SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Aile Şefkati’ Projesi Start Aldı

‘Aile Şefkati’ Projesi Start Aldı

Vali Hüseyin Avni Coş´un eşi Av.Aylin Özer Coş’un himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Aile Şefkati" Projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanısıra, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü’nün paydaş kurumlar olduğu ‘Aile Şefkati’ projesiyle; korunmaya muhtaç çocukların içindeki bulundukları duruma rağmen iletişim kurabilen, kendi problemlerini çözebilen, özgüveni yüksek, sosyal yaşama uyum sağlayabilen, akademik başarıyı hedefleyen ve toplumsal sorumluluklarını bilen bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor.

 

Resmi Daireler Kampüsü 4 Nolu Salonda düzenlenen etkinlikte konuşan Av.Aylin Özer Coş, ayrılıkların anne, baba ve çocuk arasındaki duygusal etkileşimi azalttığına dikkat çekerek, herhangi bir sebeple anne veya babadan ayrı kalan çocuklarda görülen olumsuz davranışların onların gelişmelerine olumlu yönde etkileyecek şekilde değiştirebilmesinin toplumun her bireyinin en önemli görevi olduğunu ifade etti.

 

Projeye öncülük eden Av.Aylin Özer Coş konuşmasında şunları söyledi: “Paydaş kurumlarımız Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürlerimizden projenin uygulanabilirliği noktasında ellerinden geleni yapmalarını, değerli basın mensuplarından projenin tanıtımına yönelik çalışma yapmalarını ve burada bulunan tüm davetlilerden hedef kitlemizde olan çocuklarımıza gereken önem ve hassasiyeti göstermelerini rica ederim. Bu düşünce ile yola çıktığımız Aile Şefkati Projemizde hedef kitlemiz Sakarya´da bulunan resmi ve özel eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler, mülteci öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, annesi veya babası vefat etmiş çocuklar, annesi ve babası hükümlü çocuklar, annesi veya babası uzun süreli tedavi gerektiren ağır hastalığa yakalanan öğrenciler, kendisi uzun süre tedavi gerektiren ağır hastalığa yakalanan öğrencilerimiz. Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren çocuk evlerinde kalan tüm çocuklar, okullarda uzun süreli tedavi gerektiren ağır hastalıklara yakalanan öğrencilere danışmanlık ve yardım içeren bir program hazırladık.”

 

Projeye destekte bulunun Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş ve diğer proje paydaşlarına teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise “Biz bir eğitimci olmanın yanı sıra anneyiz. Çağın öğrencisinin en çok ihtiyaç duyduğu noktanın onlara bire bir dokunmak ve rehberlik yapmak olduğunu artık biliyoruz. Biz de gençlerimizi günümüzdeki bu ihtiyaçlarından yola çıkarak, Saygıdeğer Hanımefendinin himayelerinde önemli ve güzel bir projeyi Sakarya´da ilk kez hayata geçirmenin mutluluğunu ve onurunu taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Töre, Sakarya genelinde yapılan araştırmalar kapsamında 37 öğretmen, 5 bin 821 öğrencinin proje kapsamına alınacağını aktardı.

 

Öğrencilerin olumlu davranış ve tutum geliştirmelerinin sağlanması, devamsızlık oranlarının azaltılması, akademik başarılarının artırılması, sosyal ve kültürel çalışmalara katılımlarının sağlanmasının hedeflendiği proje kapsamında öğrencilerin yaş grupları ve taleplerine göre geziler düzenlemek, hastalığa yakalanan öğretmen ve öğrencilere ziyaret gerçekleştirmek, akademik, sportif ve sanatsal dallarda başarıları olanların ödüllendirilmesi, öğrencilerin spor kurslarına katılmasının sağlanması, konser, sinema ve tiyatro gibi sosyal etkinliklerin gerçekleştirilmesi, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre spor ve sanatsal kurslara katılması ile fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin takip edilmesi etkinliklerinin düzenleneceği ifade edildi.

 

Tanıtım toplantısına; projenin paydaşı kurum müdürleri, vali yardımcılarının eşleri, kaymakam eşleri, belediye başkanlarının eşleri de katıldı.

 

05-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.