SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl İzleme Araştırmaları Gerçekleştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 26 pilot ilde yürütülen Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme Araştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında 5. sınıflara yönelik il izleme araştırması, ilimizde 230 resmi, 23 özel olmak üzere 253 okulda ve 14.135 öğrencinin katılımı ile sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
İl İzleme Araştırmaları Gerçekleştirildi

5. sınıflara yönelik yapılan araştırmada öğrencilerin yenilenen öğretim programları ile birlikte kazanımları edinme düzeylerinin tespit edilmesi, eksik öğrenmelerinin ortaya konması, öğrenci,  veli, öğretmen ve yöneticilere geri bildirim verilmesi amaçlanmaktadır.

Araştırma kapsamında öncelikle 26 pilot ilde eş zamanlı olarak 27-28 Aralık 2017 tarihlerinde Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde kazanımları ölçen testler uygulanmış olup öğrenci,  öğretmen ve yönetici anketlerinin uygulanmasına devam edilmektedir. 

Araştırma sonucunda tüm taraflara geri bildirim verilecek, eğitim sisteminin performansının değerlendirilmesine imkân sağlayacak biçimde öğrencilerin kazanımları edinme düzeyleri saptanacak, başarıyı etkileyen olumlu ve olumsuz etkenler tespit edilecek, araştırmalar çerçevesinde her öğrenci, şube ve kurum kendi gelişim süreçleri içerisinde izlenecektir. Araştırma sürecinde hiçbir şekilde öğrenci, sınıf, okul veya ilçenin başarı sıralaması yapılmayacak, herhangi bir karşılaştırma algısı oluşturulmayacaktır.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre konuyla ilgili açıklamasında; “Sakarya’nın da içinde yer aldığı 26 ilde yürütülen Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme Araştırma ve Geliştirme Projesi’nin amacı, öğrencileri başarı durumlarına göre sıralamak ya da öğrencilere yönelik sonuç odaklı bir değerlendirme yapmak değildir ki araştırma sonuçları çocuklarımızın not değerlendirmelerinde kullanılmayacaktır. Amaç, öğrencilerin süreç içerisindeki öğrenme eksiklerinin belirlenerek eksiklerin giderilmesi için uygun önlemlerin alınmasını sağlamaktır. Araştırma sonuçlarının ilimizin eğitim performansının değerlendirilmesine katkı sağlayacağını, il çapında başarıyı artırmaya yönelik uygulanacak diğer proje ve çalışmalara ışık tutacağını ön görüyoruz. İzleme araştırmalarının gerçekleştirilmesi sürecinde Ölçme Değerlendirme Merkezi Ekibi başta olmak üzere sınavın sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesine katkı sağlayan yönetici, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederim.” dedi.

03-01-201803-01-201803-01-201803-01-201803-01-201803-01-201803-01-2018

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.