SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çıraklık Arama Konferansı

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (SESOB) öncülüğünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, SAÜ ve İŞKUR işbirliğinde “Çıraklık Arama Konferansı” düzenlendi.
Çıraklık Arama Konferansı

YOĞUN KATILIM

Konferansa; Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Prof Dr Mustafa İsen ve Ali İhsan Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, oda başkanları, öğretim üyeleri, öğretmenler, mesleklerine yıllarını vermiş ustalar, kalfalar ve çıraklar katıldı.

SORUNUN TESPİTİ VE ÇÖZÜM YOLU

Çıraklık Arama Konferansının açılış konuşmasını yapan SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Ustalık yolu çıraklıkla başlar. İlgili kurumlardan alınan belgelerle ustalık konumuna ulaşılır. Bizler meslek mensupları olarak valimizin talimatları doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve Sakarya Üniversitesi ile bir araya geldik. Amacımız çıraklığın neden tercih edilmediğini öğrenerek bu arama konferansından çıkacak sonuç doğrultusunda ebeveynlerin, ustaların, meslek kuruluşu temsilcilerinin, Milli Eğitimin neler yapması gerektiğini tespit etmek. Tespitler ışığında çözüm üretmek. Bu noktada üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz” dedi.

EN ÖNEMLİ KAYNAK İNSAN

Ülkelerin gelişmesi, kalkınması ve rekabet güçlerinin artması açısından öne çıkan unsurlardan birisinin katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi olduğunu vurgulayan SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ise, “Burada en önemli kaynak ise insandır. Gereken donanımda insan yetiştirmek ancak mesleki eğitimle olmaktadır. Eğitim gelecek projeksiyonlar dikkate alınarak verilmelidir. Nitelikli elemanlar ülkenin ekonomisine, kaliteli mal ve hizmet üretimine katkı sağlayacaktır. Üniversitemizde başlattığımız 3+1 ve 7+1 eğitim programlarıyla çok sayıda öğrencimizi mesleklerle buluşturduk. Yeni ortak çalışmalar yapabileceğimize inancımız tam” diye konuştu.

EKİP OLARAK HAZIRIZ

İl Milli Eğitim Müdür Pervin Töre, Çıraklık Arama Konferansı’nın Türkiye’de ilk kez Sakarya’da yapıldığına dikkat çekerek; “Çıraklığın sorunlarının ve çözüm önerilerinin akademisyenler eşliğinde ele alınması çok önemlidir. Ülkemizin kalkınmayı gerçekleştirmesi için insan kaynağının niteliğinin artırılması gerekir. Ülkemizin nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması gençlerimizin bilgi beceri ve Ahilik Kültürü ile yoğrulmuş bir meslek ahlakı ile yetişmeleri, mutlu bireyler olarak toplumsal yaşama katılmaları Bakanlığımız ve Müdürlüğümüzün temel öncelikleri arasında bulunmaktadır. Bizler ekip halinde hazırız” dedi.

ÖNEMSİYOR VE DESTEKLİYORUZ

Töre’nin ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu çıraklık konusunu önemsediklerini ifade ederek, “Çıraklık anlayışının yeniden yaygınlaştırılması, modernize edilmesi, yeni iş anlayışlarıyla uyumlu hale getirilmesi için, özel çaba gösterilmesi gerekiyor. Çıraklık Arama Konferansı bu çabalardan birisi. Mesleki eğitimi güçlendirmek, çıraklığın sorunlarını tartışmak, çıraklık uygulamasını yaygınlaştırmak ve geniş kesimler tarafından benimsenmesini sağlamak için yapılan çalışmaları önemsiyor ve destekliyoruz. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da Sakarya olarak öncülük edeceğiz. İnşallah, Sakarya’mız çıraklık eğitimin en iyi uygulandığı şehir olacak.” diye konuştu.

HERKESİN MUTLU OLDUĞU BİR TABLO

Ahilik Kültüründen gelen çıraklık geleneğinin önemli birikimlerden birisini temsil ettiğini belirten AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, “Fakat değişen zaman ile birlikte yeni bir takım uygulamaların gündeme gelmesi gerekiyordu. Türkiye’de de bu yapı geleneksel olandan alınıp okullara verildi. Milli Eğitim Bakanlığımız, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bir araya gelerek önemli çalışmalar ortaya koydu. Bugünlerde yönetmelik çalışmaları yapılıyor. Zamanında ve yerinde bir toplantı gerçekleştiriliyor. Sonuç raporu süratle bize ulaşırsa bunu Bakanımıza ulaştırıp sizin taleplerinizin yönetmeliklere yansımasını sağlarız. Herkesin mutlu olduğu tabloyu bir araya getirelim” diye konuştu.

FAYDALI OLACAĞI İNANCINDAYIM

Konferansta son konuşmayı yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu; “Şu anda esnaflarımızın çoğu çırak bulamıyoruz diyorlar. Küçük çocuklara bile ne olacaksın diye sorduğumuzda kimse motor ustası, fayansçı olacağım demiyor. Ben bu konferansın faydalı olacağı inancındayım. Mevzuata girecek bir takım öneriler, çıraklığın özendirileceği bir takım fikirler ortaya çıkar. İnşallah böylelikle bu konu da sorun olmaktan çıkar” dedi.

25-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-201725-08-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.