkanı İhsan Erkul, aday öğretmenlerin yönlendirilmesi, yetiştirilmesi programının gönüllü danışman öğretmenler tarafından yürütüleceğini belirterek; “Danışman öğretmenler, aday öğretmenlere bakanlıkça hazırlanmış yetiştirme programı çerçevesinde izleme, yöneltme ve rehberlikte bulunma, onlara mesleki bilgi beceri, tutum ve davranışlarıyla ilgili tecrübelerini aktarma ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde birinci performans değerlendirmelerini yapma çalışmalarından sorumlu olacaktır” dedi.

Sakarya’da 338 aday öğretmen için 450 danışman öğretmenin görevlendirildiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu da yaptığı konuşmada; “Aday öğretmenlerimiz altı aylık sürede danışman öğretmenin yanında mesleğin inceliklerini öğrenecekler ve gözlem yapma imkânı elde edecekler. Bunun sonunda öğretmenliğe daha hazır bir halde atandıkları okulda 2016-2017 eğitim öğretim yılında sınıflara girecekler. Bu sayede tecrübeli öğretmenlerin deneyimlerini aday öğretmenlere aktarmasını sağlayan bir tecrübe zinciri oluşacak ve bu uygulama her atama döneminde tekrarlanacak. İlimizde stajyer olarak görev yapacak 338 meslektaşımızı en iyi şekilde yetiştirmek için gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Aday öğretmenlere rehberlik yapacak Danışman Öğretmenlerimiz yapacakları çalışmalar konusunda eğitim seminerine alındı. 1 Mart’tan itibaren aday öğretmenlerimiz Danışman öğretmenleriyle birlikte sınıflara girerek staj uygulamasına başlayacaklar. Bakanlığımızın devrim niteliğindeki bu uygulamasında gönüllü olarak görev yapacak tüm danışman öğretmenlerimizi ayrı ayrı kutluyorum ve başarılar diliyorum” dedi. 

İlimizde beş ayrı yerde düzenlenen seminerlerde danışman öğretmenlere sınıf içi, okul içi ve okul dışı faaliyetler ile aday öğretmen yetiştirmede danışman öğretmenin rolü ve danışman öğretmenden beklenenler konusunda bilgiler aktarılacak. Danışman Öğretmenlere uygulanan eğitim seminerleri 29 Şubata kadar tamamlanacak. 1 Mart tarihinden itibaren Danışman Öğretmenlerin rehberliğinde 24 hafta boyunca okullarda stajlarını yapacak aday öğretmenler eğitimleri sırasında meslekleriyle ilgili 10 adet film izleyecek, en az 5 kitap okuyacak, görev yapacakları şehir hakkında bilgi dosyası hazırlayacak ve şehir kültürüyle ilgili faaliyetlere katılacaklar. Aday öğretmenler eğitimleri sonunda alan bilgisinden yazılı sınava daha sonra mülakata girecekler ve başarılı olmaları halinde mesleklerine asaleten devam edecekler. 

 

 

24-02-201624-02-201624-02-201624-02-201624-02-201624-02-201624-02-2016

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.