SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

17 Ağustos 1999 Depreminin 19. Yıldönümü

17 Ağustos 1999 Depreminin 19. Yıldönümü

 

Büyük acının yıldönümünde bir mesaj yayınlayan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, okullarımızda depremle ilgili eğitimlerin her zaman verildiğini hatırlatarak, deprem bilincini kazanarak yetişen öğrencilerimizin yaşadıkları coğrafyanın deprem bölgesi olduğunu hiçbir zaman unutmayacaklarını belirtti.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen,  binlerce insanımızın yaşamını yitirmesine ve on binlerce insanımızın yaralanmasına neden olan Marmara Depremi, ulusumuzun yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır.

 

Acı veren olaylar anımsanmak istenmez. Ancak 17 Ağustos; umutları yeniden canlandırmak, insanımıza güven duygusunu kazandırmak, depremle yaşamayı öğrenmek ve öğretmek için bize sorumluluklarımızı sürekli anımsatan bir tarih olacaktır.

 

Bu süreçte çaremiz bitmeyen servet olan bilginin kullanılmasıdır.

 

Öğrencilerimiz bu sayede deprem bilinci kazanacaklar, yaşadıkları coğrafyanın deprem bölgesi olduğunu unutmayacaklardır.

 

Böylece geleceğin öğretmenleri, yöneticileri, mimarları, mühendisleri, … ilk ve ortaöğretim sıralarındayken deprem bilincine sahip olabilecek, hayatları boyunca depremin zararlarından korunmak için kullanacakları bilgi ve becerileri aile bireylerine, topluma aktarabilecek, zamanı geldiğinde deprem ve zararları ile mücadele edebilecek, doğru davranışı bularak doğru kararlara imza atabileceklerdir.

 

AFAD Müdürlüğü ile yapılan çalışma ve projeler neticesinde de afetlere karşı bilinçlendirme eğitimleri yapılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı okullarımız özellikle doğal afetlere karşı toplumun bilinçlendirilmesi ve hazır hale getirilmesinde öğrenciler, aileler ve toplum arasında bir köprü vazifesi görmektedir.

 

Ülkemizin deprem bölgesinde olduğu gerçeğiyle devlet ve millet olarak felaketlere karşı her daim tedbirli olmalıyız. Sorumluluklarımızı unutmamalıyız.

 

17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybeden tüm canlarımızı rahmetle anıyor, böyle bir felaketin bir daha yaşanmaması temennisiyle, depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza ve milletimize başsağlığı diliyorum.”

 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.