SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı'nı Coşkuyla Kutladık

Tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96. yıl dönümü kutlamaları kapsamında çeşitli tören ve etkinlikler düzenlendi. 
Cumhuriyet Bayramı'nı Coşkuyla Kutladık

Tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96. yıl dönümü kutlamaları kapsamında çeşitli tören ve etkinlikler düzenlendi. 


"Çelenk Sunma Töreni Gerçekleştirildi"
İlimizdeki ilk tören 28 Ekim Pazartesi günü saat 13.00'de Vali Ahmet Hamdi Nayir'in Garnizon Komutan Vekili P. Alb. Salih Üstündağ ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile birlikte, Demokrasi Meydanındaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.

 

"Bayram Coşkusu Demokrasi Meydanında Yaşandı"
29 Ekim günü Vali Ahmet Hamdi Nayir'in Valilik Makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlama programı, Atatürk Kültür Merkezi önünde düzenlenen törenlerle devam etti. Vali Ahmet Hamdi Nayir, Garnizon Komutan Vekili P. Alb. Salih Üstündağ ve SBB Başkanı Ekrem Yüce ile birlikte halkı selamladıktan sonra saygı duruşunda bulunulup büyük bir coşkuyla İstiklal Marşımız okundu.


Buradaki kutlama törenine Sakarya Milletvekilleri, adli ve askeri erkân, Rektörler, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Daire Müdürleri, Siyasi Partiler ile STK temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, Şehit aileleri ile Gaziler, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu da katıldı.


"Cumhuriyet Fazilettir"
Törende bir konuşma yaparak 'Milletimizin kahramanlık destanları yazarak gerçekleştirdiği Milli Mücadelenin sonunda kurduğu Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünü büyük bir coşku ve mutlulukla kutluyoruz' diyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Cumhuriyet bir değerler manzumesidir. Cumhuriyette egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Büyük Önder Atatürk'ün ifadesiyle, 'Cumhuriyet fazilettir.' Cumhuriyet, milletimizin yeniden ayağa kalkmasının, şahlanışının timsalidir. Bize emanet edilmiş hayati önemde bir değer ve vazgeçilmez bir mirastır.


"Bu Rejim Devlet ile Milletin Bütünleşmesidir"
Bir yönetim şekli olmasının ötesinde, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği açılımlarla insanımızın önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyetin temel hedefi, Milletimizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak; Devletimizi güçlü, Milletimizi mutlu, Ülkemizi mamur hale getirmektedir.


Cumhuriyetin birleştiriciliği asla göz ardı edilmemelidir. Devletin gücünü hukuk ile sınırlayan ve tüm vatandaşlara yönetimde eşit söz ve temsil hakkı tanıyan Cumhuriyet rejimi, Devlet - Millet bütünleşmesinin hakiki kaynağıdır. Kimseyi ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi birinci sınıf vatandaş olarak görmemiz, özgürlük ve demokrasiyi Anayasal sınırlar içerisinde olabildiğince yaşayabilmek ve yaşatabilmek kararlılığını göstermemiz gerekmektedir.


"Bir Bütün Olarak Algılamalıyız"
Cumhuriyet bir bütün olarak algılanmalı, tüm niteliklerine değer atfedilmeli, evrensel kabullerle uygulanmalıdır. Atatürk'ün söylediği gibi unutmamalıyız ki, 'Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da bağımsızlıklarını kaybetmeye mahkûmdur.'


"Gençlere Seslendi"
Sevgili gençler sizler, Atatürk'ün deyimiyle, 'Geleceğin ümidisiniz. Sizler Büyük Önderin, 'Bu eseri onlara bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak' sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Bu emanete sahip çıkınız. Cumhuriyetimizin kuruluşunu iyi bilmek, o kuruluştaki gerçeği anlamak ve anladığınız şeyi hayata katmakla, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını daha da anlamlı hale getireceğinizden hiç kuşkum yoktur.


Cumhuriyet genci olmanın sorumluluğuyla, kendinizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamanız, 15 Temmuz ihanetinden çıkaracağınız derslerle, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek olumsuzluklara fırsat vermemeniz ve hain emellere alet olmamanız büyük önem arz etmektedir. Heyecanınızı, bu millete, bu ülkeye olan hizmet etme şevk ve ideallerinizi asla yitirmeyiniz. Zira Türkiye Cumhuriyeti idealist gençlerin omuzlarında ilelebet payidar olacaktır. Bu konuda, yetişkin olan bizlere, anne, babalara ve onları geleceğe hazırlayacak olan aydın Türk öğretmenlerine büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.


"Öğretmenlerimize Çok Şey Borçluyuz"
Bugünkü seviyemizi öğretmenlerimize borçlu olduğumuzu ifade etmekle beraber, bundan sonraki zaman dilimlerinde de daha iyi seviyeye çıkabilmemiz için öğrencilerinize tarihimizi, milli kültürümüzü, evrensel ilkeleri ve inancımızı öğretmeniz, hülasa onları iyi eğitmeniz, en büyük istirhamımızdır.


"Tüm Şehitlerimize ve Gazilerimize Minnet Borcumuz Var"
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 96. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, vatanın savunması ve bölünmez bütünlüğü için görevleri başında kaybettiğimiz tüm Şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.


Gazilerimizin ve Yüce Türk Milletinin tüm bireylerinin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarını en içten duygularla kutluyorum" dedi.


Günün anlam ve önemine dair öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından kamu kurum-kuruşlarına ait araçlar ile öğrenciler ve STK üyeleri, kortejler eşliğinde alandan geçerek protokolü selamladılar. Törenin sonunda vatandaşlarla bir araya gelerek bayramlarını kutlayan Vali Nayir, çocuklarla yakından ilgilenerek onlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.


"Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni Düzelendi"
Cumhuriyet Bayramı kutlama programları kapsamında Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından akşam saatlerinde de Kabul Töreni düzenlendi.


Serdivan İlçesinde bir tesiste düzenlenen Kabul Törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir ve eşi Hanımefendi Münevver Nayir'in yanı sıra; Garnizon Komutan Vekili P. Alb. Salih Üstündağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Sertaç Kesler, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Nuri Koçer, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbyık, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Vali Yardımcıları Erdoğan Ülker, Mehmet Fatih Çiçekli, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Partilerin Temsilcileri, askeri erkân, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ve STK temsilcileri katıldı.


"Masaları Tek Tek Dolaştı"
Eşi Hanımefendi Münevver Nayir ile birlikte konukları kapıda karşılayan ve masaları tek tek dolaşarak bayramlarını kutlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir burada yaptığı konuşmada, "Şanlı tarihimize baktığımızda kutlamamız gereken günlerin, sayfalarla dolu olduğunu görüyoruz. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetimizin ilanıdır ve bizler 96 yıldır bugünü bir bayram havasında kutluyoruz.


Bu toprakların bizlere yurt oluşu bin yıllık bir geçmişe dayanıyor. Son olarak bizleri bu topraklardan atmak isteyenlere en büyük dersi, Kurtuluş Savaşında vermiş olduk. Kurtuluş Savaşının sonucunda Cumhuriyeti ilan ederek, bu başarıyı en güzel şekilde taçlandırdık. Her sene bu nimeti, Cumhuriyet nimetini tekrar tekrar hissederek toplumun bütün kesimleriyle bir araya gelip birlik ve beraberliğimizin bir nişanesi, bir bayram olarak kutluyoruz.


"Halkımızın İlgisi Muhteşemdi"
Bugün gündüz saatlerinde düzenlenen törenimizde, halkımızın ilgisi bizi gerçekten çok duygulandırdı. Bu akşamki Kabul Töreninde de sizlerin ilgisi bizleri tekrar aynı şekilde duygulandırdı, birlik ve beraberliğimizin bir nişanesi olarak sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.


"Şehit ve Gazilerimizi Asla Unutamayız"
Bu zor coğrafyada ayakta kalabilmenin tek yolunun birlik ve beraberlik olduğunu, burada bulunan herkes çok iyi biliyordur. Birlik ve beraberliğimizi perçinleyen, geliştiren dini bayramlarımız, milli bayramlarımız çok önemli bir fonksiyon ifa ediyor. Bizler bu bayramlarda tarihimizi, kültürümüzü, birliğimizi, beraberliğimizi tekrardan hissetmiş oluyoruz, bu topraklarda bizden sonra gelen nesiller için de aynı fedakârlığı göstereceğimizi ifade etmek için bu birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak zorunda olduğumuzu görüyoruz. Aramızda bulunan Gazilerimiz bunun en güzel nişanesidir. Kahramanlarımız bu topraklar uğruna can vermeye hazır olduklarını gösterdiler ve o rütbeyi hak ettiler. Bu aziz vatan toprağı için canını vermiş Şehitlerimizi de bu gecelerde rahmetle anıyoruz, Allah hepsinin mekanlarını cennet eylesin diye dua ediyoruz.

 


Bu güzel gecemizi kıymetli kıldığınız için, davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum, nice bayramlarda birlik ve beraberlik içerisinde olmak dileğiyle" diye konuştu.

31-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-2019
31-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-2019

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.