SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

40 Meslekte Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Başlıyor

Mesleki Yeterlilik Kurulu tarafından 25 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan 40 meslekte çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması için verilen süre 26 Mayıs 2016 tarihinde doluyor.
40 Meslekte Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Başlıyor

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekler hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Hayat Boyu Öğrenme Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Mehmet Taşkıran başkanlığında yapılan toplantıya; İŞKUR İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinden idareciler ile Akyazı Mesleki Eğitim Merkezi, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İMKB Sakarya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erenler Halk Eğitimi Merkezi ve Serdivan Halk Eğitimi Merkezi Müdürleri katıldı.

 Erenler Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Şube Müdürü Mehmet Taşkıran, konunun daha önce İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda ele alındığını belirterek, konunun önemine binaen taraflarla bilgi paylaşımında bulunmak, farkındalık oluşturmak ve tarafların katkılarını alabilmek, paylaşılan bilgiler kapsamında olabildiğince daha çok vatandaşımızı haberdar etmek amacıyla bu toplantının yapıldığını ifade etti.

 Süre 26 Mayıs’ta Sona Eriyor

Toplantıda, Mesleki Yeterlilik Kurulu tarafından 25 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan 40 meslekte çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması için verilen sürenin 26 Mayıs 2016 tarihinde dolacağına dikkat çekildi. Konu ile ilgili 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2015/1 sıra nolu Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğ okundu. Bu tebliğ gereğince 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren kapsama alınan mesleklerde belgesiz çalışılamayacağı, cezai müeyyidesinin olacağı belirtilerek, bu konuda işverenlerin duyarlı olmasının lehlerine olacağı paylaşıldı.

 Eğitimler Verilebilecek

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR, diğer paydaşlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapılacak ortak çalışmalarla meslekî yeterlilik belgesi olmadığı halde meslekî yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen mesleklerde belgesiz çalışanlara yönelik olarak talep edilmesi halinde eğitimler verilebileceği kaydedildi.

 Mesleki Yeterlilik Hakkında Bilgi Verildi.

Toplantıda, Mesleki Yeterlilik Kurumu, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu, mesleki ve teknik eğitim programlarının ulusal meslek standartlarıyla uyumlu hale getirilmesi, mesleki yeterlilik belgesi  zorunluluğuna ilişkin teknik detaylar hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu konuda  http://www.myk.gov.tr adresinden faydalanılabileceği belirtildi. Ayrıca mesleki yeterlilik alanında ilimizde yetkilendirilmiş kurumlar ve yapılabilen çalışmalar hakkında ilgililer tarafından bilgiler verildi. 

Ustalık Sınavı Yapılacak

 

Şube Müdürü Mehmet Taşkıran, Milli Eğitim Bakanlığının göndermiş olduğu yeni bir emirle, işyeri ve çalışanların mağdur olmamaları için 3308 sayılı kanun kapsamında bulunan meslek dallarında kalfalık belgesi olan veya 2016 Şubat dönemi kalfalık sınavına girerek başarılı olanlardan 2016 Haziran dönemi ustalık sınavlarına girmeye hak kazananlar için 2015-2016 eğitim öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere 2016 Mart ayında sadece ustalık sınavı yapılabileceğini söyledi. Bu durumdaki vatandaşların mesleki eğitim merkezlerine başvurabilecekleri hatırlatıldı.   

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.