SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Ufuk: Otomotivde İmalat Sanayi Projesi

Yeni Ufuk: Otomotivde İmalat Sanayi Projesi

     Doğu Marmara Kalkınma Ajansı İmalat Sanayine yönelik mesleki eğitim geliştirilmesi mali destek programı kapsamında ‘Yeni Ufuk: Otomotivde İmalat Sanayi’ projesinin tanıtım toplantısı Ramada Otel’de yapıldı.

      Programa; Vali Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcısı ve Arifiye Kaymakam Vekili Bekir Dınkırcı, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Proje Ortağı SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Çatalbaş, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, proje paydaşları Toyota Otomotiv Sanayi, Başak Traktör Sanayi, Otokar Savunma ve Otomotiv Sanayi yetkilileri ile mesleki eğitimle ilgili çok sayıda okul ve kurum yöneticisi, öğretmenler ve davetliler katıldı.

     Toplantıda konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, işbirliğinin güzel bir örneği olan bu projenin tanıtım toplantısında bulunmaktan bulunmaktan büyük memnunluk duyduğunu belirterek; “Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hazırladığı, Ticaret ve Sanayi Odamızın ortak olarak belirlendiği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansımızın destek verdiği, Toyota Otomotiv, Başak Traktör ve Otokar firmalarının da paydaşlar olarak belirlendiği bu güzel projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum. En önemli hedeflerimizden birisi olan kalkınmanın vazgeçilmezi, üretim yapmaktır. Üretim için sanayi gerekiyor, sanayinin en önemli ihtiyacı da kalifiye eleman temini olarak karşımıza çıkıyor.

     Eğer bu projenin paydaşları olan okullarımız ve sanayi kuruluşlarımız ortak bir gayede birleşir, çalışmalarını birlikte yürütürlerse, ihtiyaç duyulan elemanı yetiştirmede de en iyisini yapma gayretimiz oluşur. Bu projede bunu hissedebiliyoruz. Okullarımız sanayinin ihtiyaç duyduğu elemanı daha okulun ilk gününden itibaren değerlendirerek, istek ve amaçlara uygun yetiştirmeyi planlayabilirlerse, her şey bir arada gerçekleşmiş olacaktır.

     Her husus birbirine bağlı olarak, zincirin halkaları olarak gelişme gösterecektir. Elemanlar sanayimizi destekleyecek, sanayi üretimi artıracak, üretim kalkınma hedeflerimizde bize yardımcı olacaktır. Bu zor coğrafyada güçlü olmanın yolları buralardan geçiyor. Eğer biz sanayimizde güçlüysek, bu zor coğrafyada ayakta kalabiliriz. Bunu sağlayabilmemiz için eğitime de sanayiye de büyük görev düşüyor.

     Bu projenin hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik ederken, güzel bir işbirliği çerçevesinde hayata geçirilmesi için destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

     Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, özellikle sektör temsilcilerinin ihtiyaç hissettikleri ana eleman yetiştirme noktasında kendilerinden yoğun bir şekilde talepte bulunduklarını ifade ederek; “Mesleki ve Teknik Liselerimizde, ilimizdeki sektörlerin ihtiyaç duydukları bölüm, alan ve dallarda eğitimler verilmektedir. Öğrencilerimizin bu okulları tercih etmelerindeki en önemli etmen ise, mezun olduktan sonra iş garantisinin olduğunu düşünmesidir. Eğer bu okullardaki öğrencilerimizin tamamı bu düşünceyle hareket ederse, ilimizdeki nitelikli istihdama büyük katkı sağlamış oluruz.

     İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ekip arkadaşlarımız ile birlikte, ilimizdeki sektörlerin ihtiyaç hissettiği insan kaynağını sağlama noktasında tüm paydaşlarla işbirliği yaparak bunu gerçekleştirmeye hazırız. Gelişen ve değişen teknoloji ile beraber ihtiyaç ile arz ve talepler de değişiyor. Bununla birlikte öğrencilerimizi de bu sürece adapte etmek için gayret göstermemiz gerekmektedir. Bizim öğrencilerimize burslar veriniz. Bizim öğrencilerimizden üretmesini istediğiniz ürünün veya bir parçasının yetiştirilmesine fırsat verin. Öğrencilerimiz o ürünü yapsınlar. Yaptıkları ürün doğrultusunda kazandıkları gelirle ben bu işte duayen olabilirim, bu işi başarabilirim hissini yaşasınlar. Biz bu vesile ile öğrencilerimize balık vermiş olmuyoruz, balık tutmayı öğretmiş olacağız Mesleki ve Teknik Liselerimizde okuyan öğrencilerimiz atölye ya da laboratuvardan çıkıp, işgücü piyasasında staj yaparken de alanını daha iyi anlayabilmek için büyük bir desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu desteği onlara hep birlikte verebilirsek, hem nitelikli işgücü ihtiyacını karşılayabilir hem de öğrencilerimizi doğru yönlendirmiş oluruz.

     Her projede ve faaliyette Sayın Valimizin desteklerini yanımızda hissetmek, bizlere büyük güç ve mutluluk veriyor, ayrıca bu projede işbirliği yaptığımız ve bizlere desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz” dedi.

     Toplantıda proje ortağı SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Çatalbaş, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih Güvendi, projeyi hazırlayan SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Şumnulu da yaptıkları konuşmalarda projenin ilimiz mesleki eğitimine önemli kazanımlar sağlayacağını belirttiler.

     Konuşmaların ardından Doğu Marmara Kalkınma Ajansının 2018 Mali Destek İmalat Sanayine yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Programı kapsamında başvurusu kabul edilen projenin tanıtımı yapılırken, bu sayede eğitim sistemine yeni bir ders kazandırılıp, modern üretim sistemlerine uyumlu mesleki eğitimin planlanması hedefleniyor. Otomotiv firmalarının da destekte bulunacağı proje ile ayrıca, özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli imalat ve bant işçiliği alanında ana eleman yetiştirilmesi amaçlanıyor.

 

26-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-201826-12-2018

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.