SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Nayir, Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni Ziyaret Etti

Vali Nayir, Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni Ziyaret Etti

Her hafta Çarşamba günleri okul ziyaretleri gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Adapazarı İlçesindeki Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde temaslarda bulundu.

Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş'ın da eşlik ettiği ziyarette Okul Müdürü Arif Türkyılmaz ve öğrenciler tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir ilk olarak okulun mutfak atölyesine uğrayıp burada öğretmen ve öğrenciler ile bir süre sohbet ederken, Okul Müdürü Türkyılmaz'dan da yeni dönemdeki eğitim faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

"Mutfak Atölyesinde Hedef Büyük"
Okulun Mutfak Atölyesinde öğrenciler tarafından hazırlanan yemeklerin Adapazarı ilçesinde taşımalı eğitim yapılan 16 yerde eğitim gören 1300 öğrenciye dağıtıldığını ve en büyük hedeflerinin İl geneline hizmet vermek olduğunu belirten Okul Müdürü Türkyılmaz, hali hazırda 16 derslik ve 5 atölyede 38 öğretmen ve 413 öğrenci ile tam gün eğitim-öğretime devam etmekte olduklarını ifade etti.

9. sınıflarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile Fizik dersine katılıp ön büro ve servis atölyelerini gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, 12. sınıfların girdiği beceri eğitim sınavını da izleyerek öğrencilere başarılar diledi.

"Sizler Bizim Geçmişteki Hallerimizsiniz"
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde her milletin mutlaka milli değerlerini, manevi değerlerini, moral değerlerini canlı tutmak istediğini, onun da aile hayatına, toplum hayatına yansıması için uğraş verdiğini söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Eğer bu gibi dersler size bunu sağlıyorsa, öğretmenlerimiz başarılı olmuş demektir. Sizler bizim eskideki hallerimiz olduğunuz gibi, bizler de sizin gelecekteki halleriniz oluyoruz. Çocukluk çağını yaşayıp gençliğe geçtiniz, ancak hep böyle kalmayacaksınız, büyüyeceksiniz, birçok alanda görev alacaksınız. Bir gün buralara gelip yerinizde başka çocukların, başka gençlerin oturduğuna şahit olacaksınız, bu kez bizim gibi sizler de onlara bir şeyler anlatıp, sorular yönelteceksiniz.  Öğretmeniniz de bir zamanlar böyle bir sınıfın, böyle bir okulun ön sıralarında kendisini mutlaka hayal etmiştir.

"Herkes Eğitimin Bir Parçasıdır"
1 milyon 11 bin nüfuslu Sakarya'mızda Açık Öğretim Liseleri de dâhil olmak üzere Milli Eğitime bağlı okullarda 200 bini aşkın öğrencimiz var, üniversitelerimizde okuyan 90 bin gencimizi de bu sayının içine katarsak 300 bine yakın öğrencimiz bulunuyor demektir. Bu kadar öğrencinin barındığı ve eğitim-öğretim gördüğü yerleri gezerek sorun ve sıkıntıları öğrenmemiz, varsa yapılması gerekenleri yerine getirip başarılarını da paylaşmak gerektiği kanaatindeyiz. Sizlerin genç ruhundan ve enerjisinden istifade etmeye çalışıyoruz. Öğrenci olmayan diğer 800 bin kişinin de eğitimle ilgisi mutlaka vardır. Çocukları okullarda öğrenim gören ebeveynler ya da eğitimle ilgili ticari bir faaliyet yürüten kişiler de eğitimin birer parçasıdırlar. 
  
"Türkiye Turizmde Büyük Bir Potansiyele Sahip"
Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri diye bir hedefimiz var. Mesleki ve Teknik okullarımızın işte bu noktada büyük gayretlerine ihtiyacımız var. Türkiye barındırdığı büyük imkânlarla turizm ülkesi olmaya aday olduğu için ülke olarak 50 milyon turistin gelmesini sağlayıp, 50 milyar dolar turizmden gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Sizler gibi bu alanda yetişmiş, eğitim almış kişilere gelecekte ülkemizin çok ihtiyacı olacak. Hükumetlerin programında mesleki eğitimlerin artırılmasına dair politikalar her zaman var olmuştur. Bizim bu konuda gayret gösterip hedef çıtasını yükseltmemiz lazım. Ülkenin gerçekten elinin emeğiyle üretim sağlayan kişilere ihtiyacı var, sizler de bu mesleki eğitim veren okulu seçerek, ona aday olduğunuzu göstermişsiniz. İnşallah güzel şeyler başarırsınız, böylece hayatınıza fayda sağlayacak, mutluluk katacak bir işi de yapmış olursunuz" dedi.

"Önce Dersin Gereğini Bilmeniz Lazım"
Fizik dersinde kendisinin de 1975 yılında şu anda öğrencilerin bulunduğu sıralarda oturduğunu söyleyen Vali Nayir, "Her dersin hayatta sizlere faydalı olan yönlerini bulmanız gerekiyor. Matematik öğretmeniniz sizlere hayatın matematik olduğunu belirtip her tarafta bir sayı göreceğinizi, bir hesap göreceğinizi söyleyecektir, Fizik öğretmeniniz de yine hayatın fizikle bağının büyük olduğunu, her tarafta kuvvet göreceğinizi, pencereyi açıp kapatırken Moment diye bir fizik kuralı uyguladığınızı söyleyecektir. Öğretmenlerimizin öncelikle hayatın derslerle bağlantısını açıklayıp daha sonra dersin konularını işlemesi önemlidir.  Sizler de eğer bu derslerin gereğine inanırsanız, bir işte başarılı olma şansınız daha yüksek olacaktır. Bununla birlikte öğretmeni severseniz, dersi daha iyi anlayıp daha başarılı olabilirsiniz.

Sizlerin geleceğe bizlerden daha fazla katkı sağlayacağınız konusunda ümitliyiz. Hayatı anlama noktasında, hayatı tanıma noktasında içerisinde bulunduğunuz okul çağları önemli bir dönemdir. Bu çağı iyi değerlendirirseniz kendinize ve çevrenize faydalı şeyler yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızın görüşlerini de önemseyip birikimlerinizi birbirinizle mutlaka paylaşmaya gayret edin" diyerek öğrencilere sorun ve talepleri olup olmadığını da sordu.

"Çocuklarımızın Yüreklerine de Dokunmamız Lazım"
Öğretmenler Odasında okul yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, her hafta Çarşamba günü öğleden sonraları bir okul ziyareti yapmaya çalıştığını, bu kapsamda geçen yıl göreve başladıktan sonra 16 okulu gezebildiğini belirterek, "Bir program için, tören için davet edildiklerimiz hariç sınıf gezileri yapabildiğimiz, öğretmenler odasında tanışma toplantısı gerçekleştirdiğimiz 16 okulumuzu ziyaret etmişiz. Bu sene eğitim-öğretim yılı başladığından itibaren de, bu ikinci okulumuz oluyor. Sizlerle bir araya gelerek eğitim ve öğretimle ilgili çalışmaları değerlendirip, varsa bizlere ileteceğiniz taleplerinizi de dinlemek istiyoruz. Çocuklarımıza yakın olmak ve sınıfları gezerek onlarla tanışıp devletin de yüreklerine dokunulabilir olduğunu göstermeye çalışıyoruz.

İlimizde üniversitelerdekiler de dâhil yaklaşık 300 bin öğrencimiz varken, dolayısıyla nüfusun içerisindeki oranının bu kadar çok olduğu bir yapı içerisinde, bizlerin de vakit ayırıp eğitim ile ilgili bir temasımızın olması gerektiğine inandığımız için her hafta Kaymakamlarımızla, Milli Eğitim Müdürümüzle bir okul ziyareti yapmaya çalışıyoruz.

"Eğitim Her Alanda En Önemli Konulardan Birisidir"
Yürüttüğümüz hizmetler içerisinde kıymeti bilindiği takdirde, önemi hissedildiği takdirde her konu ön plandadır. Bizim gözümüzde basit olan bir konu bile eğer onu yürüten tarafından önemli olarak addediliyorsa gerçekten önemlidir. Bir konunun öneminin o konuyla ilgilenen kişinin verdiği değerle de çok yakın bir ilişkisi vardır. Eğitim konusu da herkes için tartışmasız en önemli konulardan bir tanesidir. Eğitimcilerimizin ve öğretmenlerimizin çok değerli bir iş yaptıklarını ve o işin öneminin farkında olmalarını istiyoruz.

"Öğretmenlik Gönül İşidir, Toplumun Geleceği ve Kaderidir"
Eğitimcileri, gerçekten her İlin, her ülkenin, her milletin geleceğine hükmeden, geleceğine mimarlık yapan kişiler olarak, toplumun geleceğinin, toplumun kaderinin belirleyicileri olarak ifade edebiliriz. Bizler eğitimcilerin başarısını, ülkemizin başarısı, geleceğimizin başarısı olarak görüyoruz. Geleceğin mimari olarak sizler de mesleki ve teknik bir eğitim kurumunda görev alarak, yapmış olduğu işe gönlünü katılacak sanatkârlar yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Sınıfları gezerken öğrencilerimize; 'İşin lezzetli olmasını istiyorsanız, yapmış olduğunuz yemeğin içine mutlaka gönlünüzden de bir şeyler katmalısınız' demiştik.  Öğretmenlik mesleği de aynen böyle gönülle yapılan bir iştir.

"Bir İşe Elini, Kafasını ve Yüreğini Koyan Sanatkâr Olur"
Eğer bir kişi yalnızca elleriyle bir şeyler yapmaya çalışıyorsa; işçidir, ameledir, elinin yanında kafasını da yorup düşünerek bir şeyler yapmaya çalışıyorsa ustalaşmış demektir, eliyle kafasının yanına bir de kalbini koymuşsa, sanatkâr olmuş demektir. Öğretmenliğin, elinin ve kafasının yanına mutlaka kalbin de konulması gereken bir meslek, bir sanatkârlık olduğuna inanıyoruz, sizlerin de böyle inanmasını istiyoruz. Bu iş asla mesai mefhumu içerisinde sıkıştırılmış bir mana taşımıyor. Eğer bu ülke bizimse, geleceğimizle ilgili hepimizin bir sorumluluğu var demektir. Çocuklarımızla ilgili daha iyisini gerçekleştirme hedefimiz aynı ise, o zaman biz elimizi, aklımızı ve kalbimizi ortaya koyup, bir sanatkâr hüviyeti içerisinde bu işi yapmamız gerektiği konusunda hemfikiriz demektir. Sizlerin de birer sanatkâr olduğunuza inanıyorum ve biliyorum ki bütün çalışma arkadaşlarımız, büyüğünden küçüğüne herkes sorumluluklarının farkında ve yapmış olduğu işin öneminin farkında olarak, mesleğini daha da önemli hale getireceğine inanarak yaşıyordur.

"Başarı ve Güzel Davranışın Altında Öğretmenin Tesiri Büyük"
'Bu milletin her bir ferdini iyi bir insan, üretici insan, devletine karşı sorumluluklarını bilen insanlar olarak yetiştirip, bu bilgileri yerleştirmek ve bunları uygulayan, davranış haline getiren bireyler olarak yetiştirmek' düşüncesi bizim açımızdan çok önem arz ediyor. Bunu yalnızca bilmek yetmiyor, bunu gönülden yapmak gerekiyor. Önemli bir görev icra ettiğinize inanıp onun gereklerini yerine getirdiğinizde, her hareketiniz o konunun önemini öğrenci nezdinde, veli nezdinde de hissettirecek pozisyona geliyor, davranış haline geliyor. Ayrıca bütün davranışlarımıza tesir edecek o önemin de farkında olduğumuzu gösterecek bir tavır geliştirmemiz gerekiyor. Biz buna lisan-ı hal diyoruz, bir şeyi düşünerek ve konuşarak söylediğimiz lisan-ı kal olan kısmın üstüne bir de halimizi ekleyerek bunun gerçekten önemli bir görev olduğunu hissettirmemiz gerekiyor. İnanıyorum ki, öğretmenlerimiz bu topraklar üzerinde benim hissettiğim sorumluluğun daha da fazlasını hissediyorlardır. Ben bir sorumluluk hissediyorsam, ilkokuldan ortaokula, liseden üniversiteye kadar bilinçaltıma bu duyguyu öğretmenlerimin yerleştirdiğine inanıyorum. Eğer güzel bir davranış varsa, altında mutlaka bir öğretmenin tesirini de aramak gerekiyor.

"Bacasız Sanayi Olan Turizm'de Hedefe Yaklaşıyoruz"
Mesleki eğitim veren böylesi okullarımızın tüm faaliyetlerini önemsiyoruz. Özellikle geleceğe dair büyük beklenti içerisinde olduğumuz turizm alanına en büyük katkıyı bu okullarımızdaki öğrencilerimiz verecektir. 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri hedefimize en büyük desteğin bu okullardan geleceğine inanıyoruz. Bu ulaşılamayacak bir hedef değil, hatta yaklaştık da diyebiliriz. Bu alana yönelik eğitim ve öğretim veren Meslek Liselerimiz ne kadar becerikli ve kalifiye kişiler yetiştirirse, bizim de geleceğe vuracağımız damga o kadar farklı olacaktır. Dünya büyük krizler yaşarken bizler hamdolsun turizmdeki hedeflerimizi gerçekleştirmek için büyük gayret sarf ediyoruz. Eğer çocuklarımız sizlerin ellerinde iyice yoğrulup başarılı olabilirler ise, ülkemizin bacasız sanayisi olan turizmde çok büyük bir gelir kaynağı oluşturabiliriz" diye konuştu.

Öğretmenlerle bir süre sohbet edip onların taleplerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, tüm eğitimcilere yeni dönemde başarılar dilediğini de ifade etti.

 

 26-09-201926-09-201926-09-201926-09-201926-09-201926-09-201926-09-201926-09-201926-09-201926-09-201926-09-2019

 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.