SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95.yıldönümünde kutlama mesajı yayınladı.
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95.yıldönümünde kutlama mesajı yayınladı.

 

Asra beş kala aynı şevk ve aynı heyecanla

Sakarya’dan şahlanan vatan aşkıyla

Eğitim neferleriyiz durmayız yaşadıkça

İtimadın abideleştiği huzur coğrafyasında

 

Cumhuriyet’e giden yolda İstiklal Harbinde vatan savunmasını bilen nadir milletlerden biriyiz. Köklü bir geçmişe sahip olan milletimiz yıkılmaz bir geleneğe sahiptir.

 

29 Ekim 1923’e, yani Cumhuriyet’in ilanına gelene kadar, ülkemizin ne koşullar altında olduğunu bilmek çok önemlidir. Vatan toprakları, I. Dünya Savaşı’ndan sonra çok şey kaybetmişti. Dört yıllık bir savaş bütün ülkeler için çok uzundur. Hiç kimsenin bu kadar büyük, uzun savaş tecrübesi yoktur. Bu kadar tahrip edici silahlarla topyekûn savaşılmamıştır.

 

Vatan savunması sırasında bir Seyyid Çavuş’un, bir Zeybeğin, bir Dadaşın, bin bir adsız kahramanın attığı mermi Büyük Önder Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde hedefini bulmuştur.

 

Hedef; bağımsız bir vatandır.

 

Bildiğiniz gibi Kurtuluş Savaşımızda gençlerin çoğu şehit düşmüştür. Yüksekokulların, Tıbbiye’nin, Mühendislik Mektebi’nin sınıfları boşalmıştır. Anadolu’da eli zanaat tutan, tarlada çalışan gençlerimiz cennet bahçelerinden gül koklamaya koşmuşlardır. Bu nedenledir ki Cumhuriyet yediden yetmişe buram buram Anadolu kokar.

 

Cumhuriyetin ilanından sonra Mustafa Kemal ATATÜRK ve dava arkadaşları eğitime çok önem vermiş ve kendinden emin, kendine saygısı olan başkalarının da saygı gösterdiği duruşuyla önder öğretmenlerin yetişmesine vesile olmuşlardır. Çünkü bir öğretmen yüzlerce aşı demektir yaralı kanatlara.  

 

Her geçen gün Cumhuriyet ile eğitim alanında büyük atılımlar yapmaya çalıştık. Bu çalışmayı tamamlayabildik mi? Hayır; halen çok eksiğimiz var. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedefine giden yolda gördük ki biz varız, biriz, güçlüyüz. Yıkılmaz bir imanımız ve köklü bir geleneğimiz var. İnanıyoruz, çalışıyoruz, yorulmuyoruz, bahane üretmiyoruz. Bizim amacımız kazanmak. Evlatlarımızı, şehadet şerbetinin içildiği vatan topraklarında atalarımıza söz verdiğimiz gibi yetiştirmektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramımızı en içten duygularımla kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere O’nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

28-10-2018

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.