SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aile Akademisi Projesi Başladı. “Önce Sağlık Sonra Eğitim”

Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’nun eşi hanımefendi Esma Balkanlıoğlu’nun himayelerinde; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Aile Akademisi” projesi başladı.
Aile Akademisi Projesi Başladı. “Önce Sağlık Sonra Eğitim”

İl genelinde 40 pilot okulda 10 bin veliye ulaşılmasının hedeflendiği projenin sloganı “Önce Sağlık Sonra Eğitim” olarak belirlendi.

Projenin açılış programı Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mümtaz Sevda,  Serdivan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Arslan, Kanserder Başkanı Nihal Akar ile Sakarya Spor Lisesi, Serdivan İmam Hatip Lisesi ve Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi velileri katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Belediyeleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın paydaş kurumlar olarak yer aldığı projenin bilgilendirme toplantıları Mayıs 2018’e kadar devam edecek.

Aile Akademisi projesi İl Koordinatörü Ergüven Aslan’ın proje hakkında bilgilendirme konuşmasıyla başlayan programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, çocuklarımızın sağlıklı bireyler olarak yetişmesinin hepimiz için çok büyük önem arzettiğini ifade ederek; “Bugün startını verdiğimiz projemizi, geleceğimizin yöneticileri çocuklarımızı sağlıklı nesiller olarak topluma kazandırmak açısından çok önemsiyoruz. Bu projede siz değerli velilerimizle sağlık konusunda uzmanlarımız aracılığıyla önemli bilgileri paylaşacağız. Günümüz çocuklarının kahvaltı yapmadan okula gittiklerine üzüntüyle şahit oluyoruz. Tüm aile bireylerinden çocuklarını kahvaltı yaptırmadan evden çıkarmamalarını önemle rica ediyoruz. Sabah kalktığında belli miktarda kalori almayan çocuklarımız derslerinde verimli olamıyorlar. Bu konuya çok dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca çocuklarımızın başarısında küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazanması da çok önemli. Kitap okumadan başarılı olmak mümkün değil. Anne ve babalar olarak yapmamız gereken, evde çocuklarımıza örnek olacak şekilde bizler de mutlaka kitap okumalıyız. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geliştirdiğimiz tüm projelerde tek hedefimiz, geleceğin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakanları, Doktorları, Mühendisleri olacak çocuklarımızı sağlıklı ve eğitimde başarılı bireyler olarak yetiştirmeye yöneliktir. Projelerimizde bizlere her konuda katkı veren çocuklarımızın eğitimi önemseyen Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu başta olmak üzere projemizin hamisi değerli eşi hanımefendiye, projelerimiz paydaşı kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine ve siz değerli velilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Projenin ilk açılış toplantısında daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Uzman Diyetisyen Yasemin Tuncer, “ADÖLESAN (Ergenlik) Dönemi Beslenme ve Sağlık Sorunları” konulu sunum gerçekleştirdi.

Projenin Amacı

Bir sosyal sorumluluk projesi olan ‘Aile Akademisi’; öğrencilerimize, velilerimize ve dolayısıyla topluma yönelik bir projedir. Okul-Aile işbirliğiyle velilerimizi kanser, sağlıklı beslenme ve obezite konularında çocukların gelişim çağlarına göre bilgilendirmeyi konu edinmektedir. “Önce Sağlık Sonra Eğitim” sloganıyla seminer, toplantı ve söyleşiler düzenlenecektir. Okul Aile Birliği yönetimlerinin koordinesinde ve okul idarelerimizce belirlenen yerlerde öğrenci velilerinin katılımının sağlanacağı programlar İl Sağlık Müdürlüğünün görevlendireceği alanında uzman kişilerce yürütülecektir. Ülkemizin sosyal ve ekonomik yönden güçlü olması, muasır medeniyet seviyesine ulaşabilmesi ancak bedensel ve zihinsel yönden sağlıklı bireylerin varlığıyla mümkün olacaktır. Projemiz, çocuklarımızın gelişim dönemlerine göre sağlıklı beslenmesine ve obeziteyle mücadelesine katkı sağlamak ve farkındalık yaratmak gerekçesiyle hazırlanmıştır.

Projeyle; Toplumda minimum hastalık riski, maksimum sağlık anlayışı geliştirmek, Velilerimizin KETEM ve TSM’lerde yapılan tarama programlarına katılımını artırmak, Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, okullarda sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi ve hareketli yaşam konularına duyarlılığı arttırmak, Birey, aile ve toplumu yeterli-dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirmek, Velilerimize çocuklarının gelişim dönemlerine göre sağlıklı beslenme yollarını anlatmak, Bireyin ve dolayısıyla toplumun sağlık sorunlarını en aza indirmeye çalışmak amaçlanmaktadır.

12-12-201712-12-201712-12-201712-12-201712-12-201712-12-201712-12-201712-12-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.