SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Sorunları İstişare Toplantısı

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) işbirliğinde, “Mesleki Eğitim Sorunları İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi.
Mesleki Eğitim Sorunları İstişare Toplantısı

SATSO’nun evsahipliğinde düzenlenen toplantıya; MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım, MTEGM Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İş Kur İl Müdürü Tekin Kaya, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, SATSO Başkanvekili Orhan Yılgenci, ilimizdeki meslek liselerinin okul müdürleri ile SATSO meclis üyeleri iştirak etti.

 

Mesleki eğitimin sorunlarının sektör temsilcileri ile paylaşılması, istihdam ve sanayi işbirliği çerçevesinde mesleki eğitimdeki yeni gelişmelerin görüşüldüğü toplantının açılış konuşmasını SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci yaptı.

 

SATSO Başkanvekili Yılgenci konuşmasında; “Sakarya’mızı çok seviyoruz. Çünkü güzel şehrimizin değerine, potansiyeline, bu şehrin insanına, iş dünyasına inanıyoruz, güveniyoruz. İş dünyası olarak Sakarya’mızın gelişim ve dönüşüm gayretine en yüksek katkıyı nasıl verebiliriz, bunun peşindeyiz. Bölgemizdeki şehirleri dikkatle etüt ederek artı ve eksilerini tespit ediyor, çalışmalarımıza yön veriyoruz. 2023’de Karadeniz’den dünyaya açılmış, ilk yerli treni, yerli tankı ve yerli otomobili üreten bir Sakarya etiketiyle anılmak istiyoruz

Hedeflerimizin iki temeli var; kaliteli eğitim ve nitelikli istihdam. Bunlar bizim olmazsa olmazımız.  Eğitiminiz güçlü ve istihdamınız nitelikli olursa fark oluşturur, katma değerli üretim yaparsınız. Bu da sizi ayrıcalıklı kılar ve tercih edilmenizi sağlayarak daha çok ihracat yapmanızın önünü açar. Eğitim çalışmalarımız kapsamında biliyorsunuz,  Arifiye ilçemizde inşa ettiğimiz SATSO Endüstri Meslek Lisemizin inşaatı hızla devam ediyor. TOBB Sakarya Kız Endüstri Teknik Meslek Lisesi için start verdik, inşaatlar hızla yükseliyor. Sanayimizin ihtiyacını, öğrencilerimizin hedefleriyle birleştirerek doğru bir politika ile sanayi ile üniversite, sanayi ile milli eğitim iş birliğini hayata geçirmek ve her geçen zaman kapsamını daha da genişletmek zorundayız.” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu yaptığı konuşmasında; “İlimizde mesleki eğitimin paydaşları olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İş Kur, SATSO, Belediyeler ile meslek örgütleri ve sektör temsilcilerinin uyum içinde çalışmaları sürekli olarak irtibat halinde bulunmaları ilimizdeki meslek eğitiminin kalitesini artırmakla kalmayıp üretim ve istihdamda da ciddi katkılar sağlıyor, sağlayacaktır. Bugün ilimizde 40’a yakın meslek lisesi, toplamda 20,400 öğrenci mevcuttur. Sanayi ve işletmelerde mesleki eğitime devam eden 4962 öğrenci bulunmakta ve okullarımızda 32 farklı alanda eğitim verilmektedir. Biz öğrencimize piyasada istihdam imkanı yüksek olan alanlar açmak istiyoruz. Sakarya’nın sanayi bölgesi olması itibariyle meslek liselerinin çok olması bir avantajdır. 1. OSB müdürlüğü ile çalışmalarımız neticesinde mesleki eğitimin nasıl geliştirileceği konusunda fikir birliğine vardık. Bu doğrultuda ilimizde olmayan diğer illerde örneğinin olduğu OSB’ler içindeki özel meslek liseleri konusunda ve sertifika programları düzenleyen Bursa örneğini inceleme çalışmalarımız başlıyor.” dedi.

 

İş Kur İl Müdürü Tekin Kaya da konuşmasında Sakarya’nın istihdam sorunun çözümüne yönelik SATSO başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör kuruluşları ile işbirliği çerçevesinde ortak çalışmalar ve projeler üretildiğine dikkat çekerek, Sakarya İş Kur Müdürlüğü olarak kamu işverenlerine yönelik farklı alanlarda 4000 kişiyi işe yerleştirip istihdamına katkı sağladıklarını, toplum yararına projeler kapsamında milli eğitim müdürlüğü ile yaptıkları çalışmalarda okullara hizmetli personel sağladıklarını ve bu çalışmalarının artarak devam ettiğini söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım toplantıdaki konuşmasında ülkemizdeki meslek liselerinin gelişimi ve mevcut durumu ile ilgili değerlendirmede bulunarak bu ve benzeri toplantıların Ankara ve İstanbul’da yapıldığını Sakarya’nın bu konuda toplantı yapılan üçüncü il olduğunu belirtti.

 

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım konuşmasında, ülkemizde 3312 adet meslek lisesi bulunduğunu, toplam 1 milyon 740 bin öğrenci, 140 bin öğretmenle 52 alan 204 dalda eğitim yapıldığını ifade ederek; “Bu alanlar uluslararası sınıflandırmalarla uyumlu alanlardır. Orta öğretimden mezun olan her 100 öğrenciden 50’si bizim öğrencimiz oluyor. Bu bizim adımıza sevindirici bir konudur. Bu gelişmeyle birlikte bizim kaliteyi ve niteliği de aynı seviyede yükseltmemiz gerekmektedir. Amacımız öğrencileri en iyi şekilde sektöre ve istihdama hazırlamak önceliğimizdir. Kalitemizi üst seviyelere çıkarmamız gerekiyor. Eğitim sektöründe öğrenci çıktıdır, bu çıktının kaliteli sektörün talep ettiği ihtiyaç duyduğu nitelikte olması gerekiyor. 2007 yılında dört yıllık lisansa gitme oranı %2,05 iken 2014 yılı itibariyle bu oran %7’dir. 7 yılda 3 kattan daha fazla bir artış gösteriyor.” dedi.

 

İş hayatında meslek lisesi öğrencilerinden memnuniyet ile ilgili mezunları izleme araştırmalarına dayanarak bilgi veren Genel Müdür Yıldırım; “18 bin işletme sahibinin görüşüne göre 2009 yılından bu yana mezunlardan memnuniyet konusunda yükselen bir trend vardır. İşletmenin ölçeği yükseldikçe memnuniyet de yükselmektedir. Oran yüzde 70’e kadar çıkmaktadır. Türkiye’de mesleki eğitim veren kurumlardan memnuniyet sorulduğunda küçük işletmelerde memnuniyet yüzde 50, orta büyüklükteki işletmelerde yüzde 60, büyük işletmelerde ise memnuniyet yüzde 70 oranındadır. Kalite sizin beklentinizle orantılıdır. Aradığınızı bulabiliyorsanız kalite odur. Yetiştirdiğiniz elemanın işvereni ile sıkı iletişim içinde olmanız gerekiyor. Bu konuda öğretmenlere büyük iş düşüyor. Sektör istişare toplantıları sonucunda çıkan taleplere istinaden yönetmelikler düzenliyor. Mesleki Teknik Eğitimin tarafları sadece sanayi ve okullar değildir. Bunun sosyal boyutları da önemlidir. Mesleki eğitimin finansmanı devletin üzerinde, bu Avrupa da özel sektöre de paylaştırılıyor. Bu konuda devlet teşvik sistemi geliştirdi. Bu iletişimi yerelde sağlayabilmek için her türlü işbirliğine hazırız. Eğitim kalitesinin yükseltilmesi konusunda sanayi ile işbirliği önemlidir. Ara kademe insan gücüne ara eleman değil ana eleman olarak tanımlıyoruz. Bu çalışanların memnuniyeti, işverenlerin memnuniyeti ve kalitenin yükseltilmesi için çalışmalar yürütmeliyiz” diye konuştu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen SATSO Genel Sekreteri Yiğit Ateş, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın işletmelerin nitelikli istihdam arayışına çözüm üretme arayışı neticesinde hayata geçirilmesi planlanan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İş Kur İl Müdürlüğü işletmelerin paydaşlığında yapılacak  “Meslek Lisesi Öğrencilerinin Üretime Kazandırılması” projesi konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

 

İki oturumdan oluşan toplantının ikinci bölümünde işverenlerin soruları yanıtlandı. Soru cevap bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ve İş Kur İl Müdürü Tekin Kaya, SATSO meclis üyeleri ve işletme temsilcilerinin sorularını cevaplayarak Sakarya’nın istihdam konusunda sorunları ve çözüm önerilerine yönelik istişarelerde bulundular. 

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.