SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Öğretmenler Günü kutlamaları İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu, Şube Müdürü Rasim Ünal ve iki aday öğretmenin Vali Hüseyin Avni Coş’u makamında ziyaret etmesiyle başladı. Ziyarette aday öğretmenler Vali Coş’a çiçek takdim ederken, Vali Coş da misafirlerine günün önemine binaen çeşitli hediyeler verdi.

Öğretmenler Gününde ilk tören Kent Meydanındaki Atatürk Anıtı’nda düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, gaziler ve bazı vatandaşların da katıldığı törende İl Milli Eğitim Müdürümüz Kuntoğlu, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk bıraktı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıttaki tören tamamlanırken, kutlama programına AKM’de düzenlenen salon etkinliğiyle devam edildi. Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan Öğretmenler Günü Kutlama Programına Vali Hüseyin Avni Coş, Garnizon Komutanı Albay Emin Dursun, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, İl Müftüsü İlyas Serenli ile daire müdürleri, eğitimciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mehmet Topaloğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan programda İngilizce Öğretmeni Elif Alkaya rehberliğinde mesleğe yeni başlayan aday öğretmenler yemin etti.

Aday öğretmenler adına Adapazarı RAM Öğretmeni Hatice Canan Atakul, Emekli Öğretmenler adına Atatürk İlkokulundan emekliye ayrılan Beden Eğitim Öğretmeni Mithat Gürsel Tan birer konuşma yaparak meslekleriyle ilgili duygularını dile getirdiler.

Program İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu’nun konuşmasıyla devam etti. İl Milli Eğitim Müdürümüz Kuntoğlu konuşmasında öğretmenlerin toplumu bir araya getiren, bir arada tutmaya gayret sarfeden bilge kişiler olduğuna vurgu yaparken, öğretmenin uçuruma doğru sürüklenmekte olan bir toplumun önüne geçip; onlara cesaretle doğru yolu gösteren ve yönünü hakka doğru çevirmeye çalışan; mükellefiyetinin farkında olan bir erdem ve inanç sahibi kişiler olduğunu ifade etti. Kuntoğlu konuşmasında öğretmenlerin; yerel ve milli olandan yola çıkarak, insanlığın ortak, evrensel değerlerini öğrencilerine kavratan ve benimseten; gerçek huzurun ve mutluluğun habercisi olduğunu belirtti.

Programın son konuşmasını yapan Sayın Valimiz Hüseyin Avni Vali Coş, öğretmenlerin kutsal bir görevi ifa ettiklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyoruz ki yeryüzünde güzel ne varsa, iyi ne varsa bunlar öğretmenlerin sayesinde olmuştur. Yeryüzünde kötü ne varsa, yanlış ne varsa o da öğretmensizlikten meydana gelmiştir. Gerçek öğretmenlerin oralara ulaşamamasından, ilmin irfanın ışığını oralara intikal ettirememesinden meydana gelmiştir. Öğretmenlerimizin bu kadar geniş ve kapsamlı uğraş alanında muhakkak ki çok donanımlı olması, çok fedakar olması ve bir misyoner anlayışı ile hizmet vermesi gerekir. Öğretmenlerimiz emekli olsa da bilgi ve birikimini toplumla paylaşmaya gayret etmelidir. Giderek küçülen, küreselleşen bir dünyada toplumuzu, aziz milletimizi, devletimizi daha iyi konuma taşımak; medeniyet mücadelesinde milletimizin daha iyi bir yere ulaşması için öğretmenlerimiz sürekli gayret etmek ve bunun için öncelikle kendisini yenilemek ve yetiştirmek durumundadır.”

Konuşmaların ardından emekliye ayrılan öğretmenler; Mithat Gürsel Tan, Fisun Kuşcan, Lütfü Sarı ve Sevgi Demir Yıldız’a Vali Hüseyin Avni Coş tarafından Hizmet Şeref Belgeleri takdim edildi.

Programı hazırlayan Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin sunduğu “Bir Kitap, Bir Öğretmen” konulu oyun davetlilerin büyük beğenisini kazandı. Programın sonunda ilimiz müzik öğretmenlerinin hazırladığı TSM Konseri büyük alkış aldı.

Kutlama programının ardından AKM Sergi Salonunda hazırlanan resim ve karikatür sergisi Vali Hüseyin Avni Coş ve protokol üyeleri tarafından açıldı.

Vali Hüseyin Avni Coş ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu, öğleden sonra emekli öğretmenler Gülşen Sarıöz ile 96 yaşındaki Mehmet Topaloğlu’nu evinde ziyaret etti. 

 

Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Tellioğlu başkanlığındaki bir heyet ise ebediyete intikal eden öğretmenler Arifiye Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni M.Fatih Zor ile Vali Mustafa Uygur Ortaokulu Müdürü iken vefat eden Alaattin Kurt’u kabri başında ziyaret ederek dualarla andılar.

25-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-2015

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.