SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Serdivan Şehit Yılmaz Ercan Anadolu İmam Hatip Lisesine Ziyaret

Her hafta Çarşamba günlerini okul gezilerine ayıran Vali Ahmet Hamdi Nayir, ara tatil sonrası ilk ziyaretini Şehit Yılmaz Ercan Anadolu İmam Hatip Lisesine gerçekleştirdi.
Serdivan Şehit Yılmaz Ercan Anadolu İmam Hatip Lisesine Ziyaret

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Naci Doyuk, Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere, Şube Müdürü Alican Akdoğan ve okul yöneticilerin eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, Okul Müdürü Kadir Gezer'den okulun genel durumu hakkında bilgiler aldı.


2016-2017 eğitim ve öğretim yılında hizmete giren okulun adının 15 Temmuz gecesi o zamanki adıyla Boğaziçi Köprüsünde Şehit edilen Yılmaz Ercan´dan aldığını ifade eden Müdür Gezer, Fen ve Sosyal Bilimler ağırlıklı program uygulayan okulun puanla öğrenci aldığını, Yüzme Havuzu ile Kapalı Spor Salonunun da yer aldığı okullarında 32 öğretmen, 308 öğrenci ve isteğe bağlı 14 mevcutlu Hafızlık Sınıfı ile eğitim-öğretime devam ettiklerini ve takım sporlarında başarılarının olduğunu ifade etti.


9, 10 ve 12. sınıflarda derslere katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrenci ve öğretmenlerle bir süre hem ders konularına yönelik hem de hayata dair sohbet etti.


"Günlük Tutmanız Hayatınıza Değer Katacaktır"
Masal anlatımının konu edildiği 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinde öğrencilere günlük tutmanın önemini anlatan Vali Nayir, "Batının hayranı değiliz, ancak onların yaşadıkları her şeyi hatırlamak için günlük tutma adetlerini beğeniyorum. Yazdıkları her şey gelecekte bir bilgi kaynağı oluşturuyor. Tarihimize damgasını vurmuş, yön vermiş önemli kişiliklerin neler yaptığını anlamak için yeterli bilgiye sahip değiliz. Mesela II. Abdülhamit Han'ın bir hatıratı ortaya çıktı. Yazar İsmet Bozdağ'ın kaleme aldığı 'Sultan Abdülhamid'in Hatıra Defteri' isimli kitabı okuyunca, onu daha farklı tanıdık. Eğer bu hatıratları yazmasaydı ve kendisini anlatmasaydı, biz onu başkalarının anlattığı şekilde tanırdık. Öğretmenlerinize de genellikle sizleri yazma konusunda cesaretlendirmeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Siz yeter ki isteyin ve yazmaya hevesli olun, bu şekilde kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz" diyerek ders öğretmeni ile Modern ve Klasik Edebiyat üzerine konuştu.


"Gelecek Kuşaklara Örnek Olun"
İnsanlar arasında cereyan eden olayları hayvanlar, bitkiler ya da cansız varlıklar arasında geçiyormuş gibi göstererek bu yolla insanlara ibretlik dersler veren Fabl'ın öğreti yanının hayatımıza da olumlu yön verdiğini söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Sınavla öğrenci alan bir okulda olduğunuz için sizler seçilmiş öğrencilersiniz. Okulunuz da eğitim ve öğretim için her yönüyle donanımlı görünüyor. Anne ve babalarınızın gözbebeğisiniz ve onların da bizler gibi sizlerden beklentileri yüksektir. Geleceğinize ait güzelliklere bu okulun da katkısı olacağı düşüncesindeyim. Birlik ve beraberliğinizi asla kaybetmeyin. Şehidimizin adını daima yaşatacak ve sizden sonra gelecek olan kardeşlerinize örnek olacak tarzda gayretiniz olsun.


"Hayat Bir Varmış Bir Yokmuştan İbarettir"
Hayatın en büyük gerçeği; bir varmış ve bir yokmuştan ibarettir. Bugün sağlıklı olan, yarın hayatta olamayabiliyor, bugün zengin olan yarın bir anda iflas edebiliyor, işte masal dediğimiz şey bizlere en büyük gerçeği öğretecek cinstendir. Varlığa da, yokluğa da hazır olmamız gerekiyor.


"Afetlerde Kaybettiklerimizi Rahmetle Anıyoruz"
Ülkemiz afetler barındıran bir konumda bulunuyor. Geçtiğimiz ay Elazığ ve Malatya'da depremler meydana geldi, birçok vatandaşımız enkaz altında kaldı. Dün ve bugün Van'da çığ felaketleri yaşandı, dün meydana gelen çığın altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmaya giden kurtarma ekibimiz de bugün aynı felaketi yaşadı ve hayatını kaybedenler oldu. Bu felaketlerde hayata veda eden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Ülkemizin birçok bölgesi ile birlikte ilimiz de özellikle deprem başta olmak üzere çeşitli afet riski taşıyan yerlerden birisidir. Bu konuda bilgili ve donanımlı olmalıyız. Özellikle geleceğimizi şekillendirecek olan sizlerden her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü olmanızı istiyoruz" dedi.


"Gereksiz Ders Yoktur"
12. sınıf Fizik dersinde öğretmenini sevdiği için Fizik dersini de sevdiğini ifade eden Vali Nayir, "Bir dersi sevmek için öncelikle öğretmeni sevmek lazım, dersi sevmek için dersin hayatta size nerelerde lazım olacağını bilmeniz lazım. Derslerde gereksiz bir şey bulunmaz. Müfredatınıza konulanlar mutlaka hayatta karşınıza çıkabilecek, size yeni bir ufuk kazandıracak şeylerdir. Derslere bu açıdan bakarsanız hayatınıza da olumlu katkılar sağladığını görürsünüz. Bu da başarıyı beraberinde getirir. Ailelerinizin hayal ettiği şekilde, toplumumuzun geleceğine hizmet eden, faydalı kişiler olarak olacağınıza eminim.


Dünyayı taradığınızda, dünyayı anlamaya çalıştığınızda Fiziğin, Kimyanın, Biyolojinin ve aslında tüm derslerin dünyada var olan hükümler olduğunu göreceksiniz. Biyolojiye ait çoğu şey, hiç fark etmediğiniz bir hızda dünyada cereyan ediyor, Fiziğe ait olan tüm kurallar sizin hiç göremediğiniz büyüklükte, küçüklükte, atomda ve hatta sayısını bilemeyeceğimiz gezegenlerde kendisine yer buluyor, yine Kimyanın içeriğini oluşturan her konu bitkilerde, toprakta ve her yerde kendisine yer ediniyor, tüm bunları öğrenip, haberdar olmak eminim sizlere de mutluluk verecektir.


"Dünya Sahipsiz Değil"
Sahipsiz olmayan, aslında her şeyin kontrol altında olduğu bir dünyada yaşıyoruz. İlimler de size bunların kapısını açar, geleceğe çok daha iyi, daha güvenle bakarsınız. Bunlardan haberdar olmayanlar, her şeyi sahipsiz zannedenlerdir. 'Bir kuyruklu yıldız dünyaya çarpacak' denildiğinde Amerika'da bir sürü insan bu olaydan ölme korkusu ile kendi hayatlarına kıymışlar. Dünyayı tanıdıkça Fizik, Kimya ve Biyolojide öğrendiğiniz bütün kuralların dünyada en mükemmel şekilde tatbik edildiğini görürsünüz, sahipsiz olmadığını görürsünüz. Bunlar insanların en önemli hedefi olan mutluluğa da destek olurlar. Bilenler daha da mutlu yaşıyorlar, bilenler daha da güvenli bir ortam içerisinde olduklarını, sahipsiz olmadıklarını görüyorlar" diyerek ders öğretmeni ve Okul Aile Birliği Temsilcilerinin öğrenciler hakkındaki düşüncelerini dinledi.


Biyoloji Laboratuvarında incelemelerde bulunduktan sonra Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün adını taşıyan Kütüphaneyi de gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, daha sonra Öğretmenler Odasına geçti.


"İki Önemli Unsur: Eğitim ve Üretim"
Öğretmenlerle bir araya gelerek onlarla istişare etmenin kendisine de çok güzel kazanımlar sağladığına işaret eden Vali Nayir, "Merkezi idarelerin yürüttüğü görevler içerisinde iki konunun yerinin çok farklı olduğuna inanıyorum. Bir tanesi eğitim konusu, diğeri de üretim konusudur, dolayısıyla bu iki konuda ilgili paydaşlarla haftada bir görüşme gayretimiz oluyor. Çarşamba günü öğleden sonraları okullarımızda öğrencilerimizle ve öğretmenlerimizle bir araya gelmeye çalışıyorum, Cuma günü öğleden sonraları da bir üretim tesisini, bir tavuk çiftliğini, bir süs bitkisi, peyzaj bitkisi üreten firmamızı, üretime ve istihdama katkı sağlayan fabrikalarımızı gezmeye çalışıyorum. Bu iki konuyu istiklalimizin bir parçası, istikbalimizin bir parçası olarak görüyoruz, eğer bu alanlarda başarı yakalayabilirsek, her konuda bağımsızlığımıza en önemli katkıyı sağlayabiliriz.


"Ülkenin Geleceği Sizlerin Ellerinde Yeşeriyor"
Başarılı bir eğitim sistemi ve başarılı bir üretim sistemi, bu ülkenin geleceğine en önemli katkıyı sağlayan ve bizi diğer uluslardan daha farklı, daha seçkin bir yere oturtacak olan hususlardır. Bunun büyük bir kısmının sorumluluğu da sizlerin omuzunda bulunuyor. Sizlere teslim edilmiş olan evlatlarımızı bu değerler ışığında yetiştirirseniz, bizler geleceğe daha güvenle bakabiliriz. Öğretmenlik bir sevgi mesleği ve fedakarlık mesleğidir. Sizler de aynı zamanda birer veli olarak çocuğunuzu başka öğretmenlere teslim ederken hangi beklenti içerisindeyseniz, bizler de sizlerden aynı doğrultuda beklenti içerisindeyiz. Geleceğimize dair en büyük yatırımı sizlerin uhdesinde, sizlerin kontrolünde sağlamamız gerekiyor. Bizler burada bulunan 32 öğretmenimizi, ilimizdeki 12 bin öğretmenimizin temsilcisi olarak, yine buradaki öğrencilerimizi de 200 bini aşkın öğrencimizin temsilcileri olarak kabul ediyoruz.


"Sakarya'nın Tercih Edilen Bir Yer Olmasını İstiyoruz"
Bir ilin refah seviyesini, tercih edilme seviyesini belirleyen hususlardan ön önemlisi yine eğitim seviyesidir. Bir ailenin yerleşim yeri seçmesinde bile çok önemli bir etken olan eğitimin kalitesinin yanında sağlık sisteminin kalitesi, huzurlu ve güvenli oluşu da dikkat edilen hususlardandır. İlin üst yöneticileri olarak bizler de, Sakarya'mızın her açıdan tercih edilebilir bir kent olmasını hedefliyoruz. Jeopolitik yapısı ve coğrafi yapısı düşünüldüğünde içerisinde bulunduğumuz ve güçlü olmamız gereken bir coğrafyada sizlerle birlikte hareket ederek başarıyı yakalamak istiyoruz. İyi eğitim almış fertler ülkenin geleceği için gerçekten çok önemli bir potansiyeldir. Eğer bunu sağlayamıyorsak, geleceğe ait bakışımızda büyük bir eksiklik ortaya çıkmış oluyor. Dolayısıyla omuzunuzdaki bu yükü hafifletmeye yardımcı olması gereken yöneticilere, velilere ve öğrencilere de büyük bir iş düşüyor. Onların da sizlerin gayretlerine karşılık vermesi, çıktığımız bu meşakkatli yolda elimizi daha da güçlendirecektir.


"Değerlerine Sahip Çıkan Bir Gelecek Arzusu İçerisindeyiz"
Dünya ferdi bir hal almaya başladı, daha da şahsileşti, toplum değerleri zayıfladı, aile değerleri zayıfladı, bunların hepsi eğitime de olumsuz yansıyacak hususlardır. Sizlerle birlikte bizler de olabildiğince sorumluluğunu bilen, değerlerini bilen, tarihi değerlerimizi, inanç değerlerimizi bilen, evrensel değerleri bilen bir gençlik yetiştirme gayretinde olmalıyız. Bu gibi toplantılarda sizlerle birlikte olabildiğince öğrencilerimizin şevkini artırmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bir ülkenin geleceğine yön veren kişilerin içerisinde nefes aldığı, huzur bulduğu Öğretmenler Odası gibi bir yerin çok mistik bir alan olduğu kanaatindeyiz. Yılların tecrübesine sahip öğretmenlerimiz ile heyecanı yüksek yeni göreve başlayanların hayallerini, ömürlerini ve saatlerini birlikte geçirdiği yerler olması da, buraya apayrı bir özellik katıyor. Sizler böyle bir nimetle iç içesiniz, bir sürü meslektaşınızla aynı okulda, aynı odada, aynı masanın etrafında buluşabiliyorsunuz. Bunun bir faydaya da dönüşmesi lazım, olabildiğince daha güzelini gerçekleştirmek için herkesin birbirini teşvik etmesi lazım, tecrübelerden istifade etmesi ve ettirilmesi lazım. Eğer birlik ve beraberlik içerisinde olursanız, veliler nezdinde de, öğlenciler nezdinde de bu durum çok kolay hissedilecek ve bunun otoritenize de olumlu katkıları olacaktır. Ama kendi aranızdaki birlik ve beraberlikte bir sıkıntı yaşarsanız, bu durum hem velilere ve öğrencilere hem de okul yönetimine zarar verecek boyuta gelir. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı kanaatindeyim" dedi.


Öğretmenlerin görüş ve önerilerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, kutsal bir meslek icra eden öğretmenlerin hayatımızdaki yerinin hiçbir zaman değişmeyeceğine ve hep aynı değeri göreceğine inandığını da sözlerine ekledi. 

 

 

20-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-2020

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.