SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehrimiz Sakarya Ders Kitabı, Dijital Ortamda Okullarda Okutulmaya Başlandı.

Şehrimiz Sakarya Ders Kitabı, Dijital Ortamda Okullarda Okutulmaya Başlandı.

    MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ortaokul 5-6-7-8. sınıf düzeyindeki öğrenciler için tüm illerde yazdırılan "Şehrimiz" ders kitaplarından 'Şehrimiz Sakarya' kitabı 7. sınıf düzeyinde seçmeli ders olarak dijital ortamda okullarımızda okutulmaya başlandı.

    Bakanlığın onayından çıkan 'Şehrimiz Sakarya' kitabını değerlendiren İl Millî Eğitim  Müdürü Fazilet Durmuş, 'Bir kenti bütünüyle yaşamak, onu bugünüyle ve geçmişiyle tanımaktan geçer. O kentin kültürünün, zenginliklerinin ve ortak mirasının öğrenilip korunması; bütün paydaşların, resmî kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve öncelikli olarak okulların görevidir. Bu amaçla millî eğitim müfredatına eklenen ''Şehrimiz'' dersinin o kentte yaşayan bireylerde kentlilik bilinci meydana getirebileceği düşünülmektedir. Bu bilince sahip bireyler; ortak mirası koruyup geliştirecek ve bu konuda farkındalık yaratılması noktasında önemli faydalar sağlayacaklardır. " dedi.

   'Şehrimiz Sakarya' kitabının ilimizin tarihî, kültürel, sanatsal, coğrafi özelliklerinin ticari faaliyetlerin ve şehrimizde yetişen önemli şahsiyetlerin öğrenilmesine rehberlik edeceğini ifade eden Durmuş, okullarımızda dijital ortamda okutulmaya başlanan kitabın zengin içeriğinin öğrencilerin yaşadığı ilin üretim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitesini keşfetmelerini ve tarihini, oyunlarını, folklorunu, yöresel yemeklerini tanımalarını sağlayacağını, öğrencilerde şehirlerini geliştirip güzelleştirme adına farkındalık oluşturacağını belirtti.

    Başarılı bir ekip çalışmasıyla ortaya sunulan eserin ilimiz için çok önemli bir kaynak olduğuna vurgu yapan Durmuş, kitabın hazırlanmasında emeği geçen İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Yüksel Hamzaoğlu öncülüğündeki yazım komisyonu üyesi öğretmenlere teşekkür etti.

    Kitapta neler var?

    Ada, Nehir ve Kerem karakterlerinin yer aldığı kitabı okuyan öğrencilerimiz yaşadıkları şehrin gezilip görülmesi gereken eşsiz güzelliklerini, doğasını ve tarihini keşfedecekler. Keyifli bir Sait Faik hikâyesiyle Ada'nın kalbine yapılan yüz yıllık Ada Treni yolculuğunun tadına varacaklar. Şehrimizin yetiştirdiği, karşılaştıkları zorluklarla mücadele yöntemleri ve başarılarıyla her yaştaki insana ilham kaynağı olan önemli şahsiyetlerin biyografilerini zevkle okuyacaklar. Şehrimizin kurtuluş mimarlarından Halit MOLLA'yla, Türk hikâyeciliğinin öncülerinden olan ve eserleri yabancı dillere çevrilen Sait Faik ABASIYANIK'la, yüzün üzerinde beste yapan Ziya TAŞKENT'le, ömrünü ülkesine adayan başarılı devlet adamı Ali Gaffar OKKAN'la ve rekorlar kırarak dünya şampiyonu olan Semih SAYGINER'le tanışacaklar. 

    Öğrencilere yerel tarihi öğrenme becerisi de kazandıracak 'Şehrimiz Sakarya' kitabında 'Şehirli olma bilinci, o şehirde yaşayanların "yaşadığı şehir" hakkında bilgili ve bilinçli olmasını gerektirir' gerçeğinden yola çıkılarak şehrimiz hakkında öğrenmemiz gereken çok sayıda bilgi yer alıyor. Ortak bir şehir kültürünün oluşmasının da hedeflendiği "Şehrimiz Sakarya" dersinin amaçları doğrultusunda yapılacak etkinlik ve proje çalışmaları, kent kültürünün ve mirasının korunmasına katkı sağlaması, ortaya çıkacak olan kültürel birikimin, kent arşivi için önemli bir kaynak oluşturması öngörülüyor. Bu kitap 'Ben kimim?', 'Nerede yaşıyorum?' sorularına cevap arayan öğrencilerimize ışık tutacak.

 

01-10-202001-10-2020

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.