SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Reformunda Büyük Adım

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin birlikte planladığı öğretmen yeterlilikleri kapsamında düşünülen program ile ilgili olarak 12/10/2016 tarihinde Hendek Eğitim Fakültesi’nde yapılan toplantıda eğitim programı ve içeriği görüşüldü.
Eğitim Reformunda Büyük Adım

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt KUNTOĞLU ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Firdevs KARAHAN öncülüğünde yapılan toplantıya; Dekan Yardımcıları Doç.Dr. Mehmet Barış HORZUM, Doç.Dr. Ali Haydar ŞAR, İl Milli Eğitim Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdürü Mehmet Salih GÜVENDİ, Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölümü Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalından Doç.Dr. Hüseyin ÇALIŞKAN, Eğitim Bilimleri Bölümünden Doç.Dr. Mustafa BAYRAKÇI ve Yrd. Doç.Dr. Duygu GÜR ERDOĞAN, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalından Yrd. Doç.Dr. Özlem Canan GÜNGÖREN, Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim dalından Doç.Dr. Ebru DEMİR UZUNKOL, Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim dalından Yrd. Doç.Dr. Gülden KAYA UYANIK, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Arş.Gör. Burcu KOÇ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge biriminden Proje Uzmanı Öğretmen Şafak ÇAM, Çağatay ÖZKAN ve Alpaslan KARGIN katıldılar.

Toplantı sonucunda Üniversite Akademisyenleri tarafından verilecek eğitimlerde Öğretmen Yeterlilikleri İhtiyaç Analiz Anketi kapsamında da ortaya çıkan aşağıdaki konuların öncelikli olduğu tespit edildi.

-          Kalabalık sınıflarda eğitim

-          Aktif öğretim yöntemleri

-          Aktif öğretime yönelik materyal geliştirme

-          Ölçme ve değerlendirme

-          Öğrenen özerkliğini geliştirme

-          Değer ve değer kazanımı

-          Değerler ve etkili vatandaş yetiştirme

Bu konularda 25 saat uzaktan eğitim ve 10 saatlik paket program halinde yüzyüze eğitim verilmesi ve eğitimin ilk etabı olan uzaktan eğitim bölümüne Sakarya’daki tüm öğretmen ve idarecilerin katılımlarının sağlanması ile birlikte bu eğitimi tamamlayan öğretmenlerimiz arasından sınavla seçilecek 350 öğretmene yüzyüze eğitimin uygulanmasına ve sertifika programının bu şekilde tamamlanmasına karar verildi.

Bu program çerçevesinde bir portal üzerinden videolar, örnek uygulamalar ve konu başlıklarına ilişkin materyaller 01 Kasım-31 Aralık 2016 tarihleri arasında öğretmenlerle paylaşılacak ve ardından yüzyüze eğitimlerin programı şekillendirilecektir. 2016-2017 Eğitim- Öğretim Yılı için yüzyüze eğitimler bir grupta 25 öğretmene olmak üzere 7 grup halinde verilecek ve her eğitim programında 175 öğretmen olmak üzere 2 etapta toplam 350 öğretmene verilecek. Aynı zamanda eğitimi alan ilk grubun ardından önümüzdeki dönemlerde belirli aralıklarla eğitimlerin devam edeceği belirtildi.

13-10-201613-10-201613-10-2016

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.