SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Mehmet Akif Ersoy Okumaları” Projesi

  Milli Eğitim Bakanlığının öncülüğünde yaklaşık üç yıldır devam eden lise ve üniversite öğrencilerine yönelik kitap okumaları faaliyet programı kapsamında, 13 ilde uygulanan “Mehmet Akif Ersoy Okumaları”nın Sakarya ayağının ilk toplantısı yapıldı.
“Mehmet Akif Ersoy Okumaları” Projesi

 

Atatürk Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıya; Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı, SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özkan, Şube Müdürleri Mehmet Salih Güvendi ve Engin Kahraman, Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Eyüp Yazıcı, projede görevli rehber öğretmen Ali Akıllı, edebiyat öğretmenleri Cahit Öner, Canan Başar Borlukçu ile projenin Akifsever öğrencileri katıldı.

 

 “Mehmet Akif Ersoy Okumaları” projesinde Cevat Ayhan Fen Lisesi, Sakarya Anadolu Lisesi, Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi, Tes-İş Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Vali Mustafa Büyük Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Sakarya Güzel Sanatlar Lisesi’nden gönüllü olarak seçilen 18 öğrenci bulunuyor. Proje kapsamında öğrenciler, Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’la ilgili okudukları her kitap sonrasında bir değerlendirme yazısı yazacaklar. 15 kitap okuduktan sonra ise Akif’le ilgili ençok çalışma isteği duydukları konuyu belirleyecekler.

 

“Mehmet Akif Okumaları” proje toplantısının açılışında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, gerçek bir “vatansever”, halk adamı bağlamında ise “halkçı” bir kişi olan Mehmet Akif Ersoy’un milletimiz için çok önemli bir değer olduğuna vurgu yaparak; “Mehmet Akif Ersoy’u milletin gönlünde zirveye taşıyan şey; İstiklal Marşı’mızın şairi olma vasfıdır. Bu yönüyle Akif “Vatan Şairi” ve hatta “Milli Şair” olma ünvanını fazlasıyla hak etmiştir. 2016 yılının Mehmet Akif Ersoy yılı olarak kutlanacak olması, ön hazırlık bakımından “Mehmet Akif Okumaları”na ayrı bir önem katmaktadır. Akif gibi milli bir değerimizin yıl boyunca yapılacak etkinlik ve organizasyonlarda; yeniden okunması tartışılması ve edebi açıdan tahlil edilmesi önemlidir. Bu hem ufkumuzu yeniden aydınlatmaya vesile olacak hem de Akif’e vefa anlamında millet olarak bir minnet ifadesi ve borç ödeme anlamını taşıyacaktır.” dedi.

 

‘Mehmet Akif Ersoy’u Okuma’ projesinin öncülüğünü yapan, 1976 yılından beri ilimizde yaşayan ve artık kendisini Sakaryalı olarak tanımlayan Prof.Dr.Sami Güçlü tüm gençleri Akif okumaya davet etti. Kültürlü bir insan olmak, maddi-manevi olarak konforlu ve değerli bir hayat yaşayabilmek için okumak gerektiğine vurgu yapan Prof.Güçlü, insanda temel bazı özellikler ve prensipler olması gerektiğini ifade ederek; “Çalışkan, doğru, sadakatli, kendine güvenen kişinin; irade sahibi olarak, önceliklerini doğru belirleyerek, ilkeli ve tutarlı olarak, mensup olduğu aileyi önemseyerek ailenin güçlenmesi için kafa yorması gerekir. Zira Allah iman edenleri ve işini güzel yapanları sever. Kültürel yönden kendini geliştirmenin onlarca, yüzlerce yöntemi vardır. Bunun da en iyi yolu okumaktır. Okuma yaparken önemli olan okuyacağımız kitabı seçmek değil, yazarı seçmektir. Bana göre yazar seçmenin doğru dokuları vardır. Çok sade de bir yöntemi var. Oysa kitap seçmede yanlış kitap seçme ihtimali kaçınılmazdır.” dedi.

 

Mehmet Akif Okumaları’nı; Sakarya, Konya, KocaeliBoluKayseriÇorum, Aksaray, NevşehirBurdurKastamonuAnkaraİstanbul ve Balıkesir’de devam ettirdiklerini belirten Prof.Dr.Sami Güçlü, daha önce yaptıkları Sezai KarakoçNurettin TopçuNecip Fazıl KısakürekCengiz AytmatovTarık Buğra, Mustafa Kutlu okumalarına bu yıl Mehmet Akif Ersoy´u eklediklerini ifade ederek; “Proje sonunda Akif’in nesline ait bir örnek Anadolu topraklarında var mı yok mu bunu öğrenmiş olacağız” dedi. Prof. Dr. Sami Güçlü, “Akif bizim kahramanlarımızdan birisidir. Bugün onu okumak; ümitsizliğimizi kırmak, üzerimize düşen sorumluluklarımızı anlamak, birlik ve beraberliğimizin ne demek olduğunu anlamak, birlikte yaşamamızın ne kadar zahmetli olduğunu anlamak için gereklidir. Sen hem bir milletin en çok sevdiği bir adam olacaksın, hem de sürgün olacaksın. 11 yıl vatanından uzak kalacaksın, bu topraklarda ölmek için dua edeceksin. Bunları ancak Akif´i okuyunca öğrenebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

 

Etkinliğe katılan öğrencilerle her ay buluşmalar düzenleyeceklerini, öğrencileri diğer illere de geziye götüreceklerini söyleyen Prof.Dr. Güçlü, “İçinde bulunduğumuz zaman diliminde İslam dünyası, Türkiye’nin çevresi ve hatta Türkiye’nin kendi içinde meydana gelen olaylar bizim geleceğimiz ile ilgili konularda kaygılar oluşturuyor. Bunu anlamaya çalışmak için de Akif’i okumaya önem veriyoruz. Lise ve üniversite öğrencileri arasında bunu uyguluyoruz. İnşallah Akif ile ilgili çok bilgi sahibi olan, Akif’i anlayan ve anladığı Akif’i anlatan bir grubun yetişmesi konuşunda birçok arkadaşımız ile birlikte emek veriyoruz. Derdimiz bir ses, bir nefes, bir canlılık yakalamaktır” dedi.

 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.