SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ASKON'da Mesleki Eğitim Tanıtım Programı Düzenlendi

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği'nde mesleki eğitimdeki yeni düzenlemeler hakkında tanıtım programı gerçekleştirildi.  
ASKON'da Mesleki Eğitim Tanıtım Programı Düzenlendi

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği'nde mesleki eğitimdeki yeni düzenlemeler hakkında tanıtım programı gerçekleştirildi.

 

Programda bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, 3308 sayılı Meslek Eğitim Kanunu'nda yapılan yeni düzenlemelerle iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesinde önemli adımlar atıldığını ve mesleki eğitim merkezlerinde kayıt yoğunluğu yaşandığını belirterek düzenleme öncesinde ilimizde mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının 1.720 olduğunu, düzenleme sonrasında MESEM'lere kayıt yaptıran öğrenci sayısının 5.048'e yükseldiğini söyledi.

 

Bakanlığımızın mesleki eğitim alanında yapmış olduğu yeni atılımların ve yeniliklerin tanıtılması noktasında ilimizde 6 organize sanayi bölgesinde bulunan firmalarla bire bir görüşüldüğünü kaydeden Müdürümüz, mesleki eğitim merkezi programına öğrenci kayıtlarının artırılmasına yönelik saha ziyaretleri ve firma ziyaretlerinin önümüzdeki süreçte devam edeceğini belirtti.

 

OSB'lerin mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini geliştirmek için önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Müdürümüz, mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilerin staj ve işbaşı eğitimlerini yapabilecekleri birçok kurumun bir arada olması, bu öğrencilerin uygulamaya dönük becerilerini geliştirmeleri için öğrencilere çeşitli fırsatlar sunduğunu belirtti.

 

Mezunlarının istihdam oranlarının oldukça yüksek olduğu mesleki eğitim merkezlerinde öğrencilerin yoğun işbaşı eğitimi aldığını, OSB'lerdeki mesleki eğitim merkezlerinin yaygınlaştırılmasının, mezunların istihdam olanaklarını zenginleştireceği ve işbaşı eğitimi yaptığı işletmede istihdam edilen mezun oranını artıracağının ön görüldüğünü belirten Müdürümüz, böylece OSB'lerde uygulamalı eğitimle yetişen mesleki eğitim merkezi ile özel sektörün usta ve kalfa ihtiyacının karşılanmasının amaçlandığını, Millî Eğitim Bakanlığının mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini artırmada önemli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesini artırmaya devam ettiğini ve ilimizde de bu yönde çalışmaların yapıldığını ifade etti.

24-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-2022

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.