SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sakarya'da Mesleki Eğitim ve Sektör İş Birliği Güçlendiriliyor

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında; Sakarya'da nitelikli iş gücü ihtiyacını da karşılamak amacıyla öğrencilerin ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirilmelerini ve eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkilerin güçlendirilerek Sakarya'da insan kaynağının geliştirilmesini sağlayacak çalışmalar hızla devam ediyor.  
Sakarya'da Mesleki Eğitim ve Sektör İş Birliği Güçlendiriliyor

  İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı; Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Sakarya ilinde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul/kurumların eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi; sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün "Okul-Sanayi İş Birliği Sakarya Modeli" ile en üst düzeyde sağlanmasına ilişkin MESEM İş Birliği Protokolünü imzaladılar.

 

  Protokol imza töreninde konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ yaptığı açıklamada; Protokolün işletmelerimiz ile meslek okullarımızı daha fazla bir araya getireceğini, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim hareketliliğin olacağını belirtti. Ayrıca protokol kapsamında SATSO bünyesinde açılan mesleki eğitim bürosunun meslek komiteleri ve sektörün ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vereceğini inandıklarını belirtti.

 

  İl Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in öncülüğünde 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'ndaki değişiklikler sayesinde mesleki eğitim merkezlerinde büyük bir ivme kazanıldığını ifade etti. Sakarya'da Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt olan öğrenci sayısının günden güne artarak hem nicelik hem de nitelik olarak istenen hedeflere ulaşılacağını ve nitelikli istihdamın önemli gelişme kaydedeceğini belirtti.

 

  Müdürlüğümüz Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Adem Doğan, işletme yetkilileri ve okul yöneticilerinin de katıldığı törende, Müdürümüz Savaşçı, Mesleki Eğitim Merkezlerinin öğrencilerimize sağladığı avantajları anlatarak sektörel iş birliğini güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz" dedi. 

 

  İş birliği protokolünün mesleki eğitim camiamıza hayırlı olmasını dileyen Müdürümüz Savaşçı, özellikle SATSO bünyesinde açılan mesleki eğitim irtibat bürosunun sektör ile okullarımızın daha hızlı iletişim içerisinde olacağını belirtti.

 

  Protokol kapsamında Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile SATSO tarafından belirlenen işletmelerin, eşleştirildikleri okullara sağlayacağı teknolojik altyapı desteğinin, deneyim paylaşımının, sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün ve istihdam oranının arttırılması hedeflenmektedir.

20-09-202220-09-202220-09-2022

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.